...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1769 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İsmet Paşa Yavuzköyünde 2

14 Haziran 2019 - 239 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»İsmet Paşa Yavuzköyünde 2
İsmet Paşa Yavuzköyünde 2

İsmet Paşa Yavuzköyünde 2

 

Daha önceki 1. yazımda İsmet Paşa’nın 1917’li yıllarda hangi amaçla Şavşat’a gelip Mamanelis Köyü’nde 3 ay gibi bir süre ikamet ettiğini yazmıştım.

Şimdi de İsmet Paşa’nın Mamanelis(Yavuzköyü’nde) hangi mahallede kimin evinde ne kadar zaman kaldığı, kaldığı evin halen durup kimler tarafından kullanıldığı, nasıl bir bina olduğunu anlatacağım.

Söz konusu bina Yavuzköyü’nde AĞAGİL MAHALLESİNDE Arif Ağa’ nın 4. kuşak torunlarından Orhan Kaya ailesi tarafından kullanılmaktadır. 1,5 asırlık tamamı ahşap binadır.

Zemin kat yumru odundan yapılı 15 baş sığır sığacak büyüklükte ahır. Ahırın kapısı geniş bir avluya açılır. Alt katta kapıları avluya açılan 2 oda kışlık odalar vardır.

Evin üst katında evin 3 tarafını dolanan ayvanı vardır. Ayvanın yarısından salona giriş kapısı vardır. Bu kapıyla salona girilir. Bu salona 4 odanın kapısı açılır. Misafir odası, evin ambarı ayrıca evde yaşayan insanların yemek, ekmek pişirdikleri ve de yattıkları odalardan ibarettir. Bu odalar ocaklıdır.

1917’li yılların daha yeni inşa edilmiş tamamı ahşaptan yapılı bu ev o dönemin en görkemli ve cazibeli evlerinden biriymiş.

İsmet Paşa’nın beğenip de konakladığı bu ev halen formunu koruyarak durmaktadır.

Ev, yaşamı boyunca bu evdeki insanların yaşamlarına girmiş, kullanılmış ve şimdi de kullanımdan çıkmış. Her türlü geçmiş yılların ev eşyaları, tarım aletleri, yataklar, kilimler, sergi ve çuval, hasır gibi mefruşatlar; ev aletlerinden keser, balta, dehre, kantar, küp-güveç gibi şeyler bu tarihi evde koruma altına alınarak saklanmaktadır. Orhan Kaya ve muhterem eşleri Bilginur Kaya, İsmet Paşa gibi Türk milli mücadele kahramanı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin 2. Cumhurbaşkanı, dünya siyasetinin ünlü siyasetçisi İsmet Paşa gibi bir şahsiyetin kendilerine ait olan bu evde kalmış olmasının onurunu ve gururunu yaşamaktadırlar. Bu tarihi evin müze haline getirilmesine hem Orhan ve Bilginur ailesi ve hem de tüm Yavuzköyü onure edimli olacaktır. Ayrıca da köye turistik bir özellik kazandıracaktır.

İsmet Paşa’nın rütbeli döneminde 1 asırdan fazla bir zamandan beri Mamanelis(Yavuzköyü)’de Ağagil Mahallesinde Arif ağa’nın evinde tebdili kıyafetle kendisini tanıtmadan 3 ay gibi bir zaman kaldığı kuşaktan kuşağa bu köy halkı tarafından söylenegelmiştir. Ama ne var ki kalemlere konu olamamıştır.

2016 yılından beri 4 yıldır Yavuzköyü “İsmail-Naime Yılmaz Yaşlılar Yerleşkesi’nde” ikamet etmekteyim. Köy sakinleri bu olayı kulağımın dibinde anlatmaktadırlar. Ben de bir yazar olarak olaya ilgisiz kalmak istemedim. İlgime odak oldu. Bu 2. yazımı da yazarak ilgili mercilerin duyumlarına sunuyorum. Olanca temennim ilgi duyarlar. Ve de değerlendirmeye geçerler. İ

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
Teknik Destek