...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İnegöl’deki Şavşatlılar Kocayayla Pancarcı Şenliğinde Buluştu

02 Haziran 2016 - 1.921 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»İnegöl’deki Şavşatlılar Kocayayla Pancarcı Şenliğinde Buluştu
İnegöl’deki Şavşatlılar Kocayayla Pancarcı Şenliğinde Buluştu

İnegöl’deki Şavşatlılar Kocayayla Pancarcı Şenliğinde Buluştu

İnegöl Şavşatlılar Derneği Tarafından, Geleneksel Olarak Düzenlenen Pancarcı Şenliği, Coşku Dolu Anlara Sahne Oldu. Yaklaşık 10 Bin Şavşatlının Katılım Gösterdiği Programda, Halk Oyunları ve Yöresel Sanatçıların Sahne Almalarıyla, Unutulmaz Bir Gün Yaşatıldı.

Geçtiğimiz Pazar günü Domaniç Kocayayla geçidinde gerçekleştirilen Pancarcı Şenliği’ne; Kaymakam Ali Akça, İlçe Jandarma Komutanı Uğur Baş, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri, kurum ve kuruluş temsilcileri, oda ve dernek başkanları ile çok sayıda vatandaş katılım gösterdi.

Bir gün önceden çok sayıda insanın çadırlar kurduğu şenlik alanında Pazar günü sabah 10.00-12.30 arası yarışmalar ve akordeon, tulum, davul-zurna eşliğinde horonlar oynanarak sabah programı tamamlandı.

Şenliğe Muhteşem Katılım

Şenlikte saat 13.30’da öğlen programının açılışını yapan Dernek Başkanı Durmuş Aydın, programa katılan protokol ve katılımcılara teşekkür ederek başladığı konuşmasında, Osmanlı’nın devlet kurma fikrinin tohumlarının atıldığı, kayının yiğitlerinin at bindiği kılıç kuşandığı, savaşçılarını yetiştirdiği ve manzara olarak Artvin’i, Şavşat’ı andıran Kocayayla’da şenlik yapmaktan son derece mutlu olduğunu söyledi.

Durmuş Aydın, İnegöl Şavşatlılar Derneği’nin her türlü sosyal kültürel faaliyetler yapabilen, maddi manevi hiçbir sıkıntısı olmayan, birlik beraberliği son derece iyi bir dernek olduğunu belirterek; “Bu seneki Pancarcı Şenliğini on binlerce hemşehrimizin muhteşem katılımıyla gerçekleştirdik. Bundan sonra etkinlikler devam edecek. En büyük hedefimiz dernek binasını yapmaktır. Bunu da bütün herkesin desteğiyle geçekleştireceğiz. Pancarcı Şenliği’ne ciddi manada destek olan başta İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş olmak üzere tüm sponsorlara teşekkür ederim” dedi.

Derneğimize Sahip Çıkın

Şenlikte konuşan Belediye Başkan Yardımcısı Alper Taban, “Organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ederim. Ben de Şavşatlılar Derneği üyesiyim. Dernek yönetiminin güzel çalışmaları var. Tüm Şavşatlılardan derneğe sahip çıkmalarını, faaliyetlere katılım gösterilmesini istiyorum. İnegöl Belediyesi bu tarz çalışmalarda her zaman İnegöl Şavşatlılar Derneği’nin yanındadır” şeklinde konuştu.

Şavşat’ın Kültürü İnegöl’de Tanıtılıyor

Kaymakam Ali Akça ise; Domaniç Kocayayla’da böylesine büyük ve güzel bir şenliğin İnegöllü bir dernek olan Şavşatlılar Derneği tarafından yapılmasından son derece memnun olduğunu söyleyerek;

“Şavşat’ın güzelliklerini andıran bu güzel doğada Şavşat’ın, Artvin’in kültürü İnegöl’e taşınıp tanıtılıyor. Bunun için çok teşekkür ederim. ‘Çift Jandarma geliyor da Kaymakam Konağına’ türküsü bir Şavşat türküsüdür. Şavşatlılar bu türkü ile Kaymakamlık mesleğinin sevilmesine katkıda bulundular. Organizasyondan dolayı dernek başkanı ve yönetimine teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Plaketler Takdim Edildi

Konuşmaların ardından Dernek Başkanı Durmuş Aydın ve yönetimi tarafından katılımından dolayı Kaymakam Ali Akça, katkı ve desteklerinden dolayı Belediye Başkan Yardımcısı Alper Taban’a kendisinin ve Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın plaketleri verildi.

Yine şenliğe destek olan ve sahnede afişe edilerek tanıtımı yapılan sponsorların hepsine plaket taktimi yapıldı. Konuşmaların ardından Şavşatlılar Derneği’nin kendi folklor ekibi oyunlarını sergiledi.

Şenlikte Kutlama Mesajları Okundu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Erkan Balta, Tarım ve Köy İşleri Bakanı Faruk Çelik, Şavşat Kaymakamı Mesut Gazi Ambarcı, Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, Artvin Milletvekilleri İsrafil Kışla ve Uğur Bayraktutan ve Bursa Milletvekillerinin şenliği kutlama mesajları okundu.

Şenlikte Sahne Alan Yöremiz Sanatçısı Zafer Tekgümüş Katılımcıları Coşturdu

Daha sonra İnegöl Mehter Derneği, verdiği konser ile vatandaşları coşturdu. Yöresel sanatçılardan sahneye ilk çıkan isim Zafer Tekgümüş oldu. Tekgümüş’e yüzlerce kişi aynı anda eşlik ederek oyunlar oynadılar.

Şenlikte Gökhan Birben Rüzgarı Esti

Saat 16.30 civarında Karadeniz müziğinin güçlü sesi Gökhan Birben mikrofonu devralarak adeta alanı salladı. Birben, konser bitiminde çok sayıda hayranı ile resimler çektirdi. Alan emniyeti ve güvenliği dernek tarafından tutulmuş özel güvenlik ve Jandarma tarafından sağlandı.

Protokol, dernek ve oda temsilcileri, alan görevlileri, sanatçılar, kurum ve kuruluş temsilcileri ile yaklaşık 10 bin kişiye Artvin döneri, ızgara tavuk, İnegöl köfte ve kiraz ikram edildi.

Şenliğe katılan vatandaşlar İnegöl Şavşatlılar Derneği Başkanı Durmuş Aydın’a, Yönetim Kuruluna ve emeği geçenlere teşekkür ettiler.

 

Haber: Caner Altunkaya

Kaynak: İnegöl Şavşatlılar Derneği

 

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek