...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1769 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İMAM OLMADAN ÖNCE İNSAN

30 Haziran 2016 - 849 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»İMAM OLMADAN ÖNCE İNSAN
İMAM OLMADAN ÖNCE İNSAN

İMAM OLMADAN ÖNCE İNSAN

 

Kayseri Hacılar’da yaşanan ve kahramanı bir din görevlisi olan olayı biliyorsunuz.

*

Konu imam olunca son zamanların baş imamına ve onu desteklemek için her şeyi yapan, her ayıbını tesettüre sokan yavru imamlarına duyulan tepki nedeniyle sanal alemde,banal alemde çok kişi balıklama atladı bu haberin üstüne.

*

İşin asıl düşünülmesi gereken insani ve ahlaki boyutu kutuplaşmanın, kinin ve nefretin gölgesinde kaldı.

*

Olayın haber değeri vardı elbet. Üstelik kendini dinin sahibi sananların, herkese din adına ayar vermeye çalıştıkları, kendilerinden olmayan herkesi dinsizlikle damgaladıkları, ellerine ilahi teraziyi alıp cennetlik cehennemlik tasnifi yaptıkları bir dönemde gerçekleşmişti olay.

*

Cinsel tercihleri farklı olan insanlara dönük tepkilerin, yasakların, saldırıların dorukta olduğu bir dönemde bir imamın da benzer bir tercihi düşündürecek konuma düşmesi, olayı daha da ilginçleştirmişti belki.

*

Konu bütün zayıflıklarıyla bir insandı oysa. Tıbbi bir müdahaleye gerek duyulmuştu. Tıp etiği, hasta hakları diye bir şey vardı.

*

Hakkı yalnız kendi için isteyen, başkasına kıymayan toplum çoğunluğunun böyle bir derdi yoktu ama.

*

Herkes susmadı yine de. Din görevlisinin mesleki, ve zihni çevresi bile bu olayın şokundayken, vicdanlı bir ses yükseldi.

*

İstanbul Tabip Odası sert bir açıklama yayınladı bu konu üzerine: “İmamın özel bilgilerinin basına yansıtılmasının kabul edilemez olduğunu” belirtti.

*

İmam mıydı İstanbul Tabip Odası başkanı ve üye çoğunluğu? İmam hatip mezunu muydular ki bir imama sahip çıkmışlardı?

*

Acaba bu imam, meslektaşları ve zihniyet ortakları, geçmişten bugüne kendileri gibi düşünmeyenlerin haklarını savunan özgürlük savaşçıları olduğu için mi onu korumaya değer bulmuşlardı?

*

Heyette cinsel tercihi farklı olanlar mı çoğunluktaydı yoksa?

*

Hayır efendim onlar insandılar sadece…

*

İnsanlıkları “kin, nefret ,öteki, beriki, oh olsun” boyutlarından daha büyüktü.

*

Bu heyet mensuplarından bazıları, o imamın ya da başka meslektaşlarının gözünde, tıpkı Prof. Dr.Yaşar Nuri Öztürk gibi namazı kılınmaması gereken zındıklar safındaydılar belki.

*

Ama bunların hiçbiri, insanlıklarını gölgelememişti.

&&&

Artık yeter…!

*

Durmadan karşıya parmak uzatıp da “Bunlar var ya bunlarrr…!” diye bağıran, topluma nifak tohumları eken; ama üç parmağının kendini, yani asıl suçluyu gösterdiğinin farkında olmayan kin ve nefret pompası… Yeter artık.

*

Kırmak, dökmek kolay, yapmak zordur elbet. On amele, Mimar Sinan’ın yüzlerce çırak, kalfa, ustayla 8 yılda yaptığı Süleymaniye’ yi on günde yerle bir eder.

*

Sinan’ı Süleyman’ı çok sevdiğini iddia edersin de neden yapan gibi değil de yıkan gibi davranırsın?

*

Eyy  bu kin ve nefret pompasının ardına takılıp sorgusuz sualsiz bu meçhule gidişe seyirci kalan, eşlik eden ve alkışlayan kardeşlerim…

*

Eyy bu nefret pompasının bilinçli ama kirli tahrikleriyle kendini iyice dışlanmış, ötekileştirilmiş hisseden ve bu yüzden saldırganlaşan ve düşünce inceliğini, empati yeteneğini kaybeden kardeşlerim…

*

Çöküşe doğru hızla gidiyoruz, ne olur fareli köyün kavalcısının peşine takılmayalım. Onun kin ve düşmanlık doğurmaya dönük çabalarına meze olmayalım.

*

Yukarıda İstanbul Tabip Odası’nın sergilediği düşünce ve davranış modelinin hepimiz için geçerli olacağı günlerin özlemiyle sesleniyorum…

*

Dini, ahlâkı daha sonra konuşalım. Önce insan lûtfen

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
Teknik Destek