...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1754 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İlimizden TÜBİTAK’ a 188 Adet Proje Başvurusu Yapıldı

27 Ocak 2016 - 1.001 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»İlimizden TÜBİTAK’ a 188 Adet Proje Başvurusu Yapıldı
İlimizden TÜBİTAK’ a 188 Adet Proje Başvurusu Yapıldı

İlimizden TÜBİTAK’ a 188 Adet Proje Başvurusu Yapıldı

TÜBİTAK 47.Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması kapsamında ilimizden 188 başvuru yapıldı.

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığınca Lise Öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve mevcut bilimsel çalışmalarının gelişimine katkı sağlamak amacıyla Bilgisayar, Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Matematik, Psikoloji, Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Teknoloji Tasarım ve Tarih alanlarında düzenlenen Ortaöğretim Öğrencileri Proje Hazırlama Yarışmasına ilimizden 188 başvuru yapıldı.

5 Ocak 2016’da başlayıp 18 Ocak 2016 tarihinde sona eren başvurular TÜBİTAK tarafından bölge merkezi olan 12 ilde görevlendirilen bir öğretim görevlisinin koordinatörlüğünde değerlendirilecek. Bölge merkezi iller: Adana, Ankara, Erzurum, Eskişehir, İstanbul Asya, İstanbul Avrupa, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun ve Van olarak belirlendi. Proje rehberine uygun olarak hazırlanmış olduğu belirlenen projeler ilk olarak 12 ayrı bölgede ve her alan için oluşturulacak akademik jürilerle ‘Proje Raporu’ üzerinden değerlendirilecek. Projelerin değerlendirilmesinde, özgünlük ve yaratıcılık, kullanılan bilimsel yöntem, tutarlılık ve katkı, yararlılık, uygulanabilirlik ve kullanışlılık, kaynak taraması, özümseme ve hâkimiyet, sonuç ve açıklık gibi kriterler göz önüne alınacak. Bölge merkezinde yapılacak değerlendirmeler sonucunda bölge finalistleri belirlenecek. Ödül alan öğrencilere para ödülü ve başarı belgesi verilecek. On iki bölgede finalist olarak belirlenen öğrenciler mayıs ayında final yarışmasına davet edilecek.

Final yarışmasında projeler alanlarında uzman akademik jürilerce yukarıda belirtilen kriterlere göre tekrar değerlendirilecek ve her alanda derece alan öğrencilere para ödülü ve başarı belgesi; danışman öğretmenine para ödülü verilecek. Değerlendirme sonucunda jüri tarafından uygun bulunursa Yılın Genç Araştırmacısı Ödülü de verilecek. Konuyla ilgili açıklama yapan İl Millî  Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci, Bakanlığımızın proje tabanlı eğitim ilkesinden hareketle Artvin Millî Eğitim Müdürlüğü olarak AB kapsamında desteklenen projelerin yanı sıra ilimizin de dahil olduğu  DOKA´ya, uluslar arası, ulusal ve yerel  proje fonlarına sürekli proje sunduklarını, onaylanan ve uygulanan birçok eğitim projelerinin olduğunu ifade etti. Kahveci, TÜBİTAK projeleriyle ilgili olarak; “bu projeler öğrencilerimizin araştırma, sorgulama, sentez yapma, bir ürün ortaya koyabilme, sunuş yapma becerilerinin gelişmesine büyük katkı sağlamaktadır. 2015-2016 Eğitim öğretim yılında TÜBİTAK 4006 kapsamında 53 adet, TÜBİTAK 4007 kapsamında 1 adet, Tübitak Ortaöğretim Öğrencileri Proje Hazırlama Yarışmasına ise ilimizden 188 adet proje ile katıldıklarını ifade eden Kahveci, hazırlanan projelerde nitelik bakımından da gelişme kaydedilmesinin memnuniyet verici olduğunu” söyledi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler : ,
TemaFabrika
Teknik Destek