...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İlimizde Engellilere Yönelik Hibe Projesi Kapsamında 30 Adet Fenni Arıcılık Projesi Kabul Edilen Kenan Altun 30 Adet Fenni Kovan Arı Ailesi Alarak Proje Uygulamaya Başladı

28 Ekim 2016 - 1.144 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»İlimizde Engellilere Yönelik Hibe Projesi Kapsamında 30 Adet Fenni Arıcılık Projesi Kabul Edilen Kenan Altun 30 Adet Fenni Kovan Arı Ailesi Alarak Proje Uygulamaya Başladı
İlimizde Engellilere Yönelik Hibe Projesi Kapsamında 30 Adet Fenni Arıcılık Projesi Kabul Edilen Kenan Altun 30 Adet Fenni Kovan Arı Ailesi Alarak Proje Uygulamaya Başladı

İlimizde Engellilere Yönelik Hibe Projesi Kapsamında 30 Adet Fenni Arıcılık Projesi Kabul Edilen Kenan Altun 30 Adet Fenni Kovan Arı Ailesi Alarak Proje Uygulamaya Başladı

Markanız Yoksa Ürününüz Merdiven Altıdır!

“Devlet, Tüketicinin Aldığı Balı Ücretsiz Tahlil Yaparsa, Tüketicilere Bu İmkân Verilirse, Ülkemiz de Kısa Zamanda Sahte Balın Önüne Geçilir.”

 “Artvin Balı, Türkiye’nin en iyi balları arasında hatta en tepesinde yer alır. Bunun nedeni de sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en zengin bitki çeşitliliğine sahip olmasındandır.”

“Bizim en büyük eksiğimiz, “MARKALAŞAMAMAKTIR” Marka; ürettiğiniz balın kimliği, özü, DNA’sıdır. Markanız yoksa en değerli balınızın, masalınızın adı otomatik olarak “Merdiven altı “     olur. Bu da balınızı malınızı güvensiz, değersiz ve korumasız kılar.”

Bu özlü ve çok önemli veciz sözler çiftçi, hayvan yetiştiricisi ve arıcı Kenan Altun’a ait. Altun, Artvin’de ilki 2011 yılında AÇÜ Orman Fakültesi dekanı Prof. Dr. Mustafa Fehmi Türker tarafından düzenlenen Ulusal Ormancılık Kongresinde lise mezunu olarak konuşan ve en çok alkış alan gerçek üretici.

İlimizde ENGELLİLERE YÖNELİK HİBE PROJESİ KAPSAMINDA 30 adet fenni arıcılık projesi kabul edilen Kenan ALTUN 30 adet fenni kovan arı ailesi alarak proje uygulamaya başladı. Çalışmalara ve piyasa araştırmasına 2016 Ocak ayından beri sürdürdüğünü söyleyen Kenan ALTUN bazı zorluklarla da karşılaşsam da Haziran ayı itibarı ile projenin %95 tamamlayarak 30 adet arı ailesini, Arı ailesi girişi yasak, çıkışın serbest olduğu ve saf kan arı bulunan, Ardahan Posof ilçesinden alıp getirdiğini bal hasadını da yaparak pazarladığını söyledi.

Sahte balın sağlığa çok zararlı olduğunu söyleyen Kenan ALTUN, “Devlet tüketicinin aldığı balı ücretsiz tahlil yaparsa, tüketicilere bu imkân verilirse, ülkemizde kısa zamanda sahte balın önüne geçilir.” Diyor.

Öncelikle Sizi Tanıyabilir Miyiz?

-Adım Kenan Altun. Şavşat Pınarlı Köyü’nde yaşamaktayım. % 40’ın üzerinde engeli olan bir vatandaşım. Tarım ve hayvancılık ile uğraşmakta olup, aynı zamanda son yıllarda arıcılık yapmaya başladım. Türkiye’nin kalkınmasının tek yolu üretimle olacağına inanıyorum. Bu üretimi de fen, ilim, bilgi ve sanayi haline getirerek yaptığımızda millet olarak kalkınacağımıza inanmaktayım. Bugün maalesef en büyük sorunumuz, zengin topraklarımızı işleyemiyoruz, işlemiyoruz. Sadece tüketen bir toplum olduk. Bu da çok tehlikeli bir hastalığı tembelliği yani üretimsizliği, hazır yeme hastalığını beraberinde getirdi. ARICILIĞA NE ZAMAN NAASIL BAŞLADINIZ?

– %40 ve üzeri Engelli ve eski hükümlü çalıştırmayan işverenlerden tahsil edilen idari para cezaları fonundan engellilerin kendi işini kurmaları halinde 30 bin TL hibe desteği verilmektedir.

Verilecek hibe desteğin amacı, engelli ve eski hükümlülerin kendi işlerini kurmasına ve engellilerin mesleki eğitim alarak istihdam edilmeleri ve rehabilitasyonlarına yardımcı olmaktır.

Bu hibeden faydalanmak isteyen kişi yapmak istediği işin projesini İş-Kur il müdürlüklerine vermektedir. İlk değerlendirme il müdürlükleri yapıldıktan sonra İş-Kur Genel Müdürlüne gönderilmektedir. Genel müdürlükçe de onaylanırsa uygulama aşamasına geçilmektedir.

Arıcılık Yapabilmek İçin Hangi Şartlar Olmalı?

-En önemli şart arı alerjisinin olmamasıdır. Arı alerjisi kendinde ve ailesinde olan bir kişi asla bu işi yapamaz. Çünkü hayati risk vardır.

Arıcılık yapmak isteyenler ilimizin her yerinde arıcılık yapabilirler. Ama önce 2 adet arı kolonisi alarak başlamalarını tavsiye ediyorum. Çünkü arıcılık çok hassas ve dikkat isteyen bir iş koludur.. Asla hata kabul etmiyor. Ve birde arıyı söndürmeyen arıcı hemen hemen hiç yoktur. Bu nedenle asla pes etmemelidir.

Yüksek Gerilim Hatları Civarında Arı Ölümleri Oluyor, Bal Verimleri Düşüyor. Bunu Nasıl Değerlendiriyorsunuz?

-Artvin baraj çevreleri için böyle bir sorun olduğunu biliyorum, ama detaylı bilgim yok. Ama çok şükür köyümüzde yüksek gerilim hattı olmadığı için şanslıyım.

Arıcılık Yapmadan Önce Neler Yapılmalı Hangi Belgeler Alınmalı?

-Önce azım ve merak. Halk Eğitim Merkezleri arıcılık kursu açmaktadır. Bu kursa gitmelerini tavsiye ediyorum. Ama hiçbir belge almadan bile 2 adet arı kolonisi ile 4-5 yılda 20 koloniye çıkaran kişileri tanıyorum.

Artvin’de Bu Yıl Bal Verimi Düştü Neden?

-Evet, hava şartları çok olumsuz gittiği için bu yıl bal verimi yok denecek kadar az oldu. Çünkü çiçeklenme ve polen dönemi hava sürekli yağıyor ve arı bu olumsuz hava şartları nedeni ile çalışamıyor. Bu yıl kovan başına 5-7 kg bal ancak alabildik. Normalde bu oran 20 kg bal olmalıdır.

Arılara İkinci Kat Attıktan Sonra Şurup Verilmesini Nasıl Değerlendiriyorsunuz?

-Doğada polen olmadığı dönemlerde ana arıyı yumurtaya teşvik etmek ve koloniyi güçlendirmek için, fenni arıcılıkta ilkbahar ve bal hasadından sonra arıyı şeker şurubu ile beslemek zorunludur.

Ancak ilkbahar döneminde yeterince koloniyi güçlendirip 2. kat atıldıktan sonra, asla şurup verilmez verilemez. Çünkü 2. Kat bal katıdır. Eğer veriliyorsa bala hile katılıyor demektir. Bu asla etik değildir. İnsan sağlığı ile oynamaktır.

Hileli Bal Anlaşılabilir Mi? Bunun Önüne Nasıl Geçilebilir?

-Güzel bir soru. Önce insan vicdan sahibi olmalı. Empati yapabilmeli ve kendini başkalarının yerine koyabilmeli. Ama günümüzde para hırsı olan kişiler için bu durum asla söz konusu olamaz. Bu nedenle tüketici korunmalıdır. Ve bunu yapacak tek güç devlet otoritesidir.

Tüketici aldığı balın gerçek mi sahte mi olduğunu anlaması mümkün değildir. Ancak bir balın gerçek olduğu tahlille mümkündür. Ama bal tahlilleri oldukça pahalıdır. Tüketicinin bunu yaptırma imkânı yoktur. Ve yediğinin bal mı? Şeker mi? yoksa mısır şurubu mu? Anlaması mümkün değildir. Ve kaderi ile baş başadır.

Bunun tek çözümü, Devlet tüketicinin aldığı balı ücretsiz tahlil yaparak, tüketicilere bu imkân verilirse, ülkemizde kısa zamanda sahte balın önüne geçilir.

Bal Tahlillerin Pahalı Olduğunu Söylüyorsun, Bu Devlete Mali Yük Değil Mi?

-Ne idüğü belirsiz bal yiyerek sağlığı bozulan kişilerin tahlil ve ilaç paralarını zaten devlet karşılamıyor mu? Demek ki devlet bal tahlilini ücretsiz yapar ise koruyucu hekimlikte yaparak, hem toplum sağlığını koru-nacak hem gerçek bal almak isteyenler, hem de gerçek bal üreticileri korunmuş olacaktır.

Bu Hibe Programın Da Olumlu Gördüklerinizle Olumsuz Gördüğünüz Eksik Gördüğünüz Neler Var?

-Öncelikle İşkur’un engellilere yönelik hibe projeleri elbette olumlu buluyorum.

Sağlık sorunlarını yaşayan biri olarak, çalışamamak, üretememek, maddi ve manevi sıkıntıların ne demek olduğunu çok iyi biliyorum. Bu arada merak edenler için not düşeyim. Ben Koah hastasıyım, bu vesile ile insanların sigara içememelerini, tozlu ve havası kirli, yerlerde çalışanların kendilerini korumalarını öncelikle öneriyorum. Çünkü ben sigara içmediğim halde İstanbul’da sağlıksız yerlerde çalıştığım için bu hastalığa yakalandım. Çok şükür 1. Evredeyim. Yol yürümede ve fiziksel iş gücü gerektiren çalışmada zorlanıyor çok erken yoruluyorum.

Kanuni Sultan Süleyman’ın “halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi” dizelerinde, gerçekten bir nefes alıp vermenin ne kadar değerli olduğunu çok iyi biliyorum, Rabbim’ den bu günümü arattırmasın diye her gün dua ediyorum.

Bu Hibe Prgramı İle Orköyün Hibe Programı Arasındaki Fark Nedir Bu Hibe Programının Köylüye Katkısı Ne Olacak?

-İŞ-KUR %40 ve üzeri engelli vatandaşa meslek belgesi karşılığı her vatandaşa kendisinin yapabileceği iş için, yaptığı veya başkasına yaptırdığı projeyi onaylatması halinde 36 bin TL ye kadar hibe desteğini vermektedir.

Orköy projeleri ise, Projeyi Orköy kendisi yapıyor, kendine özgü puanlama sistemi (!) ve kura yolu ile belirliyor.

İşkur projelerinde Vatandaş her şeyi kendisi karar veriyor, kendisi yürütüyor. Orköy’de ise vatandaşın söz sahibi değil. Yetkili memurlar projeyi yapar, her şeyini kendisi satın alır ve vatandaşa ise sadece kabul etmek ve uygulamak düşer.

SİZİN BİR ÖNERİNİZ VAR MI?

Orköy’ün uyguladığı bu sisteme itirazım var. Masa başında oturan memur kadar, bu işi yapacak kişide ehliyet sahibidir. Zaten ehliyet sahibi değil ise bu işi yapmaya vakıf değil, bu hibeyi vermenin bir anlamı yoktur.

Masa başında oturup proje hazırlayan memur ve bürokrata, projenin yürütmesini tamamen vatandaşa bırak-malı, proje uygulanıyor mu diye takibini yapmalıdır.

Tarım ve Orköy Projelerindeki başarısızlığın temel nedenleri vatandaşa seçme ve uygulama hakkı vermemelerinden dolayı kaynaklanmaktadır.

Benim önerim, lütfen bu tür projelerde devlet standardını koysun, vatandaş uygulasın ve devlet sıkı denetim yapsın.

Anzer Balı Kadar Artvin Balıda Kaliteli. Ama Markalaşma Yok. Anzer Balı 1000 Tl Satılırken Neden Artvin Balı 100 Tl’ye Ancak Müşteri Bulunabiliyor? Neler Yapılmalı?

-Arıcı vatandaşların tek başına bir şey yapma imkânı yok. Bunu yapabilecek kurum ise Arıcılar Birliğidir. Birliğin bu konuda bu tür çalışması olup olmadığını bilmiyorum. Ama olacağını da zannetmiyorum. Çünkü benim edindiğim intibaha göre, toplumsal çıkarlar için mücadele yapılmıyor, tam aksine çıkarlar kişiselleştiriliyor. Sizin de dediğiniz gibi Anzer balının bu kadar para etmesinin tek nedeni MARKA. Bizde ise marka yok.

Bal Hasadı Yaptı-Nız. Beklediğinizi Alabildiniz Mi? Pazar Bulabildiniz Mi?

-Çevremdeki arıcıların verimine göre ben fazlasını aldım. Bunun nedeni de Arı ailesi alırken bana yardımcı olan MACAHEL arıcılığın sahibi Tema Vakfı eski genel müdürü Ümit Gürses’e ve Muhammet Erkan’a o günkü piyasa şartlarına göre piyasa değerinde çok iyi arı verdikleri için teşekkür ediyorum. Ayrıca arılığıma kadar gelerek kontrol ve takibini de yapmışlardır.

Pazar konusunda da sıkıntı çekmedim. Köyümüz İş adamları Engin Yusuf Taha, ( Eski ismi Engin Öğcem “Rahmetli Taştan Özcan ve Rahmetli Gülpaşa Özcan’ın torunu)  ve Dinçer Tekin’e benim özel durumum nedeni ile bana yardım ve hayır için, benim belirlediğim fiyata ve toptan aldılar. Bu vesile ile de kendilerine çok teşekkür ediyorum. Ve tabii ki İş-Kur çalışanlarını unutmamak lazım. Görev çerçevesi içinde, bana göre ise fedakârca çalışan İş-Kur İl Müdürümüz Cevdet ERTÜRK beye ve diğer çalışanlarına da teşekkür ediyorum.

En büyük zorluğun, arı ailesi alırken fatura tahmininde olduğunu söyleyen Kenan ALTUN,

Arı ailesi alırken ne gibi zorluklarla karşılaştınız? Sorumuza iç çekerek şöyle devam etti.

Bir kurumun başındaki yöneticiler aynı zamanda kanaat önderi yani liderdir. Asla diktatör olamazlar. Olurlarsa o kurumu yönetemezler.

Biraz Açar Mısın Lider Ve Diktatör Deyince Neyi Kastediyorsunuz?

-“Lider; Sevecendir, karşıkine güven verir, Diktatör; Asık sürattir, korku saçar, Lider; Başkalarına karşı özverilidir, Diktatör, Başkalarından özalıcıdır. Lider; Öngörülüdür, Diktatör; O anı görür. Lider; Yaptıklarını “Görevim” anlayışı hâkimdir, Diktatör; “Ben sana bu iyiliği yaptım vb.” sözlerle psikolojik baskı kurar. Lider; ufak kusurlara bakmaz, Diktatör; ;İntikam Alıcıdır. Lider; Her zaman dinler. Diktatör; Her zaman bağırır… Lider; Hata, bahane vs asla aramaz… Diktatör; Her zaman hata arar, bulduğu hata ile baskı kurar, Lider yaptığı ile övünmez; Diktatör, her zaman övünür… Lider; Her zaman fikirleri konuşur, Diktatör; Kişilerle uğraşır. Lider; Yap-tığı işlerle tarihe mal olur. Diktatör, Bugünün adamıdır, tarih unutur, ya da nefretle anılır. Lider; Hizmetleri ile, Diktatör; İntikamı ile haz duyar. Lider her zaman adam kazanır, Diktatör; Rest çe-ker. Lider; Toplumu yönlendirir, Diktatör; Korku saçar. Lider; Saygıyla minnetle anılır; Diktatör; Nefretle anılır.”

Bu Sözler Bir Kişi Veya Kuruma Özel Mesaj Mı?

-Ben ortaya konuştum, vatandaş neyin ne olduğunu çok iyi biliyor ve anlıyor. Ve sizler saye-sinde bizlerde sıkıntılarımızı dile getiriyoruz.

Siz 2010 Yılında Çoruh Üniversite-Sinde Akademik Bir Konferansa Katılıp Sunu Yaptınız Bu Sizin İçin Çok Önemli Bir Andı. O Konuda Da Bir Şeyler Söylemek İster Misiniz?

-Lise mezunu biri olarak o gün bu imkânı tanıyan Doç. Dr. Sinan GÜNER ve Dönemim Orman Fakültesi Dekanı Mustafa Fehmi Türker’e teşekkür ediyorum. Yapmış olduğum sunumun Kongre bildiriler kitabin da yayınlanması benim için tarifi imkânsız mutluluk ve hayatımda ki en büyük onurdur.

Bu güzel sohbet ve samimi duyguların için sana çok teşekkür ediyorum. Bana bu imkânı verdiğiniz için asıl size, ben teşekkür ediyorum.

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek