...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1769 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İlçemizi Kurtaracak Projelerin ilk Adımı Çavdarlı Köyünden

23 Ağustos 2022 - 26 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»İlçemizi Kurtaracak Projelerin ilk Adımı Çavdarlı Köyünden
İlçemizi Kurtaracak Projelerin ilk Adımı Çavdarlı Köyünden

Son Yıllarda Tarım Konusunda Çok Önemli Atılımlar Yapan Ve Örnek Olan Çavdarlı Köyü Dernek Başkanı Mustafa Faruk Altun Kendi Köyünde Başlatmış Olduğu Çalışmalar ile Herkesin Gözdesi Oldu

Yıllarca İstanbul da görev yapan ve emekli olduktan sonra köyüne dönen Çavdarlı Köyü Dernek Başkanı Mustafa Faruk Altun Çavdarlı köyünde tarımsal faaliyetlere hız vererek beraberinde arıcılığında bölge halkı için kurtuluş olacağını ifade etti.

İL TARIM MÜDÜRLÜĞÜNDEN ÇAVDARLI KÖYÜNDE İNCELEMELER

Mustafa Faruk Altun’un çalışmalarından haberdar olan Artvin İl Tarım Müdürlüğü konuyu dikkate alarak Çavdarlı köyüne gitmiş oldukları bir heyet ile yerinde incelemeler yaparak fikir alış verişinde bulundular.

Artvin il Tarım ve Orman Müdürü Neşat Ulutaş, İl Müdür yardımcısı Alaaddin Zeren, Bitkisel üretim şube müdürü Fatih Düzcan, Şavşat ilçe Tarım ve Orman Müdürü Salih Serdar Kayı, Ziraat mühendisi Kenan Çiftçi, Ziraat mühendisi Yeşim Karakaya, Ziraat teknikeri Hamdi Erdem ile birlikte bölge köy muhtarlarından Dalkırmaz köyü muhtarı Olgun Güler, Çiftlik Köyü muhtarı Metin Sayar, Otluca Köyü muhtarı İrfan Duran, Çavdarlı Köyü muhtarı Özbay Aydın, Şenol Demirpehlivan ve Hakan Akaltun ile birlikte önce Çavdarlı köyünde üretim yapılan yere gelerek incelemelere bulundular.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Mustafa Faruk Altun, “Emekli olduktan sonra neler yapabilirim diye çok düşündüm. Sadece İstanbul da oturmakla bu işin olmayacağı kararına vardım. Kendi ilimde ilçemde köyümde neler yapabilirim diye günlerce akademik anlamda çalıştım. Yaptığım işin sadece kendime değil bütün ilçemize yararlı olmanın yollarını aradım. Birço9k paneller seminerler konferansları inceledim. Bizim köylerimizde şu an ekilmeyen birçok ürünün Şavşat ve köylerinde de olabileceği kararını yaptırdığım toprak analizleri sonucu tespit ettim. Tarımsal faaliyetlerin yanı sıra arıcılığında bölge için çok önemli olduğunu gördüm. Bölgede arıcılık sadece bal üretimi olarak görülüyor. Bu doğru değil arıda bal dışında da çok gelir getirecek ürünleri var. Bu anlamda ada ülke genelinde çok ünlü hocaları getirip arıcılarımıza seminer verdirtmeyi sağladım. Bugünde yapmış olduğum tarımsal faaliyetleri yerinde incelemek, bölgemizi ve köyümüzü yakından görmek ve daha neler yapabiliriz konuşmak üzere Artvin Tarım İl Müdürümüz Tarım İlçe Müdürümüz ve bazı müdür yardımcıları köyümüze ziyarette bulmuşlardır.” Dedi.

Musrafa Faruk Altun, “İl müdürümüz Neşat Ulutaş ve beraberindeki heyete Çavdarlı köyünde ilk defa bu yıl ekmiş olduğum beşli karışım yem bitkisinin olduğu tarlanın yanı sıra yine bu bölgede bir ilk olan Greçka (Karabuğday) tarlasını, İl tarım Müdürlüğü’nün fide desteğiyle yapmış olduğum Aronya bahçesinde incelemelerde bulunulmuş, yine üç yıldan beri Çavdarlı köyünde üretmiş olduğum yöresel buğdayımız Döl buğday hakkında bilgi alışverişinde bulunulmuştur.

Sonrasında hep birlikte Savaş köyündeki benim de paydaşı ve denetim kurulu üyesi olduğum S.S. Savaşlılar işletme üretim ve pazarlama Kooperatifi başkanı Ali Yaşar Aslan ve köy muhtarı Armağan Yılmaz’ın ev sahipliğinde Savaş köyündeki Şavşat Dernekleri Federasyonu Başkanı Halis Yıldırımın da aralarında olduğu üreticilerle birlikte istişare toplantısı yapılarak sohbet edilmiş, gelecek için üretimi nasıl çoğaltabiliriz konusunda bilgi alışverişinde bulunulmuştur.

İl müdürü Neşat Ulutaş, özellikle arıcılık konusunda Şavşat balının marka değerinin hak ettiği yere getirilmesi konusunda biz üreticilerin her zaman yanında olacağını ifade etmiştir. Üretim yapacak olan üreticilerin 15 Haziran 2022 tarihine kadar İlçe Tarım Müdürlüğü’ne başvuru yaparak ÇKS kaydının yaptırılması ve verecekleri desteklerden yararlanılmasını istemektedir.” dedi.

Altun, “Köyümüz Çavdarlı’ya gelerek Devletin sıcaklığını bizlere hissettiren başta il müdürümüz olmak üzere tüm heyete teşekkür ediyorum. Destek verilirse bu bölgede daha fazla üretim yaparak hem bölge ve hem ülke ekonomisine katkı sağlayacağımızı taahhüt ediyorum” şeklinde ifade etti.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

TemaFabrika
Teknik Destek