...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1754 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İlçemizde Yapılan Camii İbadete Açıldı

08 Aralık 2017 - 840 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»İlçemizde Yapılan Camii İbadete Açıldı
İlçemizde Yapılan Camii İbadete Açıldı

İlçemizde Yapılan Camii İbadete Açıldı

Şavşat’a Bağlı Meşeli Köyü Çakıllı (Ağara) Mahallesi’ne Yapılan Yeni Camii Hizmete Açıldı

Vatandaşlar İstedi Vali Ömer Doğanay Yerine Getirdi

Aynı mahallede bir hayırseverin verdiği arsa üzerinde bulunan eski camii yıkılarak yerine Selçuklu ve Osmanlı motifleri ile bezenmiş yeni bir cami inşa edildi.

Artvin Valiliği, Diyanet İşleri Başkanlığı ve vatandaşların elbirliğiyle  kısa sürede tamamlanan camide gasilhane, şadırvan, morg, kaloriferli ısıtma sitemi ve iç donanım bulunuyor.

Vali Ömer Doğanay, cami ile ilişkin yaptığı açıklamada, Meşeli köyünde vatandaşlar, hayırseverler ve devlet işbirliğiyle çok kısa sürede ibadete hazır hale getirdikleri bu caminin birlik, beraberliğin ve halkın istediği zaman ne kadar güzel işler başarabileceğinin en güzel örneği olduğunu belirterek, “Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Herkesten Allah razı olsun. Köy ve mahalle halkını ve bütün emeği geçenleri tebrik ediyorum. Allah güzel işler yapan herke-si en güzel şekilde ödüllendirecektir.” dedi.

Meşeli Köyü Çakıllı (Agara) mahallesinde ibadete açılan cami ile ilgili olarak Kaymakam Emre Yalçın’da “İlçemizde halkımızın ibadetlerini en güzel şekilde en güzel ortamlarda ibadetlerini yerine getirebilmeleri için devlet olarak elimizden geleni yapıyoruz. Bu caminin yapımında emeği olan Artvin Valiliğimize Diyanet işleri Başkanlığımıza ve tüm emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum” dedi.

Cami yapımı ile ilgili gurbette yaşamasına rağmen caminin yapımında emeği olan Yücel Küçükaltun ise yıkılmak üzere olan eski camiyi mahalle halkı toplanarak bir gecede söktüklerini anlatarak, şunları kaydetti: “3 ay gibi kısa sürede her şey düşünülerek kadınlarımız için ayrı, engellilerimiz için ayrı abdest alma ve camide rahatça ibadet yapma yerleri oluşturduk. 7’den 70’e toplanarak bir gecede sökümü-nü gerçekleştirdik. Mahalle halkı o zaman yaklaşan bayram nedeni ile bayram namazını ne zaman kılabiliriz telaşını konuşurken caminin yapımına başladık. 3 ay gibi kısa bir sürede her şey düşünülerek kadınlarımız için ayrı engellilerimiz için ayrı abdest alma ve camide rahatça ibadet yapma yerleri oluşturduk. Yeni cami yapımı tamamlandıktan sonrada iç temizliği mahalle halkı kadınıyla kızıyla yaşlısı ile genci ile toplanarak gece saat 02.30 da başlayıp sabaha namaz kılınır hale getirildi. Herkesin emeği vat. Yeni cami tamamlandıktan sonra da iç temizliği için mahalle halkı toplandı ve sabaha kadar camiyi namaz kılınır hale getirdi. Herkesin emeği var. Örnek bir cami oldu. Çok emek ettik ama emeğimizin karşılığını çok kısa sürede bitirerek aldık. Bu konuda destek olan herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Her-kesten Allah razı olsun.” dedi.

Çok güzel ve örnek bir ibadethane olarak yapılan camii ile ilgili köy Muhtarı Adnan Taşdemir, “Bu yerde bulunan eski cami yıkılmak üzereydi. Bu camiyi sökerek yerine çok kısa bir sürede bu camiyi devlet vatandaş işbirliği ile yaptık. Camımızın yapımında emeği olan İlimiz Valiliğine, Kaymakamlığımıza, Diyanet İşleri Başkanlığına, Özel idaremize ve yardımlarını esirgemeyen hayırseverlere köy ve mahalle halkına çok teşekkür ediyorum.” Dedi.

Köy halkı caminin yapımında emeği olan devlet yetkililerine ve hayırseverlere teşekkür ettiler.

Tamamen Türk Mimarisi ile 3 katlı olarak yapılan caminin en alt katında Gasilhane, Şadırvan, 2 ve 3. Katlar ise Kuran okuma ve ibadethane olarak yapıldı. Farklı dönem ve üsluplardan derlenmiş iç donanımın da oldukça çok zengin süslemeler kullanılan Cami yaklaşık 300 bin TL ye yapıldı. Selçuklu ve Osmanlı motiflerinin yer aldığı camide ısıtma ve soğutma sistemleri de yapılmış olan camii çok uzun yıllar hizmet verebilecek.

Önümüzdeki yıl çevre düzenlemesi için yetkililerden yardım talebinde bulunan vatandaşlar, iç donanımı bu kadar güzel olan camimizin çevre  düzenlemesinin de yapılmasını istiyoruz.” Dediler. Caminin her iki katında 320 kişi aynı anda ibadet yapabilecek.

Öte yandan Vali Doğanay, köylülerin caminin önüne konulmasını talep ettikleri kamelyanın bir an önce yapılması için Orman Bölge Müdürlüğü yetkililerine talimat verdi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek