...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İlçemizde 23 Nisan Coşkusu

24 Nisan 2016 - 1.423 kez okunmuş
Ana Sayfa » Öne Çıkanlar»İlçemizde 23 Nisan Coşkusu
İlçemizde 23 Nisan Coşkusu

İlçemizde 23 Nisan Coşkusu

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı İlçemiz Halkının Büyük Bir Katılımıyla Kutlandı

Kutlamalar sabah saat 09:30’da Atatürk Anıtına Çelenk sunumuyla başladı. Çelenklerin sunumundan sonra kutlama programı Atatürk İlköğretim Okulu Bahçesinde devam etti. Buradaki kutlama törenine Kaymakam Mesut Gazi Ambarcı, Garnizon Komutan Vekili J. Kd. Astb. Bçvş. Nihat Yüksel, Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, Cumhuriyet Savcısı Şükrü Ünlü, İlçe Emniyet Amiri Eray Çınar, Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Yokuş, İlçe Müftüsü İdris Yavuzyiğit, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı törenleri Kaymakam Mesut Gazi Ambarcı, Garnizon Komutan Vekili J.Kd.Astb.Bçvş. Nihat Yüksel ve Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk’ün öğrencilerin ve vatandaşların bayramını kutlamasıyla devam etti.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Yokuş günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı. Milli Eğitim Müdürü Yokuş konuşmasına; Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 96. Yıl Dönümünü ve katılımcıların bayramını kutlayarak Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk onun silah arkadaşlarını ve aziz şehitlerimizi anarak başladı. Yokuş; “23 Nisan 1920 Cumhuriyet yolunda atılmış en büyük adımdır. Devletimizin yönetim sisteminde bu tarihle başlayan büyük değişim, 29 Ekim 1923’de Cumhuriyetin ilanı ile sonuçlanarak Türk milletinin ufku açılmıştır. Büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, ilk meclisin açıldığı 23 Nisan 1920 gününü ulusumuza Çocuk Bayramı olarak armağan etmiş, bu yönüyle de dünya ölçeğinde eşsiz bir lider olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır. Bizlerde, bize emanet edilen bu kutsal ülkemizi o günden bu güne hemen her alanda yüzlerce kat büyüterek atalarımıza karşı ödev ve sorumlulukları-mızı yerine getirmek için büyük çalışma içindeyiz. Bugün sadece öğrenci sayımız o zaman ki nüfusumuzun üzerindedir. Bir milyona yakın öğretme-nimiz çocuklarımızın, gençlerimizin hizmetindedir.

Devletimiz de bir çocuğumuzun alamadığı bilgisayarlar, tabletler çocuklarımıza bedava dağıtılmakta, uzun zamandır çocuklarımız ders kitabına para vermemekte, gerek ortaöğretime geçiş sınavı, gerek üniversite sınavı için artık velilerimizin milyarlarca lirayı dershanelere ya da etüt merkezlerine vermesine gerek kalmadan, devletimiz bu hizmetleri parasız sağlamaktadır. Türk milleti dün olduğu gibi bu-gün de Atatürk ilke ve inkılâplarından ayrılmayacak, Cumhuriyetin temel niteliklerini en iyi şekilde koruyup, muhafaza edecektir.”

 “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir”

Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Yokuş, konuşmasının devamında; “Millet olarak amacımız, akıl ve bilimin ışığında ilerleyerek, çağdaş bir toplum olarak sonsuza kadar var olabilmektir. Cumhuriyetin en önemli kuruluş felsefesi olan “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” sözünün anlam ve önemini çok iyi kavramış bir millet olarak, gelecek nesillerimize daha modern bir Türkiye bırakacağımızdan hiç şüphem yoktur. Ülkemize ve yarının büyükleri olacak çocuklarımıza en temel görevimiz budur. Tüm ulusumuzun ve çocuklarımızın bayramını en içten dileklerimle kutluyor, bu vesile ile bugünleri bizlere armağan eden büyük ön-derimiz ve şehitlerimizin aziz hatırası önünde saygı ile eğiliyorum.”dedi.

Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Yokuş’un konuşmasının ardından günün anlam ve önemini belirten diğer bir konuşmayı ise Atatürk Ortaokul öğrencisi Kevser Aydemir yaptı. Kevser Aydemir yaptığı konuşmada 23 Nisan günü tüm Dünya Çocuklarının imrenerek baktığı bir bayramı kutluyoruz diyerek; “Bugün TBMM’nin açılışının 96. Yıldönümünü, bu vesileyle çocuklara bugünün bayram olarak armağan edilişini kutlamak için toplanmış bulunuyoruz. Sevinmek, eğlenmek, oynamak, hayatı gönlümüzce doyasıya yaşamak bizim hakkımızdır. Bugünleri bizlere armağan eden şehit ve gazilerimize ne kadar teşekkür etsek azdır.”

Kevser Aydemir “Gün Bizim, Gelecek Bizim Bu Vatan Hepimizin”

Aydemir; “Cumhuriyetimiz dil, din, mezhep, ırk, cinsiyet, siyasi düşünce ve felsefi inanç ayrımı yapmadan herkesi kucaklayan ve yücelten değerler sistemidir. Türk Milleti bu değerler sistemine en yüce duygularla bağlanmıştır. Gün bizim, gelecek bizim bu vatan hepimizin. Daha güzel bir dünyada sevgi, dostluk, barış çiçeklerini doyasıya koklayacağımız yeniden Büyük Türkiye’de yaşayabilmek ümidi ile bayramımız kutlu olsun” dedi.

Programın devamında Anaokulu öğrencisi Sıla Erdem, Atatürk İlkokulu öğrencisi Cansu Aydın, Ahmet Fevzi İlkokulu öğrencisi Zeynep Meydan, İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Esmanur Doğan tarafından şiirler okundu.

Okunan şiirlerin ardından Atatürk İlkokulu Anasınıfı öğret-menleri Ayşe Arslan, Çiğdem Bülbül, Anaokulu öğretmenleri Yasemin Yazgan, Leyla Turanlı, Atatürk İlkokulu öğretmeni Gülen Selimağaoğlu, ilçemiz Özel Eğitim öğretmenleri Kadriye Ural, Ergül Tozyılmaz ve Tubay Bayan yönetiminde hazırlanan gösteriler yer aldı.

Gösterilerin ardından ilçemiz Halk Oyunları Usta Öğreticisi Figen Yalanuz yönetimindeki Atatürk Ortaokulu öğrencilerin den oluşan folklor ekibi sahne aldı.

Program; öğretmenler Halil Subaşı, Ergül Tozyılmaz, Taner Kara, Yüksel Yılmaz, Ayla Ertekin, Damla Durmuş, Erdinç Aksakal, Esra Dede tarafından hazırlanan Çuval yarışı, Yumurta yarışması, Balon patlatma, Elma yeme, Sandalye kapmaca ve Yoğurt yeme yarışmaları yapıldı. Düzenlenen yarışmalarda Çuval yarışında Emre uzun, Balon patlatma yarışında İlayda Altun, Yumurta yarışında Burcu Ergin, Efe Onat Gazioğlu, Elma yeme yarışmasında Egemen Demir, Özgür Ulu, Sandalye kapma yarışmasında Yunus Kara, Yoğurt yeme yarışmasında ise Doğukan Gökbayrak birinci oldu. Yarışmada dereceye giren öğrencilere hediyeleri verildi.

Öğrencilere Ödülleri Verildi

Programda Ortaokul 8. Sınıf öğrencilerinin Yurt genelinde katıldığı TEOG Sınavında ilçe birincisi olan Meydancık Ortaokulu öğrencisi Neslihan Yazıcı’ya, Artvin’de yapılan Halk Oyunları Yarışmasında Minikler dalında Atatürk İlkokulu öğrencilerinden oluşan ekibe, Artvin’de yapılan voleybol turnuvasında Yıldız Kızlar Dalında ilçemiz il birincisi olan Atatürk Ortaokulu öğrencilerinden oluşan voleybol takımına, ilçemizde düzenlenen Ulusal Egemenlik konulu resim yarışmasında dereceye giren öğrenciler Efe İhsan Başar, Tolga Işık, Lehra Sana Sancar’a, “Ulusal Egemenlik” konulu şiir yazma yarışmasında dereceye giren öğrenciler Gülsüm Karakaya, Melisa Helvacı’ya, Artvin’de düzenlenen İmam Hatip Ortaokullar arası hikâye canlandırma yarışmasında Anadolu İmam Ha-tip Ortaokulu öğrencilerine, İl genelinde düzenlenen Arapça Şarkı Okuma Yarışmasında Anadolu İmam Hatip Ortaokulu il üçüncüsü öğrencilerine ödülleri protokol tarafından verildi.

Kutlamalar öğrencilerin sunduğu halkoyunları gösterileri ile sona erdi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika
Teknik Destek