...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İlçemiz Söğütlü Mahallesindeki Heyelanlı Alanda Çalışmalar Tamamlandı

27 Şubat 2018 - 858 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»İlçemiz Söğütlü Mahallesindeki Heyelanlı Alanda Çalışmalar Tamamlandı
İlçemiz Söğütlü Mahallesindeki Heyelanlı Alanda Çalışmalar Tamamlandı

İlçemiz Söğütlü Mahallesindeki Heyelanlı Alanda Çalışmalar Tamamlandı

İlçemiz Söğütlü Mahallesindeki Heyelanlı Sahada Tehlike Saçan Toprak Altındaki İçme Suyunun Yeri Tespit Edilerek Yoğun Çalışmalar Sonucunda Uzak Bir Bölgeye Alındı

İlçemiz Söğütlü Mahallesindeki heyelanlı sahada heyelanı tetiklediği düşünülen toprak altındaki içme suyunun yeri tespit edilerek yoğun çalışmalar sonucunda uzak bir bölgeye alındı.

Bu bölge 2006 yılında ilçemize bağlı Söğütlü Mahallesi Veliköy sokak Cehennem Deresi mevkiinde heyelan meydana gelmiş, heyelanda üç ev ve mahalleye ait mezarlık toprak altında kalmış can kaybı yaşanmamıştı.

Yaşanan bu heyelan nedeniyle o bölgede ikamet eden 18 aileye ilçe merkezinde afet konutları yaptırılarak evler, mağdur ailelere 2010 yılında teslim edildi.

Bu bölgede tekrar heyelanın meydana gelmemesi için Şavşat Belediyesi ve Söğütlü Mahallesi Muhtarlığının beraberce yürüttüğü çalışmalar sonucunda heyelana sebebiyet verdiği düşünülen ve o tarihte toprak altında kalan içme suyunun yeri tespit edilerek yerinde depoya alınıp kangal su borularıyla heyelanlı bölgeden 200 metre uzaklığa taşınarak yeniden doğabilecek bir tehlikeden uzaklaştırılmış oldu.

Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk’te yapılan çalışmalarla ilgili olarak kısa bir açıklama yaptı. Öztürk; “Söğütlü Mahallemiz de 2006 yılında heyelan mey-dana gelmiş bir çok vatandaşımız evlerini, arazilerini kaybetmişti. Heyelanın tekrar meydana gelmemesi için tehlikeli olduğunu düşündüğümüz toprak altında kalan suyu uzak bir bölgeye taşıyarak sorunu çözdük. İnşallah bu tür afetler bir daha olmaz biz belediye olarak vatandaşlarımızın sorunlarını çözmek için çalışıyoruz. “dedi.

Konu ile ilgili olarak Söğütlü Mahallesi Muhtarı Tahsin Topçu gazetemize açıklamalarda bulundu. Topçu; “2006 yılında mahallemize bağlı Cehennem Deresi mevkiinde meydana gelen heyelanda o bölgede ikamet eden mahalle sakinlerimizin kimisi evlerini, kimisi arazilerini ve en önemlisi de mahallemize ait mezarlık toprak altında kalmıştı. Göreve geldiğim tarihte ilk işim mağdur ailelerin durumlarını tespit edip Kaymakamlık makamına ve Afet İşleri İl Müdürlüğüne müracaatlarımız sonucunda afetzedelerin mağduriyetleri giderilerek

18 konut ailelere teslim edildi.

İlerleyen zamanlarda heyelan bölgesi yine tehlike arz ettiğinden Şavşat Kaymakamlığı aracılığı ile konuyu Artvin Devlet Su işleri Müdürlüğüne ilettim. Devlet Su işleri Müdürlüğü iş makinelerini heyelan bölgesine göndererek çalışmalar başlamış dere yatağını 100 metre genişleterek Mansurat Çayının akar yeri değiştirildi.

Böylece heyelana neden olan tehlikeyi giderdik. Heyelana sebep olduğunu düşündüğümüz diğer bir sorunda toprak altında kalan içme suyunun o bölgeden çıkarılması gerekiyordu. Şavşat Belediye Başkanlığına müracaatım sonunda Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Sinan Öztürk , Belediye Meclis Başkanı Mithat Altun ile beraber bölgeye gelerek incelemelerde bulunup Sayın Başkanın talimatları sonucunda hemen çalışmalara başlanarak mevcut suyun yeri tespit edilmiş, çıkan suya depo yapılarak kangal borularla suyun 200 metre uzağa taşınmasını sağlayarak ikinci tehlikeyi de gidermiş olduk. Bu çalışmalarımızda bizlere hiç bir zaman desteklerini esirgemeyen Milletvekilimiz İsrafil Kışla’ya, Şavşat Kaymakamı Emre Yalçın’a, önceki dönem görev yapan kaymakamlarımıza, Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk’e, Belediye Meclis üyelerine, Belediye personeline ve Artvin Afet İşleri Müdürlüğüne mahallem adına çok teşekkür ediyorum. Ayrıca mahallemizin Veliköy sokağında ikamet eden vatandaşlarımızın kanalizasyonu da bu bölgeye akmaktadır. Kanalizasyon şebekesi heyelanlı bölgeye akmaması için akar yerinin değiştirilmesi gerekmektedir. Sayın Belediye Başkanımıza konuyu arz ettim. İnşallah bu sorunda çözülecektir” dedi.

Söğütlü mahallesinde ikamet eden mahalle sakinleri ise heyelan bölgesindeki sorunların çözülmesinde ve yapılan çalışmalarla ilgili olarak mahalle muhtarı Tahsin Topçu ‘ya, Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk’e ve emeği geçen herkese teşekkür ettiler.

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek