...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 1652 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“İçilmemiş Çayın Hesabı” Şavşat’ta Okuyucularla Buluştu

16 Nisan 2018 - 841 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»“İçilmemiş Çayın Hesabı” Şavşat’ta Okuyucularla Buluştu
“İçilmemiş Çayın Hesabı” Şavşat’ta Okuyucularla Buluştu

“İçilmemiş Çayın Hesabı” Şavşat’ta Okuyucularla Buluştu

Emekli Öğretmen Gazeteci Yazar Mümtaz Temiz’in Yazdığı “İçilmemiş Çayın Hesabı” Adlı Kitabı Çıktı

Cezaevinde Yaşanmış Öykülerin Kaleme Alındığı “İçilmemiş Çayın Hesabı” Adlı Kitabı İle Gazeteci Yazar Mümtaz Temiz Sevenleriyle Buluştu

Şavşat Bacım Cafe’de düzenlenen “İçilmemiş Çayın Hesabı” kitabı imza gününe, CHP i içe Örgütü Başkanı Nihat Acar ve CHP kadın kolları ve gençlik kolları, Belediye meclis üyeleri, eski Kütüphane Müdürü Ali Naci Yıldız, Ardahan ve Şavşat İlçesinden gazeteciler, bazı sivil toplum kuruluş temsilcileri, esnaflar ve kitap severler katıldı.

Etkinlikte konuşan CHP İlçe Başkanı Nihat Acar Emekli Öğretmen gazeteci yazar Mümtaz Temiz’in bir kitap çıkarması bizler ve ilçemiz için çok önemli bir katkıdır. Kitap gerçekten o dönemde bölge halkının ve gençlerinin çekmiş olduğu sıkıntıları anlatmaktadır. Cezaevlerinde bir oldukça büyük sıkıntılar çeken ve yaşananları tüm ayrıntılarıyla yansıtıyor. Yaşanmışlar ve darbelerin insanlar üzerindeki yaşatmış olduğu baskı ve sıkıntıların anlatılması açısından büyük bir öneme sahip olan bu kitap için Sayın Mümtaz Temiz arkadaşımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Gazeteci Yazar Mümtaz Temiz Kitabını İmzalayarak Okuyucuları İle Buluşturdu

“lçilmemiş Çayın Hesabı” adlı kitabını okuyucuları ile buluşturan Mümtaz Temiz; “Sevgili arkadaşlar “İçilmemiş Çayın Hesabı” sıra-dan bir kitap adı değil, birebir yaşanmış bir öyküdür. Hepimizin bildiği gibi, 12 Eylül 1980 gibi karanlık bir dönem yaşadı. Ülkemizin o karanlık döneminden bizde nasibimizi aldık. “İçilmemiş çayın hesabı” adlı kitabımın kaynağı o dönemde cezaevinde, hücrelerde, görmüş olduğumuz işkencelerdir. İşkenceciler askeri çağırdılar, ‘oğlum çayınız var mı? – Var komutanım tazedir -Bir çay getir bana oğlum dedi. -Emredersiniz komutanım! Asker kapıdan çıkarken -oğlum iki tane getir hocada içer dedi. Biraz sonra asker buram buran kokan iki çayla içeri girdi. Çayların ikisini de komutanın masasının üzerine koydu. Komutanın hiç haberi yokmuş gibi önce çayın birini daha sonra diğer çayı da içti.  O  Zaman anladım ki buda farklı bir işkence yöntemi. Kendi kendime hayıflandım neden bu insanlardan çay bekliyorum diye. Oysa çaya o anda gerçekten çok ihtiyacım vardı. Susamıştım hırpalanmıştım, ümitlenmiştim de gerçekten bana çay ikram edecekler diye. Ama gördüm ki onu bir işkence yöntemi olarak kullandılar. Aradan yarım saat geçti bir kez daha askeri çağırdı -Oğlum çayın var mı? dedi. -Taze komutanım. -İki tane getir hoca da içer dedi. Bunun üzerin ben tepki gösterdim istemiyorum sizin çayımızı siz için belli ki hiç içmemişsiniz dedim. Bu öykü oradan kaynaklanıyor onun üzerine yazılmış ve kitabın ismini oradan aldı. Tabi içerisinde daha farklı öykülerde var. Bire bir kendi yaşadığım anılarım arkadaşlarımın cezaevindeki o günü paylaştığım ar-kardeşlerimizin o süreçte yaşadıklarımızı öyküleştirdim. Öyle sanıyorum ki bu zamana kadar bu kadar yalın bir üslupla bu kadar akıcı bir dille 12 Eylül darbesi hiç anlatılmamıştır. Belki de hiçbir yerde bu kadar içten olayları anlatan bir kitapla okurlar karşı !aşmam ıştır. Bu kitabı yazmak benim içinde zor oldu. Çünkü her oturduğumda yazmak için kendimi o işkencenin içerisinde gördüm, yeniden o olaylar beynimde canlanmaya başladı. Ağladım bıraktım. Sonuçta bir görev olduğunu, tarihe bir not düşülmesi gerektiğini düşünerek yazmaya devam ettim. İlk öyküm 2010 yılında yayınlanmıştı. Gazete ve sosyal paylaşım sitelerinde çok büyük bir ilgi görmüştü.

Okurlardan kitabımı hazırlarken okur yorumlarına da yer vereceğimi belirtmiştim. Belki bu anlamda da ilk oluyor bu hem kendi anlatımım hem öykü ile ilgili okur yorumlarının da yer aldığı bir kitap-tır. Öyle sanıyorum ki okurlar ilgi ile okuyacaklardır. Belki biraz yürekleri burkulacak, acıyacaklar, üzülecekler, ağlayacaklar ama o dönemin o karanlık dönemin gerçek yüzünü görmüş olacaklar.” dedi.

Mümtaz Temiz’in “İçilmemiş Çayın Hesabı” adlı kitabın imza gününde bölgenin önemli şairlerinden “Kaçkar” mahlası ile emekli öğretmen Yalçın Temiz’de şiir kitaplarını sergileyerek okuyucuları ile buluşturdu.

İMZA GÜNÜNE YAZAR DESTEGİ

Yalçın Temiz; “Mümtaz Temiz arkadaşımızın çıkarmış olduğu bu çok önemli kitap herkesin ibretle okuyacağı ve düşündürücü bir kitaptır. Arkadaşımıza bu tür bir eseri bizlere ve topluma kazandırdığı için kendisine teşekkür ediyorum. Kitap okuma oranının her geçen gün düşüyor olması toplumun geleceği açısından hoş bir durum olmadığı gibi geleceğimiz açısından da endişe vericidir. Gençlerimiz kötü alışkanlıklardan uzak tutarak kitap okuma alışkanlığını kazandırmak için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız. Geleceğimizin aydınlık Türkiye’si gençlerimizi kitaplarla buluşturarak olacaktır” dedi.

Mümtaz Temiz’in “İçilmemiş çayın hesabı” adlı kitabın İmza gününe çok sayıda Artvin-Ardahan Şavşat ve Ardanuç’tan kitap sever destek verdi.

Bu haberi değerlendirin
[ Oylayan kişi sayısı: 0 Ortalama Puan: 0]

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek