...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Hayvan Barınağı İçin Çalışmalar Devam Ediyor

24 Kasım 2015 - 1.006 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Hayvan Barınağı İçin Çalışmalar Devam Ediyor
Hayvan Barınağı İçin Çalışmalar Devam Ediyor

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, bakıma muhtaç hayvanlar için büyük bir proje üzerinde çalışmalarında son aşamaya geldikleri Hayvan Barınağı için yer tahsis işlemlerinin başladığını söyledi.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Yaban Hayatı Daire Başkanı Cihangir Altun, Doğa Koruma ve Milli Parklar Rize 12. Bölge Müdürü Mustafa Bulut, Yaban Hayatı Daire Başkanlığı İzleme ve Kontrol Şube Müdürü Gökhan Seyhan, Etüt -Envanter Şube Müdürü Tuğba Usta, Artvin Şube Müdürü Yunus Aydemir ve teknik heyetle birlikte hayvan barınağı yapılması planlanan eski çöp alanın da incelemelerde bulundular.

Artvin de bir dizi incelemelerde bulunmak üzere ilimize gelen Orman ve Su İşleri Bakanlığı Yaban Hayatı Daire Başkanı Cihangir Altun, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’yi de makamında ziyaret ederek Hayvan Barınağı projesinin yapılacağı eski çöp depolama alanın da ve Marinada sosyal tesisleri Artvin Sofrasının yan tarafında yapılması düşünülen Doğal Yaşam Parkı alanında incelemede bulundular.

İncelemeler sonrasında Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’nin yaptığı açıklamada, Hayvan Barınağı için eski çöp alanının bulunduğu yer ve civarında ki zeminin sağlam olduğu bölgeyi maliye bakanlığından tahsis işlemlerini başlattıklarını, 2016 yılı içerisinde uygun projeyi tamamlayarak büyük bir hayvan barınağını şehre kazandıracaklarını söyledi. Kocatepe, “aslında her ilin ihtiyacı olan evcil hayvanların korunması, bakılması, tedavi edilmesi gibi ihtiyaçların giderileceği bir alandır hayvan barınağı.  Geldiğimiz günden bu yana birçok çalışmada bulunduk ama ilk defa yeriyle projesiyle bir çalışma içerisindeyiz. Eski çöp alanının bulunduğu yer ve civarında ki zeminin sağlam olduğu bölgeyi Maliye Bakanlığından tahsis istedik. Tahsis sürecinde de oraya uygun projeler hazırladık. Bugünde Daire Başkanımız Cihangir beyle ve bölge müdürümüz Gökhan beyle projenin uygulanacağı alanı göstererek işi netleştirmiş durumdayız. Yerin maliye bakanlığından tahsis edilmesini bekliyoruz. Tahsis işlemleri tamamlandıktan sonrada bir sorun çıkmazsa yılsonuna kadar uygun proje ile ihaleye çıkmayı planlıyoruz. Kaynağın yüzde 40’nı bakanlığımız yüzde 60’nı da belediyemiz kendi imkânlarıyla sağlayacak. 2016 yılı içerisinde Artvin’e hayvan barınağını kazandırmış olacağız.  Tabi Daire Başkanımız Bölge Müdürümüz gelmişken başka projelerimizi de paylaştık. Bunlardan bir tanesi Hatila Mili Parkı’na giden yolda bir takım çevre düzenlemesi, ikincisi orası için kaynak aktarımının biran önce ürüne çevrilmesi, üçüncüsü de marinada küçük bir doğal yaşam parkı. Hayvanların vatandaşlar tarafından rahatlıkla gözlenebileceği küçük bir doğal yaşam park alanı olarak marina da ki sosyal tesislerimizin yanında yaklaşık 3-4 dönümlük bir arazinin etrafını tel örgü ile çevirerek ceylan, karaca, av keçisi, yaban horozu, sülün gibi vahşi olmayan ama doğada yaşam alanı bulan hayvanları bu parkta bulundurmak istiyoruz.  Türkiye’de milli parkların en çok zenginlik alanı olan Artvin’imize Belediyemizle birlikte daha farklı güzellikler kazandırırız diye düşünüyorum. Hafta sonu tatillerini feda edip ilimize gelip önemli konularımız için bizlerle mesai harcadıkları için ve çalışmalarından dolayı Daire Başkanımıza, Bölge Müdürü, Şube Müdürlerimize çok teşekkür ediyorum”

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Yaban Hayatı Daire Başkanı Cihangir Altun ise; “Doğa Koruma Milli Parklar olarak geçtiğimiz yıl Artvin Belediyesi Hayvan barınağı yapımı için İl Özel İdaresine 500 bin TL’yi aktarmıştık. Bugün de Belediye Başkanımla birlikte projenin uygulanacağı alanları inceledik.  En kısa sürede projeyi tamamlayıp yüzde 40lık bütçeyi de belediyenin hesabına aktaracağız geriye kalan yüzde 60lık bütçeyi de belediye kendi imkânlarıyla tamamlayıp Artvin’e bir proje kazandırmış olacağız” dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika
Teknik Destek