Dolar : Alış : 5.5398 / Satış : 5.5497
Euro : Alış : 6.1414 / Satış : 6.1524
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin24°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 1494 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

HALİFELER VE BAŞKANLIK

14 Mart 2017 - 769 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»HALİFELER VE BAŞKANLIK
HALİFELER VE BAŞKANLIK

HALİFELER VE BAŞKANLIK

 

Tahmin edip birkaç gün önce yazdığım gibi, din istismarcısı taifesi, EVET’i garantilemek için referandumun üstüne HALİFELİK sosu eklemeye başladılar.

*

Bunlardan biri 31 Ocak 2017 günlü yazısında; ‘Başkanlık Sistemi’nin Hz. Ebubekir’e dayandığını iddia etmiş. “İşte, bugünlerde tartışılan Başkanlık Sistemi’nin temelleri Dört büyük Halife döneminde atılmıştır!” demiş.

*

Bu doğru aslında.1400 yıl öncesinin doğrusu olsa da doğru.

*

Ne var ki konuyla ilgili, onun  yanlış söyledikleri yanında, söylemediği başka doğrular da var.

*

Mesela Kur’an meşvereti farz olarak gördüğü, kavmiyeti yasakladığı halde ilk halife, onun yazdığı gibi, meşveretle değil, ayak oyunlarıyla ve kabile esasına göre seçilmiştir. (Peygamber Kureyşlidir, halife de Kureyşli olmalıdır.) Diğer 3 halifenin seçiminde de çıkar hesapları büyük rol oynamıştır.

*

Hz. Ali dışındaki diğer 3 halife, müstakbel koltuklarını planlamak uğruna Hz Muhammed’in cenazesinde yokturlar. İlk halife, daha peygamberimiz toprağa verilmeden seçilmiştir.

*

Mesela, halifelik dini bir müessese değil, siyasi bir müessese olduğu halde, halifeler dini değil, siyasi şahsiyet oldukları halde kasten dini makam ve kişi olarak lanse edilip din kalkanıyla korunmuşlardır.

*

Mesela çok sevildikleri için(!)üç tanesi suikastle öldürülen dört halife dışındakiler de başkandı.

Mesela halife ünvanı taşıyan Muaviye, Yezid, Kabe’yi mancınıklarla yıktıran Mervan Bin Abdülmelik de başkandı.

*

Bunlar, başkan oldukları için, bırakın kafalarına göre kanun yapmayı, işlerini kolaylaştıracak düzme hadisler yazdıracak kadar da cüretkar ve İslam’ın özüne düşmandılar.

*

İlk 4 halife babadan oğula geçmese de ondan sonraki 113 halife, Yavuz benzeri güce dayalı el koymalar dışında, hanedan esasına göre seçildi.

Bırakalım sonrasını,4 Halife zamanının güllük gülistanlık, İslam’ın tüm ruhuyla yaşandığı bir dönem olduğu kuyruklu bir yalandır. On binlerce Müslüman’ın birbirini öldürdüğü CEMEL Vakası  ve SIFFİN Savaşı bu dönemdedir.

*

Bu dönemdeki siyasi ilişkiler, makamlara, hazineden alınacak paylara göre biçimlenmiştir. İlk Müslümanlardan Talha ve Zübeyr bile, Halifelik kavgasında destek verdikleri Hz. Ali, kendilerine valilik vermedi diye onu terk edip Muaviye’den yana saf tutmuşlardır.

*

Bugünü çamura batırmış toplumların yaygın hastalığıdır. Tarihin görece parlak dönemlerini idealize eder, tüm kusurlarından arındırır, sıkıştıkça da o dönemlere sığınır, kendilerini böylece kandırırlar.

*

Bizdeki tarih  hayranlarının Asr-ı Saadet’e  4 Halife Devrine, Osmanlıya bakışı böyledir. Sadece peygamberimizle aynı dönemde yaşadı, az ya da çok onun meclisinde bulundu diye kutsanan sahabe hakkında bildikleri ağlak, sümüklü hocaların paraya tahvil ettikleri menkıbelerden ibarettir.

*

Onlar, 36 Osmanlı padişahından yalnız üç buçuğunun torunudurlar. Bu konuda bildikleri, Fatih, Yavuz, Kanuni ve biraz da Sultan Abdülhamit’tir.

*

Gerçekleri bir kenara bırakalım. Bir an için bu konuda   yazılanların tümden doğru olduğunu kabul edelim ve soralım: ”Bir yapının temelinin iyi insanlar tarafından atılması, işlerin bir süre doğru gitmesi, o yapıya sonradan bir sürü eğriliğin eklenmesine engel midir? Dört halifenin yaptığı güzel şeyler onlardan sonra gelen 113 halifenin tüm yaptıklarını, yapacaklarını meşru gösterir mi?

*

Yani konu sistemde değil, onu kullanacaktadır. Bu zihniyete, bu ülkeyi emanet etmenin; kediye ciğer emanet edip ardından ağlamaktan farkı yoktur.

*

Propagandanızda;

“İstikrar, tek başlılık, güçlü devlet. Var mısın canım?” diye soruyorsunuz ya…..!
*
15 yıldır getiremediğiniz, aksine aranır hale getirdiğiniz şeyi, 16. yılda Cebrail Aleyhisselam mı getirecek ayağınıza?
# HAYIR…!
Yokum canım! Palavraya tokum canım!

 

 

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

reklam_alan2

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika