...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1780 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Gurbetçi Hes ve Maden Karşıtları Şavşat’da

27 Kasım 2018 - 934 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Gurbetçi Hes ve Maden Karşıtları Şavşat’da
Gurbetçi Hes ve Maden Karşıtları Şavşat’da

Gurbetçi Hes ve Maden Karşıtları Şavşat’da

 

Artvin ve ilçelerinde yapılmakta olan HES’ler ve çıkarılacak olan madenlere karşı olan gurbetçi Şavşatlılar bugün otobüslerle Şavşat’a geldi.

Özellikle İstanbul ve Bursa’da ikamet eden Şavşatlılar Merkezi İstanbul’da bulunan Şavşatlı Dernekler Federasyonunun organize ettiği bir etkinlikle bugün Şavşat’a gelerek çıkarılan madenlere, bölgede yapılana HES lere ve taş ocaklarına karşı olduklarını gösterdiler.

Şavşat’a 14 km mesafede Meydancık yol ayrımında davul zurna ile karşılanan grup daha sonra Yeşil Vadi Otelde hep birlikte kahvaltı yaptıktan sonra Kaymakamlık makamına ve Şavşat Belediye Başkanlığına bir heyet olarak giderek madenler, HES ler ve taş ocakları ile ilgili 20 sayfalık bir dosya sundular.

Şavşat Belediye parkında yapılan basın açıklamasına Şavşat Dernekler Federasyonu Başkanı Av.Halis Yıldırım, Şavşat CHP İlçe Başkanı İmran Kayaoğlu, eski Şavşat Belediye Başkanı Mehmet Naci Köroğlu, Eski Meydancık Belediye Başkanı Nihat Acar, İl Genel Meclis Üyesi Ertan Turan, ÖDP Şavşat İlçe Başkanı Erkan Evbaşı, Şavşat Dernekler Federasyonu Genel Sekreteri Mustafa Faruk Altun, Başkan Yardımcısı Ali Merdan Aymelek, Yönetim kurulu üyeleleri, İstanbul Şavşat Dernek Başkanı İsmail Altun, İstanbul Pınarlı Köyü Dernek Başkanı Yücel Özcan, Savaş Köyü Derneği Başkanı Yener Torunler, Bursa Şavşat Savaş Köyü Dernek Başkanı Ferhan Küçük, Federasyon Sekreteri Gülseren Özcan, MEY-DER Başkanı İsmail Kamacı ve Şavşatlı vatandaşlar katıldı.

 

Konuyla ilgili olarak Şavşat Dernekleri Federasyonu Başkanı Av. Halis Yıldırım yapmış olduğu açıklamada; “Artık bu doğa tahribatına bir son demek istiyoruz. Konuşamayan canlıların bile sesi olacağız. Bölgede yapılan HES’ler ve taş ocakları ve çıkarılan madenler halkın yaşam alanlarını etkilemekte ve bölge halkını gelecekte büyük tehlikeler beklemektedir. Bu konularla ilgili hazırlamış olduğumuz dosyayı ilçe kaymakamına ve ilçe belediye başkanına verdik.” dedi.

Yapılan ziyaretler sonrası Şavşat Belediye Pasajı üzerinde basın açıklaması yapıldı. Yapılan basın açıklamasında; Bildiğiniz gibi, Deriner Baraj İnşaatı ile başlayan, taş ocakları, maden sahaları ve HES’ler gibi projelerle devam eden, Artvin’imizin milyonlarca yılda oluşmuş doğal yaşam alanlarını yok eden faaliyetler, bütün Hukuki ve değişik mücadele çabalarına rağmen artarak devam etmektedir.

  Çok azı tamamlanmış olan bu projelerin işletmeye alınmasıyla, çevrede yarattığı olumsuz etkilerin görülmeye başlanması, bu konudaki kaygılarımızın ne kadar haklı olduğunu göstermektedir.” Şeklinde ifadelere yer verildi.

            Büyük şehirlerden gelen Şavşatlılar ve Şavşat’da ikamet eden Şavşatlılar Dernekler Federasyonunun yapmış olduğu basın açıklaması sonrası olaysız bir şekilde dağıldı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

TemaFabrika
Teknik Destek