...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

GÜDÜLMEYE HAZIR TOPLUM

04 Ekim 2016 - 826 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»GÜDÜLMEYE HAZIR TOPLUM
GÜDÜLMEYE HAZIR TOPLUM

GÜDÜLMEYE HAZIR TOPLUM

 

Toplum çoğunluğuna dönük yaygın bir suçlamadır.” SÜRÜ” olmak. Bu söz, en çok bizim toplumumuzda ve özellikle siyasi tercihini mevcut iktidardan yana kullananlara dönük olarak kullanılır. SÖZCÜ tipi sözde muhalif gazeteler de anlı şanlı yazarlarıyla ısrarla kullanır bu üslubu. Çünkü zahmetsiz para getirir.

*

İşe yarar mı peki? Mevcut iktidarın işine yaradığı kesin. Çünkü bu ithama maruz kalan birey, asla suçlayanın yanına gitmez. Aksine iktidara sımsıkı bağlanır. Suçlayanın işine yarar mı peki? Konu gaz çıkarıp rahatlamaksa evet.  Seçim kazanmaksa asla…

*

Peki bu suçlama doğru mudur? Toplumun yalnız bir kesimi için değil, tüm toplum kesimleri için, üstelik de tüm dünya için geçerlidir “SÜRÜ” olmak ve “SÜRÜ PSİKOLOJİSİ”ne uygun davranmak.

*

Elektronik geçiş sistemi öncesinde, Boğaz vapurlarına jetonla binildiği günlerde iskele önünde jeton satanlar vardı.”Haydi hemen kalkıyor,jetoon..!” diye bağırırlardı. Vapurun kalkışına 10 dakika bile olsa bu yeme takılan mutlaka olur ve koşturmaya başlardı. Onun koşturduğunu gören başka yolcular da ardından iskeleye doğru  koştururlardı.

*

Vapurların çalışma saatleri belliydi. Saatleri vardı bu insanların. İskelenin  vapurun kalkış saatini de gösteren, kocaman bir saati vardı. Ama belki çoğu okumuş bu insanlar, önde koşan sıradan insanı bile sürünün lideri sayıp peşine takılırlardı.

&&&

Bu doğal, kendiliğinden gelişen bir davranıştır. Önemli bir sorun da doğurmaz. Ama siyaset erbabı ve toplum mühendisleri, bireylerdeki bu sürü psikolojisini, bilinçli olarak yaygınlaştırmaya başlayınca iş değişir.

*

Birkaç örnek sahne getirin gözünüzün önüne: Bir siyasi parti kongresi. Normalde cumhurbaşkanı seçildiği için partiyle bağı kalmaması gereken bir kişinin mektubu okunuyor kongrede. Kendi yok ortalıkta. Kalabalıktan yalakalığıyla ünlü bir bakan, mektup okunmaya başlar başlamaz ilahi bir ses duymuş gibi ayağa kalkıyor.

*

Onu ayakta görenler, birkaç saniyelik tereddütten sonra ayaklanıyorlar. Ayağa kalkmanın saçmalık olduğunu bilenler bile, herkesin dikildiği bir ortamda, oturursa başına ne geleceğini düşünerek  zorunlu olarak katılıyor sürüye.

*

Aynı durum Yargıtay’daki adli yıl açılış törenlerinde sergileniyor. Çağdaş hiçbir toplumda yargıç, kimsenin huzurunda ayağa kalkmaz. Yargıçlar, kimsenin önünde önlerini iliklemezler. Bu yüzdendir ki cübbelerde ilik-düğme yoktur.

*

Hal buyken Cumhurbaşkanı içeri girer girmez ayağa kalkıyor birkaç yargı mensubu. Cübbesinin önünü eliyle kapatıyor. Ardından bir sürü gibi, tüm yargıçlar izliyor onu. Hepsi okumuş çocuklar ama “Kör olası hanede evlad-ü ıyal var.” Ayağa kalkmamanın faturasını ödemeye hazır değiller.

*

Ülkemizden sayısı hayli fazla olsa da iki örnek verdim. Benzer davranışlar,  bizdeki kadar yaygın olmasa da her toplumda gözlenebilir.

*

Gerçek buyken o insanları sürü, koyun gibi görmekle içimizi ferahlatmaktan başka neyi değiştirebiliriz? Toplum psikolojisi böyleyse ve  sövmekle bu durum değişmeyecekse yanlışta ısrar niye?

*

Elinizdeki malzeme bu. Siyaseti bu malzeme üzerinde yapacaksanız, malzemeye uygun bir strateji izlemelisiniz.

*

Bir öğretmen düşünün. Sınıfa giriyor ama akşamdan kalmış. Gözleri şiş. Suratı asık, darmadağınık. Zor duyulan bir sesle “Günaaydıın “ diyebiliyor sınıfa. Çocuklar aynı ses tonuyla zoraki cevap verirler: “Günaaaydıın!”

*

Bir başka öğretmen. Çakı gibi, dinç, gözleri ışıl ışıl. Özgüveni tavanda.” Gür bir sesle, gözleriyle kuşatarak çınlatıyor dersaneyi:” Günaydın arkadaşlar!” Sınıf aynı çoşku ve enerjiyle cevap veriyor ona.” Günaydın örtmenim!”

*

Topluma liderlik etme, devlet yönetme iddiasında bulunanlar, bu gerçeğe uygun davranmalıdırlar.

*

Toplum yapısı budur. Bunu bilen siyasi kişilikler, tıpkı bizde olduğu gibi onlarca yalan sıralasalar da sözlerinde üç gün bile duramasalar da fark etmez. Kalabalık ilk alkışlayanın peşine takılıp alkışlamaya, o yürüdükçe ardından yürümeye hazırdır. Baştakinin iyi insan, dürüst vatandaş  olması toplum çoğunluğunun umrunda olmayacaktır.

*

Bizde iktidara körü körüne bağlı bireyler:” Başka adam mı var?” diye savunurlar genelde tercihlerini? Adamlıktan anladıkları, ”Kul hakkına dokunmamak, yalan söylememek, güvenilir, dürüst bir insan olmak mıdır peki?” Asla.

*

ONLARIN GÖZÜNDE ADAM, kostak yürüyüşüyle ortalığı titreten, kodu mu oturtan, eli sopalı, topluma kartal gözleriyle yukarıdan bakan, gözlerinin içine baka baka, büyük bir özgüvenle yaldızlı yalanlar söyleyebilen bir nutuk ustasıdır. Gerisi teferruattır.

*

Hele  nutuk yanında bir iki öğünü kurtaracak sucuklu, peynirli, dönerli sandviçler varsa keyifler sazdır.

*

Şu an ülkemizin içinde bulunduğu açmazın temelinde bu gerçek yatar. Bu açmazdan kurtulmak isteyenler, bu gerçeği  iyice öğrenmeli, buna uygun bir liderliği, buna uygun bir seçim stratejisini ortaya koymalıdırlar. Bunu yapmadıkça,  toplum psikolojisini kavramadan toplumu suçladıkça, damgaladıkça  yıllardır olduğu gibi nal toplamaya devam edeceklerdir.

 

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
Teknik Destek