...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Gerçek İhtiyacımız Ne

22 Haziran 2018 - 529 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»Gerçek İhtiyacımız Ne
Gerçek İhtiyacımız Ne

Gerçek İhtiyacımız Ne

Seçim ortamına doğru doludizgin gittiğimiz bu günlerde en çok sorulması, cevaplanması gereken soru bu.

Siyasiler durmadan vaadlerde bulunuyorlar. “Şunu vereceğim, bunu yapacağım … ” Kaynak nerede, nasıl yapılacak? Hadi seçim hatırına yap-tınız diyelim; kaç gün, kaç ay sonra daha da can yakıcı biçimde geri alacaksınız?

Muhalefet bu anlamda hoş görülebilir bir ölçüde. Ama iktidarın 16

yıldır tek tabanca olduğunu, istediği her şeyi yapacak güçte olduğunu, hepsini birkaç ayda yapabilecekken neden yapmadığını anlatacak yerde’cağız, ceğiz-li cümleler kurması tam bir dibe vurmanın göstergesi.

Vaadler, muhtaçlık sarmalında debelenen seçmeni tavlamanın etkili bir yolu elbet de çözüm değil. Çünkü kaynağı yok, temeli yok. Bu ülkenin önce normalleşmeye ihtiyacı var.

Önce durmadan aldatıldığı halde hala dünyanın en usta şoförüymüşçesine devlet arabasını kafasına göre süren adamı uyarmak gerek. Laf anlamadığı için direksiyondan indirmek gerek. Sonra o koltuğa oturanın kafasına göre takılmasını önlemek için, o arabaya başta fren olmak üze-re kontrol mekanizmaları takmak gerek.

Tüm yetkileri bir adama vermenin tehlikelerini özellikle son 5 yıldır ya-kından yaşadık, halen yaşıyoruz. Bu sıkıntının önüne geçmek için, yasamayı güçlendirmek gerek. Milletvekillerinin, liderin değil; gerçekten milletin vekili olabilmelerini sağlayabilmek için seçim kanunlarını, siyasi partiler kanununu değiştirmek gerek.

Yargıyı siyasetin sultasından kurtarmak, yargıç sınıfını, vicdanının ve kanunun dışın 1  L, da bir bağ tanımayacağı düzeyde özgürleştirmek gerek.

Büyük projeleri, “Ben yaptım oldu.” mantığıyla değil, toplumsal mutabakatla gerçekleştirmek gerek. istişare sistemini güçlendirmek gerek. Devlet kadrolarını gerçeği değil de efendisinin istediğini söyleyen yük-sek maaşlı dalkavuklardan, soytarılardan arındırmak gerek.

Eğitim sistemini yazboz tahtası olmaktan çıkarmak, betona değil de ARGE projelerine yatırım yapmak gerek. Boş tarla, atıl fabrika bırakmamak üzere yeniden bir üretim seferberliği başlatmak gerek.

Ve elbette ki terbiye gerek. Siyaseti temsil edenlerin, bu ülkeyi yönetmek iddiasında olanların nutuk atmak yerine örnek olmaları gerek. Ağızlarından çıkan sözü ölçüp biçmeleri gerek. Çocuklarının ağzından duyduklarında kulaklarını çekecekleri sözleri sarf ederken, üstelik durmadan bağırırken düşünmeleri gerek.

Doğru sözün haklı sözün bağırmaya ihtiyacı olmadığını öğrenmeleri gerek. Kuyumcunun, antikacının bağırmadığını; kıymetli malı olanın bağırmayacağını bilmeleri, pazarcı gibi, eskici gibi nara atmamaları gerek.

Yurdumuzun ve toplumumuzun yarınları için kaygı duyan biri olarak, vatanımız ve milletimiz için hayırlı, kazasız belasız bir seçim süreci yaşanmasını, sonucun da hayırlı olmasını umuyor, temenni ediyorum.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
Teknik Destek