...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 1649 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Festivaller, Festivallerin Sosyolojik Yanları:

04 Ağustos 2018 - 3.094 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»Festivaller, Festivallerin Sosyolojik Yanları:
Festivaller, Festivallerin Sosyolojik Yanları:

Festivaller, Festivallerin Sosyolojik Yanları:

Festivaller, insanlarımızın ihtiyaç duydukları ve zamanını özlemle bekledikleri sosyolojik bir eğlence türüdür.

Festivallerden başka eğlence türleri de vardır. Bayramlar, düğünler, maçlar gibi. Bunlar biraz daha az nüfusun oluşturduğu ve dar alanları kapsarlar. Ve daha az insanların ilgilerine odaklanırlar. Mali külfetleri de yüklü değildir. Gel gör ki festivaller için daha geniş alan, daha kalabalık bir izleyici topluluğu; bu topluluğa hitap eden ve çok değişik proje ve programlarla o geniş ve kalabalık topluma cevap vereceksiniz.

Kapsamlı bir hazırlığı gerektirmekte ve ayrıca da etkinlikleri liyakatli ve eğitimli kişilerle yürütme zorunluluğu vardır. Yürütülen her etkinliği sıradan insanlarla yürütmeye kalkarsanız onun utancını siz çekersiniz.

Festivaller; planlı, programlı ve zaman ayarlamalı olmalıdır. Kimlerin hangi etkinlik ve organizasyonda görevli oldukları, o işin sorumluları oldukları daha önceden bilinmelidir.

Festivaller, sadece davullu-zurnalı, halk oyunlarından ibaret değildir. Her yıl tekrarlanan etkinlikler bir önceki yıldan daha farklı özelliklerde olmalıdır.

Takipçisi ve seyircisi olan yöre halkının ve misafir katılımcıların ilgilerine odaklanmalıdır. Bir önceki yapılanlara daha görkemli ve cazip üniteler eklenmelidir.

Gösterilen her ünite seyirci ve dinleyici üzerinde eğitici ve kalıcı izler bırakmalıdır.

Halk oyunları,  Halk türküleri ilgililerin konuşmaları daha bir eğitimli ve nezaketli olmalıdır.

Festival alanının temizliği, özellikle de tuvaletlerin temizliği, çeşmelerin temizliği oldukça önem taşımaktadır. Festival alanlarında otorite boşluğu olmamalıdır. Aşırı taşkınlıklar hiç olmamalıdır.

Dışarı il ve ilçelerden festivali izleme amacıyla grup halinde gelenlere yer gösterilmelidir. Güvenlikte bir sıkıntı yaşanmamalıdır.

Ticaret amacıyla festival alanında malını pazarlayanlar; lokantalar, dönerciler, çaycılar festival müşterisine faiş fiyatlar uygulama-malıdırlar. Malını fiyat artırarak değil de daha çok satarak kazan-malıdırlar.

Dışarı il ve ilçelerden geldikleri anlaşılan misafirlere misafir nezaketi gösterilerek ilçemiz tanıtılmalıdır.

Festivalimizi izlemek amacıyla gelen konuklara ilçemiz alanı içindeki turistik alan, otel, motel ve mekanların resim ve afişleri gelen konuklara dağıtılmalı, toplu halde gelenlerin yöneticilerine gerekirse mikrofonlar uzatılarak görüşleri, düşünceleri ifade ettirilmelidir.

Festivaller; 1,2,3 önceki yıllara göre daha kültürel ağırlıklı vecazip olmalıdır. Seyirci ve dinleyiciler üzerinde kalıcı kültürel etkinlikler bırakmalıdır.

Bu haberi değerlendirin
[ Oylayan kişi sayısı: 0 Ortalama Puan: 0]

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
Teknik Destek