...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Etibakır’dan Artvin Halkını Rahatlatacak Teminat

20 Haziran 2016 - 978 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Etibakır’dan Artvin Halkını Rahatlatacak Teminat
Etibakır’dan Artvin Halkını Rahatlatacak Teminat

Etibakır’dan Artvin Halkını Rahatlatacak Teminat

Etibakır, Cerrattepe’de Modern Ve İdeal Madencilik Ölçütlerinde Çalışacak Artvin Ve Türkiye Kazanacak

Cerattepe Maden Projesi, gündemde kalmaya devam ediyor. Yaşanan bir çok gelişmenin yanı sıra Cerattepe Maden Projesi’ni gerçekleştirecek olan Etibakır A.Ş. hazırladığı tanıtım filmi ile gündem belirledi. Hazırlanan tanıtım filminde Cerattepe’de yapılacak olan madencilik faaliyeti hakkında bilgi verilirken, şirketinin Artvin halkına taahhütleri de bu filmde yer aldı. Etibakır tarafından Artvin Halkını rahatlatacak ve bir çok soru işaretini gideren bu tanıtım filmi ile halka teminat verilirken, tanıtım filminde Cerattepe’de kesinlikle yeraltı işletmesi yapılacağı, Cerattepe bölgesinde yeraltında çıkarılacak maden cevherinin teleferik ile taşınarak Murgul’a nakledileceği, Cerattepe bölgesinde herhangi bir tesis yada siyanür havuzu falan olmayacağı, madencilik faaliyetleri nedeniyle bölgenin ve çevrenin olumsuz etkilenmeyeceği, madencilik faaliyetleri süresince toplam maksimum 3 Bin 500 ağaç kesilse de yerine on katı ağaç dikilip Artvin halkına eskisinden daha yeşil bir Cerattepe teslim edileceği ve de madencilik faaliyetleri nedeniyle Artvin ve Türkiye ekonomisine ciddi oranda katkı sağlanacağına vurgu yapıldı. Hazırlanan Cerattepe Maden Projesi tanıtım filminde Etibakır, Cerrattepe’de Modern ve İdeal Madencilik Ölçütlerinde çalışılacağının, Artvin ve Türkiye’nin bu proje ile kazanacağının teminatını verdi.

Cerattepe Maden Projesi Tanıtım Filminde yer alan ayrıntıları siz değerli okurlarımız ve Artvin halkı için inceledik. İşte yayınlanmaya başlanması ile birlikte Artvin’de büyük yankı uyandıran Cerattepe Maden Projesi Tanıtım Filmi ve ayrıntıları:

Filmin Ana Teması: Yerli Mühendis , Yerli İşçi , Yerli Sermaye ……Yeni Ufuklar Yeni Gelecek İçin Hep Birlikte Yeni Türkiye İçin …..

Cerattepe Maden Projesi Tanıtım Filmi’ni hazırlayan Etibakır A.Ş., bu film ile birlikte maden projesi hakkında yapılan bir çok eleştiriye ve projeye karşı yapılan muhalefete yanıt verdi. ‘Milli bir şirket olarak Türkiye’nin milli kaynaklarını kullanmasına destek oluyoruz’ diyen Etibakır, Artvin halkına açıkça doğruları anlatmaya devam edeceğine de vurgu yaptı. Tanıtım Filminin ana teması “ Yerli mühendislik, yerli işçi, yerli sermaye ile yeni ufuklar, yeni gelecek için hep birlikte Yeni Türkiye İçin” olurken, Etibakır A.Ş. Cerattepe’de modern ve ideal madencilik ölçütlerinde çalışılacağına ve bu proje ile birlikte hem Artvin’in hem de Türkiye’nin kazanacağı yönünde teminat verildi.

Tanıtım Filminde Çevre Hassasiyeti Ön Planda

Cerattepe Tanıtım Filminde birçok önemli konuya hassasiyetle değinilmiş. Etibakır A.Ş. Cerattepe maden işletmeciliği yapılırken Artvin’in doğasının zarar görmemesi için Dünya’da madenciliğin geldiği son teknolojinin kullanılacağının altının çizildiği filmde Cerattepe bölgesinde herhangi bir tesisin kurulmayacağını, madenin yeraltından çıkarılmasının ardından teleferikle taşınarak Murgul’a nakledileceği de belirtildi. Tanıtım Filmi’nde Cerattepe’deki madencilik faaliyetleri sırasında yeraltı sularının, havanın ve doğanın zarar görmeyeceğine vurgu yapılırken, projeye ilişkin kamuoyunda oluşturulmaya çalışılan olumsuz yargıya ve de proje hakkında ortaya atılan gerçeği yansıtmayan bilgilere de yanıt verildi.

Türkiye’nin Yıllık Bakır İhtiyacı 450 Bin Ton Ancak Üretim Yetersiz

Türkiye’nin yıllık bakır ihtiyacının 450 bin ton olduğuna vurgu yapılan filmde ne yazık ki ülkemizde üretilen bakır miktarı yüz bin ton civarında olduğu belirtildi. Yetersiz üretim nedeniyle yaptığımız bakır ithalatı yıllık 4 milyar doları aştığı ifade edilirken, “ Bunun nedeni ülkemizde madencilik sektörünün gelişiminin önündeki engellerdir. Çözüm ise kendi kaynaklarımızı doğayı koruyarak değerlendirmek, modern teknolojiyi kullanarak çevreye etkisi minimum olan madencilik çalışmalarıyla ülkemizde madencilik sektörünün gelişime katkıda bulunmak ve bakır üretimde ithalatı önleyecek seviyede üretim miktarını yakalamaktır. Bugün ülkemizdeki bakır üretiminin yaklaşık yarısını gerçekleştiren, Türkiye’nin cevherden bakır üreten izabe tesisiyle ülke ekonomisine hatırı sayılır katkılar sağlayan Etibakır, Artvin Cerrattepe’de bunu başarmak için çalışıyor” ifadeleri kullanıldı.

Cerattepe’de 50 Bin Ağaç Kesileceği tamamen yanlış olup oldukça sınırlı sayıda ağaç kesilirken yerine on katı ağaç dikileceğinin teminatı verildi

Cerattepe Maden Projesi’ne muhalefet yapan kesimler bölgede on binlerce ağaç kesileceğini ileri sürerken, Etibakır A.Ş. bu tanıtım filminde bu tartışmalara son noktayı koydu. Etibakır A.Ş. tanıtım filmi ile Artvin halkına bu noktada teminat verirken, Cerattepe’de madencilik işletmesi yapıldığı süre içerisinde yer üzerinde herhangi bir çalışma yapılmayacağı, devlet tarafından sadece yer altı işletmeciliğine izin verildiğine vurgu yaparak, bu durumda aksi bir işletmenin mümkün olmadığı, halkın bu yönde kaygı duymaması gerektiğini, bu kaygıyı duyanların ise her zaman şirketi ziyaret bilgi alabileceklerini de kaydetti.  Etibakır A.Ş. filmin bu bölümünde; “Diyorlar ki Cerrattepe için 50 bin ağaç kesilecek. Yanlış. Teleferik sistemi dahil tüm maden çalışmaları için maksimum 3 bin 500 ağaç kesilecek. Maden işletme ömrünü doldurur doldurmaz bölge yeniden ağaçlandırılacak. Kesilmek zorunda kalınan ağaç miktarının on katı ağaç dikilerek daha yeşil ve ağaçlı bir Cerattepe bırakılacak. Dünyanın her tarafında maden işletmeleri bu şekilde yapılmaktadır. Artvin’de Dünya’da madenciliğin geldiği son teknoloji kullanılarak en çevreci yaklaşımla madencilik yapılacaktır” diyerek kamuoyundaki yanlış bilgilendirmeyi de resmi ağızdan düzeltmiş oldu.

Maden Çalışmalarında Toplam 15 Hektarlık Alan Kullanılacak

Maden projesine ilişkin bir başka açıklama getirilmesi gereken konu da hiç kuşku yok ki maden sahasının genişliği boyutu. Orman Bakanlığı tarafından ruhsat izni verilen 4 bin 406 hektar alanlık ruhsat alanı kafalarda soru işareti oluşmasına neden olmuştu. Maden Projesine karşı çıkan kesimler tarafından Artvin’in tamamı proje dahilinde algısı yaratılmaya çalışılırken Etibakır A.Ş. tarafından işletmecilik kapsamında ruhsat alanının sadece 15 hektarlık kısmın kullanılacağının teminatı verilirken, yeraltı işletmesi nedeniyle çok fazla bir alanın kullanılmasının ise gereksiz olacağına da vurgu yapıldı.

Maden Çalışmalarının Artvin’in Su Kaynakları Hiçbir Bağlantısı Bulunmuyor

Maden projesi nedeniyle Artvin’in su kaynaklarının olumsuz etkilenmesinin mümkün olmadığına vurgu yapılırken, “Su kaynakları meselesi. Maden sahası Cerrattepe bölgesinde su kaynakları ise Atabarı kayak merkezinin de olduğu Genya dağının eteklerinde bulunuyor. Dolayısıyla projenin Artvin’in su kaynakları ile hiçbir bağlantısı olmayacak” denilerek ilin su kaynaklarının maden projesinden herhangi bir şekilde etkilenmesinin mümkün olmayacağı ifade edildi.

Yeraltı Su Kaynaklarına Herhangi Bir Olumsuzluk Söz Konusu Olmayacak

Ayrıca tanıtım filminde yer altı suları çökertme havuzlarında dinlendirildikten ve biyolojik arıtma sürecinden geçirildikten sonra deşarj edileceği bilgisi de verilerek yer altı su kaynaklarının madencilik nedeniyle herhangi bir şekilde olumsuz etkilenmeyeceğine dayalı teminat verildi.

Cerattepe’de Ne Siyanür Havuzu Ne De Başka Bir Tesis Olmayacak

Tesis meselesi konusunda bilgi verilen bölümde ise Maden çıkartma ve taşıma faaliyetleri dışında Cerattepe’de tesis olmayacağına vurgu yapılırken, bu vurgunun devlet garantisi altında olduğunun da altı çizilirken, bölgede herhangi bir siyanür havuzu da olmayacağı konusuna da garanti verilmiş oldu.

Yer Yüzünde Değil Yeraltında Çalışılacak

“Maden çıkarılır çıkarılmaz Artvin dışına taşınacak.  Yeryüzünde değil, yer altında çalışacağız. Maden sadece küçük bir tünelden giriş yapılacak” denilerek Cerattepe’de açık işletmeciliğin kesinlikle yapılmayacağı belirtilirken, böylelikle maden sahasından etkilenecek alanın oldukça daralacağına da vurgu yapılmış oldu.

Maden Teleferik İle Taşınacak, Bölgede Toz Oluşmayacak

Etibakır A.Ş. tarafından hazırlanan tanıtım filmin son bölümlerinde madenin yeraltından çıkarıldıktan sonra teleferik ile bölgeden Çoruh Nehri kıyısına taşınacağı belirtilirken, bu şekilde yapılacak nakliye nedeniyle de bölgede toz olayının yaşanmayacağına da vurgu yapıldı. Şirket konuya ilişkin olarak “Çıkarılacak maden tünelin girişine getirildikten sonra teleferik sistemi ile bölgeden uzaklaştırılacak.  Bölgeden kara taşımacılığı olmayacağı için nakliyat sırasında toz da oluşmayacak” açıklamasında bulundu.

Artvin Ekonomisi Cerattepe Maden Projesi İle Canlanacak

Artvin ekonomisi Cerrattepe ile canlanacağına vurgu yapılan tanıtım filminde “Cerrattepe madeni Artvin ekonomisini 3 ayrı koldan canlandıracak. Birincisi istihdam, madende 227 kişi doğrudan iş gücü, 16O kişi dolaylı olarak toplamda 387 kişi konumlandırılacak. İkincisi yerel inşaat sektörü, çimento, mazot ve yedek parça gibi ihtiyaçlar Artvin’den temin edileceği için yerel inşaat sektöründe gözle görülür bir canlanma yaşanacak” denildi.

Nakliyecilik Sektörü Canlanacak

Nakliyecilik sektörünün canlanacağının anlatıldığı bölümde ise “Üçüncüsü taşımacılık, madenden çıkarılacak malzeme teleferik yolu ile Çoruh nehri geçildikten sonra sonra kamyonlarla Murgul’a taşınacağından yerel taşımacılık sektörü hareketlenecek” denildi.

Etibakır, Cerrattepe’de modern ve ideal madencilik ölçütlerinde çalışacak Artvin ve Türkiye kazanacak.

Tanıtım filminin son bölümünde ise çok önemli bir konuya vurgu yapıldı. Etibakır A.Ş. Artvin halkına filmin son bölümünde çok önemli bir söz vererek; “Etibakır, Cerrattepe’de modern ve ideal madencilik ölçütlerinde çalışacak Artvin ve Türkiye kazanacak” diyerek projeye karşı yapılan olumsuz eleştirilere de teminat vererek yanıt vermiş oldu. Etibakır, Artvin halkının kaygılarını giderene kadar bıkmadan usanmadan projeye akademisyenler ve mühendislerle anlatmaya devam edeceğini ve anlatmaktan vazgeçmeyeceğini ifade etti.

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek