...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1780 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Enlerin Şehri Artvin

06 Şubat 2016 - 1.659 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Enlerin Şehri Artvin
Enlerin Şehri Artvin

 

Artvin Çoruh Üniversitesi Orman Fakültesinden Prof. Dr. Özgür Eminağaoğlu’nun başkanlığındaki ekip üç yıl süren çalışma sonucunda 2 bin 727 flora çeşidiyle ülkemizin en zengin ili olduğu, bu doğal ekolojik zenginliğin birçok ülkeyi kıskandıracak özelliklere sahip olduğunu bilimsel araştırma ile ortaya koydu.

Çalışma kitap haline de getirilirken bu bilimsel çalışma ile birlikte ülkemizin ekolojik zenginliği açısından Türkiye’de bir benzerinin daha olmadığı gerçeği ortaya çıkmıştı. Bu bilimsel çalışma bitki çeşitliliği bağlamında Artvin’i Türkiye’nin bir numarası yaptı.

Türkiye’nin en büyük barajı (Deriner- Bittiğinde Yusufeli Barajı), en büyük Atatürk Heykeli, en yüksek dengeli konsol köprüsü, en yüksek cam seyir terası, Türkiye’nin en uzun Tüneli(Hopa Cankurtaran Tüneli) Dünya’nın en hızlı akan nehri(Çoruh), dünya’nın en uzun burunlu adamı (Mehmet Özyürek) gibi literatüründe bir çok enleri barındıran Artvin şimdide Türkiye’nin en zengin bitki çeşitliliğine sahip il oldu. AK Parti Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla’da yaptığı açıklama ile bu çalışmada bulunan Prof. Dr. Özgür Eminağaoğlu’na teşekkür ederken, bu çalışma ile birlikte gelecekte Artvin’in ekosisteminin korunmasına yönelik yapılacak çalışmalarında önünün açılacağına vurgu yaptı. AK Parti Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla İlimizde ki Doğal Bitki Çeşidi ile yaptığı açıklamada; “ Siyasete girmeden önce Artvin’imizin doğal zenginliklerinin bilimsel olarak tespit edilmesi ve ekonomimize kazandırılması için İstanbul Artvinliler Vakfı Başkanlığı dönemimde de çok arzu etmeme rağmen gerçekleştirme fırsatı bulamamıştım. Siyasi çalışmalarıma başladığım ilk günden itibaren de ele alınması gereken en önemli konuların başında geldiğini her fırsatta ve her ortamda aktarmaya çalıştım. Nitekim Milletvekili seçildiğimde Tarım Bakanlığı yetkilileriyle yaptığım görüşmelerde ilimizin bu zenginliğinin ortaya çıkarılması ve tarım alanında nelerin yapılabileceğiyle ilgili bir Çalıştay’ın düzenlenmesi talebim uygun görülerek İlimizde Bakanlık yetkilileri, Akademisyenler ve ilgili kuruluşların katılımıyla 15 Aralık 2012 te 1.Çalıştay, proje konularını olgunlaştırmak amacıyla da 27 Nisan 2012 tarihinde 2. Çalıştay’ı gerçekleştirdik. Bu Çalıştaylar da öncelikle ele alınması gereken konuların başında ilimizin kendine özgü ikliminden ve bitki örtüsünden kaynaklanan eşsiz doğal zenginliğinin bilimsel olarak ortaya çıkarılması için “Bitki florasının fotoğraf, koordinat ve kısa açıklamaların yer aldığı bir kataloğun oluşturulması” için bir projenin hazırlanması olmuştur. Bu doğrultuda hazırlanan projenin gerçekleştirilmesi için bir sponsorun bulunması gerekiyordu. Ziraat Bankası Genel Müdürü hemşerimiz Hüseyin Aydın’la yaptığım görüşmeler sonucunda sağlanan finansmanla Artvin Çoruh Üniversitesi Orman Fakültesinden Prof. Dr. Özgür Eminağaoğlu’nun başkanlığındaki bir ekip üç yıl süren çalışma sonucunda 2 bin 727 flora çeşidiyle ülkemizin en zengin ili olduğu, bu doğal ekolojik zenginliğin birçok ülkeyi kıskandıracak özelliklere sahip olduğu bilimsel olarak tespit edilmiştir. İlimizde de ilgili olarak yapılan bu çalışma her bakımdan bir ilk olma özelliğini taşıması sebebiyle akademik çevrelerin, halkımızın daha da önemlisi gelecekte de birçok yeni çalışmaya yol gösterici niteliğinde önemli bir başvuru kaynağı olacaktır.

Bundan sonraki çalışmalarımız dünya pazarlarında her geçen gün artan tıbbi ve aromatik bitkiler ve bal üretimimiz açısından ekonomik katkılar sağlayacak yeni adımlar atmamıza vesile olacaktır” ifadelerini kullandı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika
Teknik Destek