...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Eğitim-Öğretim Haftası Nedeniyle

11 Ekim 2016 - 849 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»Eğitim-Öğretim Haftası Nedeniyle
Eğitim-Öğretim Haftası Nedeniyle

Eğitim-Öğretim Haftası Nedeniyle

 

2016-2016 Eğitim ve Öğretim yılı 19 Eylül 2016 Pazartesi günü başladı. Yurt genelinde 18 milyon öğrenci, Şavşat ilçemiz genelinde de 1655 öğrenci 121 öğretmen,31 ücretli öğretmen 17 yöneticinin beraberliğinde 2016-2017 Eğitim ve öğretim yılına başlamış bulunmaktadır. Ülkemiz için, ilçemiz için öğrenci, öğretmen ve veliler için başarılı, umutlu, verimli bir eğitim-öğretim yılı olması dileklerimle yazıma başlıyorum.

Okulların öğretim ve eğitim yılının açılışının birinci haftasında değerli meslektaşım Dursun Özdede ile beraber Şavşat’ta ki mevcut okulları ziyaret ederek idareci, öğretmen ve öğrencilere başarı dileklerin de bulunduk.

Öğretmenlerimiz daha da heycanlıydılar. Belli ki geçirdikleri yaz tatilinde her öğretmen kendi branjı ile ilgili eserler okumuştur. Kendi mesleği ile ilgili materyal toplamıştır. Planlarını yapmıştır. Ben bu branjımın öğretmeni olarak öğrencilerimin karşısına çıkmakla müsterih ve vicdani rahatlıkla çıkıyorum diyecektir.

Eğitim-Öğretimde; öğretmen, okul, aile ve çevre gibi faktörler önem taşımaktadır. Bir masanın dört ayağı gibidir. Dört faktörde birbirlerini tanımlayan unsurlar olmakla beraber en ağırlıklı alanı öğretmen faktörüdür.

Çünkü öğretmen birinci derecede sorumlu faktörken okul, aile, çevre yan ve yardımcı faktörlerdir. Bunlar öğretmene payanda vazifesi görürler.

Eğitim-Öğretimde öğretmen ana faktördür dedik. Öğretmen sınıfındaki öğrencilerini zeka yönünden sağlıkları yönünden problemleri yönünden tanıyacak. Bunları çözmeye çalışacak. Öğrencideki sıkıntıları aileden mi? Okuldan mı? Çevreden mi? Geldiğini anlayacak. Çözmeye çalışacak. Bu aşamadan sonra bilgi vermeye çalışacaktır.

Öğrencinin ciddi anlamda sorunları varsa o öğrenciye bilgiyi ne kadar vermeye çalışırsan çalış bilgi edindiremezsin emek boşa gider.

Öğretmen yetiştiren okullarda pedagoji, psikoloji, sosyoloji, gibi bilim dallarına çok önem verirler. İşte pedagojik, psikolojik, sosyolojik formasyonlu öğretmenler öğrencisini tanımakta ana rehber olmakta sıkıntı yaşamayacaktır.

Öğretmen, sınıfında salonunda laboratuvarında dersi veripte zil sesi ile dersaneden çıkarken elini, beline koyarak kendine sormalı acaba öğrettiklerimi kırk öğrenciden kaç kişi öğrendi? Kendini sorgulamalıdır.

Okul da önemli faktördür. Dershanler kalabalık mı? Okul aydınlık mı? Okul yeterince sıcak mı? Okulda araç gereç sıkıntısı yaşanıyor mu? Okul yatılı okulsa yatakhaneler temiz mi? Sıcak mı? Yemekler yetiyor mu? Yemekler beslenme kurallarına uygun mu? Zekayı tetikleyen (Bal, Meyve, Sebze) gibi gıdalar veriliyor mu?

Öğrencilerin okul hayatlarını ilgilendiren etkilendiren nedenlerin biride aile faktörüdür. Eğitimli aile çocukları ile eğitimden yoksun aile çocukları arasında hissedilir. Ve göze çarpan bir yaşam farkı vardır. Bunu böyle düşündüğüm için yazmıyorum. 30 Yıllık öğretmenlik meslek hayatımdaki tecrübe deneyimlerime dayanarak yazıyorum. Annesi gıda mühendisi, babası bir bankanın müdürü olan iki çocuklu bir ailenin ziyaretine gitmiştim. Evin hanımı gıda mühendisi daha ilkokul bir ve ikinci sıkınftaki çocuklarına yemeleri için bir yiyecek hazırlıyordu.  Hazırlanan yemeğin ana maddesi süt ve baldı. Bunun içine elma rendeliyordu. Ekmeğin kurumuş kabuğu ince ince doğranıyordu. Ben dayanamayıp sordum bu karışım çocukların büyümesi ve gelişmeleri için mi dedim. Cevaben dedi ki zeka bakımından gelişmeleri için dedi. Bu iki çocuktan biri doktor biride mühendistir.

Öğretmenlik mesleğim devamınca edindiğim tecrübelerden biride hangi ailelerin sofrasında bal yediklerini duyduysam o ailedeki çocukların tamamı okumuştur.

Ama baba ve annenin ırsiyetinden gelen üstün zekalarda vardır. Çocuklar zeka yönünden %80 anneye çekermiş. Aile de ki düzenli hayat ve yaşam biçimi elbbetteki okuyan öğrenciye yansıyacaktır.

Bir aile fakir olabnilir. Orta halli olabilir. Haline şükür ediyor da küfürsüz, kavgasız, nizasız düzenli bir hayat yaşıyorsa öğrenciyi etkilemez. Aile hayatında içiki, kumar, zina, yalan ve dolandırıcılık gibi kötü alışkanlıklar yaşanıyorsa elbette ki o aile içinde yaşayan öğrencileri de olumsuz yönde etkileyecek başarısızlığına vesile olacaktır. Başarısızlık bir tarafa da öğrenci belki de aile yapısındaki kötü alışkanlıkları edinip okula öğretmene rest çekip sokağa inecektir. Sakıncalı bir toplumun yapısını oluşturacaktır.

Onun için eğitim uzmanları diyor ki; Aile terbiyenin temel taşıdır. Aile ocağında çocuklarımıza en iyi örnek olalım. Evimizi, ailemizi gerçek bir aile okulu yapalım.

Eğitim öğretim yönünden çevresel faktörlerde önem taşımaktadır. 6-14 yaşındaki çocuklara eğitim-öğretim mecburiyeti vardır.

6-14 yaşındaki çocuklara eğitim-öğretim mecburiyeti vardır. Ana baba bu yaş gurubu çocukları ilköğretim okullarına kayıtlarını yaptırmaya ve okula devamlarını sağlamayı mecbur etmiştir. 15 yaşından yukarı çocuklar da daha yukarı sınıf ve okulları okuma mecburiyeti yoktur. İşte böyle çocuklar köyde, kasabada ve şehirde ağzında sigara kulağında telefon cadde ve sokaklarda başı boş dolaşmaları okul-eğitim-öğretim istikbal edinme sorumluluğu taşımaları okulda okuyan öğrencilere oldukça cazip gelmekte okuldaki öğrencileri de başı boşluğa ve sokağa inmeye zorlamaktadır. Çevrenin olumsuzlukları böyle iken olumlu yanları da vardır. Daha önceki yıllarda aynı okulu bitirmiş yüksek okul da üniversiteyi de bitirerek öğretmen olanlar, avukat, doktor, mühendis olup hayatını düzene koyanları da cadde ve sokakta gördüğümde bende okuyup böyle bir mesleğin sahibi olmalıyım der.

Ama zaman akmış gitmiştir. Zamanı geri getirmenin imkanı kalmamıştır. Eğitim öğretimde zamanı çok iyi kullanmak bir saniyesini bile boşa harcamamak gerekir. Öğrenci zaman buldukça ders dışı kitap, dergi, gazetede okuyarak ufkunu genişletmelidir. Hayati bilgiler edinmelidir. Çünkü eğitim ve öğretimin önemi kaçınılmazdır.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
Teknik Destek