...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Düzenli Köyümüz Erozyon Tehlikesi İle Yüz Yüze

17 Haziran 2016 - 792 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»Düzenli Köyümüz Erozyon Tehlikesi İle Yüz Yüze
Düzenli Köyümüz Erozyon Tehlikesi İle Yüz Yüze

Düzenli Köyümüz Erozyon Tehlikesi İle Yüz Yüze

5 Haziran Cuma günü saat 13:30’dan sonra Yavuzköy İsmail-Naime Yılmaz Yaşlılar Yaşam Yerleşkesi’nden Düzenli Köyüne ve Düzenli Köyü sırtlarını gezmeye gitik. Yayan yürüyerek orman gözetleme kulübesine tırmanmak niyetiyle gitmiştik. Arabamızın gidemeyeceği yere kadar gidip, arabanın gidemeyeceği yerden yukarısını yürüyecektik. Şansımıza ki tam zirveye kadar araba yolu yapılmıştı. Oraya gidenler hepimiz arabamızdan indik. Kulübe merdivenlerinin korkuluklarına tutunarak tam zirveye çıktık. Arkadaş grubumuzla fotoğraf makinemize değişik pozlar verdik.

Bu tepe zirvesindeki kulübeden Şavşat köylerini ve ilçe merkezini izledik. Çünkü bu tepe Şavşat’a ve köylerine tepeden kuş bakışı bakmakta idi.

Şavşatlıyız deriz ama Şavşat’ın bu denli görülmeye değer yerlerini gidip de görmeyiz. İşte ben bu olarak 80 yaşlarını yaşamışım. Bu yıla kadar Düzenli Köyü’nün bu haşmetli tepesine çıkmamıştır.

Tam tepenin zirvesinde bir de baz istasyonu direk inşaatı yapılmaktaydı. Burada bir saat kadar zaman etrafı temaşa ettikten sonra arabamız Yavuzköy Yaşlılar Yerleşkesine döndü.

Biz bazı orman özentisi olanlar araba yolunu bırakıp ormanın içinde yüzde 80 meyilli orman derinliklerine dalarak hem sakız toplamak hem de meyilli ormanın derinliklerine dalarak hem sakız toplamak, hem de o meyilli ormandan gitmeyi, istikamette Düzenli Köyü Kotalar Mahallesine inmek istedik. Ayağımıza giyinmiş olduğumuz ayakkabılar araziye göre değildi. Düşe kalka ve ağaç dallarına tutuna tutuna ormanı bitirerek köy istikametine doğru ilerliyorduk.

Köye doğru yaklaştıkça ormandan azalıyordu. Orman yerinin toprağı bile kalmamış erozyon bilgesine inmiştik. Yaklaşık iki hektarlık yüzde seksen meyilli bu oran arazisi erozyona uğramış, taş yüzey kalmıştı.

Erozyona uğramış ağaçsız bu meyilli arazinin bitiminde Düzenli Köyünün yerleşim alanı Kotalar Mahallesi ve bu mahallenin daha güneyinde bu köy sakinlerinin yüzlerce dönüm arazileri vardır.

Bu isabetli gezimden aktardığım sonuç şudur ki, Düzenli Köyünün Kotalar Mahallesi ve yüzlerce dönümlük bu güzide araziler olağan şiddette yağabilecek bir yağmurun taşıyacağı sel tehdidine maruz kalabilir. Altından kalkılamayacak zararlar verebilir. Çünkü arazi bu oladı afete çok yakın.

Bu yazımla hem Düzenli Köyü muhtarlığını, ihtiyar meclisini ve hem de Şavşat Orman İşletmesini yaparak tedbir almalarını istiyoruz.

Adını ettiğim bu bölge acilen erozyon kontrol programına alınmalıdır ve fiili çalışmalara başlanmalıdır. Bizden demesi.

Şavşat Ormanları coğrafyasında belki de böyle alanlar çok vardır. Ama umursamayıp önemseyenler çok azdır. Zaten bir afete uğramadan çarelere baş vurmayız.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
Teknik Destek