...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1706 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Dünya’nın En Yüksek Değerli Kaynak (Çermik) Suyu Şavşat’ta Bulundu

12 Nisan 2016 - 1.945 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Dünya’nın En Yüksek Değerli Kaynak (Çermik) Suyu Şavşat’ta Bulundu
Dünya’nın En Yüksek Değerli Kaynak (Çermik) Suyu Şavşat’ta Bulundu

Dünya’nın En Yüksek Değerli Kaynak (Çermik) Suyu Şavşat’ta Bulundu

İşadamı Aslan Özer’in Gayretleriyle Yerin 125 Metre Altından Büyük Zenginlik Ortaya Çıkarıldı

Dünya’nın ve Türkiye’nin en yüksek değere sahip kaynak suları (Çermik) Artvin’in Şavşat ilçesi Cinal (Ilıca) Köyü’nde bulundu. Bir süredir yer altı su kaynağı arama faaliyetlerinde bulunan işadamı Aslan Özer ekibi ile birlikte Dünya’nın en değerli doğal su kaynağını buldu. En mükemmel Çermik Suyu sıcaklığı şifa için 37 ile 44 derece arası iken Şavşat Cinal Köyü’nde bulunan su 42-43 derece arası olarak tespit edildi.  Büyük otel yatırımcıları sevindiren bu güzel haberin yanı sıra aynı su kaynağına yakın bir bölgede de maden suyu kaynağı da tespit edildi. Şimdi bölgede binlerce insanın kalabileceği şifa tesisleri ile maden suyu şişeleme fabrikası kurulması hedefleniyor. Arama çalışmalarının başarıya ulaşması, bu çalışmalara sürekli destek veren AK Parti Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla ile Artvin Valisi Kemal Cirit ve Artvin İl Özel İdaresi’ni mutlu etti. Şavşat Cinal (Ilıca) ve çevresindeki bulunan bütün köyler şimdi bu güzel haberin ardından artık köylerine yapılacak büyük yatırımları beklemeye başladılar.

Cinal ve Çevre Köylerinin Başına Talih Kuşu Kondu

Artvinli İşadamı Aslan Özer, Artvin’de farklılık oluşturmaya devam ediyor. Uzun yıllar yurt dışında yaşadıktan sonra Artvin’e gelerek inşaat sektöründe faaliyet göstererek yaptığı binalar ile inşaat sektöründe büyük ses getiren Aslan Özer, yine ses getirecek büyük bir gelişmeye imza attı. Çocukluk yıllarında babasının peşinde gezdiği köylerde turistlik ve tarımsal yatırımlar yapmayı planlayarak araştırmalarda bulunan Özer, Cinal Köyü’nde topraktan sıcak su çıktığı bilgisine ulaştı. Bu bölgeyi Özel İdare’den kiralayan Özer, sondaj makineleri ile bölgedeki aramalarını yoğunlaştırarak önce 55 metre derinlikte test sondajı yaptırdı. Burada yapılan sondaj ile 35 derece sıcaklıkta su tespit etti. Ülkemizde 4 bin değerinde kaynak (Çermik) suyu kolay kolay bulunmazken 55 metrede 4 binleri geçen çalışmalar daha da ilerletilince Türkiye’nin en önemli su kaynaklarından birini bulunmuş oldu. 125 metre derinlikte gerçekleştirilen sondajların ardından 42 derece sıcaklıktaki suya ulaşılmış oldu. Bu bulunan su aynı zamanda ülkemizin ve Dünya’nın su değeri yüksek olan en değerli kaynak suyu olmuş oldu. Üstelik bu suyun ciddi oranda şifalı olduğu da belirlendi.  125 metre derinlikte 42 derecenin üzerinde sıcaklıktaki ve metal değerleri de içerisinde 8 bin 500 değerdeki suya farklı noktalardan su sızdığının tespit edilmesi sonucunda suyun bulunduğu 125 metre derinlikte ki suya karışan soğuk suların suyun kaynak suyunun su değerini azalttığını tespit eden çalışmaların ardından bu suya karışan sulara borulama ve beton şerbetleme yöntemi yapılarak karışımı engellemeye karar verilirken, bu yöntemle su değerinin daha da fazla arttırılması ve değerlerin 10 binin üzerine çıkarılması sağlanacak. Bu değer de Dünya’nın en değerli ve şifalı kaynak suyunun Şavşat’ın Cinal Köyü’nde olduğu anlamına geliyor. İşadamı Aslan Özer, sondaj çalışmalarını bilimsel rapor haline de getirirken bulunan suyun Dünya’nın en değeri yüksek olan kaynak suyu olduğu MTA laboratuvarlarında yapılacak olan analizler sonucunda resmi olarak kamuoyuna açıklanacak.  Bu da Dünya’nın en değeri yüksek ve şifalı kaynak suyunun Şavşat’ın Cinal Köyü’nde olduğu anlamına geliyor. İşadamı Aslan Özer, sondaj çalışmaları ve yapılan analizleri bilimsel rapor haline de getirirken bulunan suyun Dünya’nın en değerli ve şifalı suyu olduğu bu bilimsel resmi raporlarla da kanıtlanmış olacak.

Aslan Özer: Büyük Heyecan İçerisindeyim 

Yaptığı başarılı araştırma ile Dünya’nın en değeri yüksek ve şifalı kaynak suyunu bulan Aslan Özer, büyük heyecan içerisinde olduğunu belirterek yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi. Özer, yaptığı çalışmaları ve Dünya’nın en değeri yüksek ve şifalı kaynak suyunu nasıl bulduğunu anlatırken, “ Değer yönünden çermik suyu olarak, Türkiye’nin değil dünyanın en iyi suyunu bulduk. Çünkü o değerde başka yerde yok. Türkiye’de genelde, Balıkesir’de, Uludağ’da 4 bin değerin üzerinde çıkan çermik suyu fazla yok. Biz iki tane kuyu açtık. Bir tanesi test sondajıydı. Test sondajımızda 55 metrede 35 dereceyi yakalamıştık. Bu iyi bir miktar olmasına karşın bizim için yeterli değildi. Zira biz bu kuyuda her indiğimiz metrede suyun daha da sıcaklaştığını görüyorduk. Bu nedenden dolayı artık test kuyusundan ziyade yeni bir kuyu açmaya karar verdik. Biz ikinci kuyuya geçtik. O kuyuyu kapattık, öldürdük, o test suyuydu. İkinci kuyuya açtık, 125 metre indik. 125 metrede 42 derece üzerinde sıcaklığı yakaladık. Suyun analizleri MTA Laboratuvarlarında yapılınca metalik değerleri ile beraber 8 Bin 500 değer çıktı. Ayrıca 25 metre başka bir su sızıntısı olduğunu gördük. İçine başka bir su karışıyor. Bu sızıntıyı da kuyuyu borulayarak şerbetledikten sonra kestiğimiz zaman bu değer daha da fazla olacak, 10 bine de çıkabilir, 12 bine de çıkabilir. Eşi benzeri yok bu suyun, bize göre. Türkiye’de bu değerde su yok, Dünya çapında ben de bilmiyorum, yok yani. Onun için çok şifalı, çok sağlıklı, çok tatlı, hakikaten eşi benzeri olmayan bir su ve hiç içerisinde sülfür, kükürt veya bunun benzeri su kalitesini düşürecek maddelerin olmadığı bir su kaynağını tespit etmiş olduk.

Ben çocukken babam kalaycılık yapıyordu. Şavşat Meydancık tarafındaydık. Babam çocukken bizi götürmüştü. Küçük bir havuz vardı ve suyu sıcaktı. Orada yüzmüştük, onun hatırası kalmıştı hafızamda. Cinal Köyü’nde bulunan suyun kullanım hakkının Özel İdare’de olduğunu öğrendim. Özel İdare’den satın aldım, devlet hakkı var tabi, ben satın aldım ki sondajlarını yapıp ne var ne yok göreyim diye. Çermik suyu büyük bir konudur. Bunun yanı sıra oradan aşağı yukarı 50 metrede üst düzeyde maden suyu çıkıyor. Bu suyunda analizi geçmişte MTA tarafından hali hazırda yapılmıştı. O suyunda değeri 2800 çıkmıştı. Maden suyu olarak, içme suyu olarak oda çok değerli bir su çıktı. Onu da borulamasını yapıp vanasını bağlayacağız ki üretime hazır olsun. Şu anda bizim yaptığımız hem çermik suyunun hem de maden suyun üretim haline getirilmesi. Ondan sonra projeye geçirilecek, tesis çalışmalarına başlanacak” diye konuştu.

Bölgeye Büyük Yatırımlar Yapılacaktır. Yatırımcılar Bu Fırsatı Kaçırmazlar.

İşadamı Aslan Özer, Şavşat’ın Cinal Köyü’nde bulunan son derece değerli bu su kaynaklarından sonra bu bir doğa harikası olan bölgeye ciddi yatırımların yapılabileceğini ifade ederek, hiçbir yatırımcının Dünya’nın bu en değerli ve şifalı kaynak suyu fırsatını kaçırmayacağını ve bu bölgenin kısa zaman içerisinde önemli turizm yatırımlarının merkezi olacağını ileri sürdü. Maden suyu kaynağının da değerlendirileceğini belirten Özer, yalnız burada iki başka konu daha vardı. Bizim bulduğumuz suyu inceleyen Profesör ile konuştuğumuzda daha derine indiğimizde çok daha yüksek sıcaklıklara ulaşabileceğimiz ifade etti. Bu sıcaklığında üzerinde değerlere ulaşılabilir dediğine göre,  biz orada bir sondaj daha yapıp 300-400 metre derinliğe inersek bu kez 70-80 dereceleri arasını yakalayacağımız malum. Çünkü kuyunun analizini yaptığımızda derine indikçe sıcaklık arttı ve su arttı. O zaman 80 dereceyi bulursak hem Artvin’i hem de Şavşat’ı ısıtacak kadar sıcak su kaynağına ulaşmış oluyoruz. Bir evi ısıtmak içi o suyun oraya 60-65 dereceye varması gerekiyor. Diyelim 80 dereceyi yakaladık, Şavşat’a 33 kilometrelik bir mesafe var. Belki boru ile 20 km’ de Şavşat’a varabiliriz. Her 10 km’de yarım derece düşüyor sıcaklık. 80 derecedeki su 20 km aştığında 78 derecede Şavşat’a varacak bu su. Bu da Şavşat’ın ne kömüre ne de doğalgaza ihtiyacı olmayacağı anlamına gelir. Bütün Şavşat bu suyla ısınabilir. Çevrede 10-15 tane köy var, arazileri doğa harikası. O köylerin hepsi suyun ısısını kullanarak sera yapabilirler, kışın da üretim yapabilirler. Domates, biber, ne akıla gelirse. Buradan çıkan çermik suyu her an 3000 kişiden fazla insana yetiyor. Burada çok güzel ve büyük bir tesis kurulabilir, turizme açılabilir. Bir, burası bir doğa harikası. İki,  3000 kişiden fazla kişiye yetecek çermik suyu var. Şişeleme için maden suyu var. 500 metre yukarıda tam yamaçta kayanın üzerinde saniyede 16 litre de içme suyu çıkıyor. Son derece soğuk bir içme suyu. O da içme suyu ihtiyacını giderir. Zaten orada iki tane de dere var. Bir de oradan 6 kilometrede yukarıda Boğa gölümüz var. Şavşat Kara Gölün iki katı büyüklüğünde. Oraya da çok yakın. Burası da büyük bir doğa harikası. Orası da bu proje içine konulabilir, 6 km asfalt yol yapılabilirse. Burası bir kasaba olur, çok şahane bir kasaba olur. Biliyorsunuz Ayder suyu var, İkizdere suyu var. Bizim yakınımızda olan bu iki tesis var. Ayder suyunun değeri çok düşük. Normal suyu ısıtmış gibi oluyor, maden suyu gibi bir şey, bir değeri yok. İkizdere suyunun da bir değeri var ama bizimkinin yüzde birine girmez onların da değeri. Onun için bu hakikaten çok değerli bir buluş. Bir yıl boyunca dua etsem, hem çermik suyunu, hem içme suyunu, hem de maden suyunu, buradan çıkan ısıyı, o doğa harikasını bir arada hayal edemezdim. Orada yapılacak işleri, yaradan hepsini güzel güzel yan yana dizmiş. Doğada ısıtma olduğu için bu tesisler sadece yazın değil kışın bile dolu olurlar. Dünya’nın hiçbir yerinde bu şekilde bir imkan bulamazsınız.

Hakikaten burası beni aştı. Ben burada bu kadar su çıkacağını bilmiyordum. Bu kadar büyük ve mükemmel bir pozisyona da geçeceğimi de bilmiyordum. Ben orada 15-20 odalık bir tesis yapayım, millet gelsin çevreden diye düşündüm. Şimdi buranın potansiyeli benim düşündüğümün çok üzerinde çıktı. Ben 15-20 odalı bir tesisi yaparsam orası ziyan olur. Hem şişeleme oluyor, hem çok değerli bir maden suyu var, hem de Dünya’da eşi benzeri olmayan bir çermik suyu var ki, 3000 bin kişiden fazla insana yetiyor, bunun yanı sıra ısı var, ayrıca da içme suyun var, doğa harikası bir yerdesin. Şimdi oraların yollarını da Özel İdare zaten yapar. Çünkü bu Meydancık  tarafından asfalt yol dökülünce 20 dakika içerisinde bu çermiğe ulaşabilirsiniz. Şavşat’tan zaten asfalt yol var ve oraya 45 dakikaya ulaşılabiliyor. Çok uzak değil” diye konuştu.

Sayın Milletvekilimize, Valimize ve Özel İdare Genel Sekreterimize Teşekkür Ediyorum

Aslan Özer, bu bölgede sondaj çalışması yapma fikrini ilk olarak Artvin Valisi Kemal Cirit ile Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla’ya açtığını belirterek onların büyük desteklerini aldığını söyledi. Özer açıklamasının son bölümünde; “ Benim sondaj çalışmalarında bulunarak kaynak suları bulma fikrimi ilk olarak Sayın Valimize ve Milletvekilimize açmıştım. Her ikisi de bu fikrime büyük destek verdiler. Sayın Milletvekilimiz Ankara ayağında önümüzü açtı. Sayın Valimiz de Artvin’de büyük destekler verdi. Özel İdare Genel Sekreterimiz Orhan Yazıcı’ya da ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Benim bu fikrime sahip çıktılar ve hayallerimin gerçeğe dönüşmesine katkı sağladılar. Ancak henüz her şey bitmiş değil. Zira bu konu beni aşmış durumda. Buraya küçük yatırım yapılması doğru değil. Daha büyük müteşebbisler lazım. Burası koskoca kasaba olur. Oradaki köylüler de kalkınır. Oranın sebzesi, meyvesi, eti, balı, yağı, peyniri, arazisi yani her şeyi para edecek. Biliyorsunuz hem çermik turizmi hem sağlık turizmi diğer turizmler gibi değil. İnsanlar Dünya’nın her tarafından gelirler. Ardahan’ın havaalanı var, Batum var, Rize var, Trabzon var. Hopa’nın tüneli de açılıyor. Tam merkezindeyiz yani, her taraftan gelebilirsiniz. Bizim Karadeniz çermik kültürümüz zaten eskiden beri çok büyük. Ama şuanda bir hamamımız, bir çermiğimiz kalmamıştı ki, kullanalım. Sağolsun Belediye Başkanımız hamamımızı yakında yapıyor. Ama Çermiğe gelince hiç kalmamıştı ki kullanalım. Şimdi Dünya’nın en iyisi bizde. Onun çok mükemmel yapılıp pazarlanması lazım. Oradaki yapılacak tesisleri küçük düşürmemek lazım” diyerek müteşebbislere mesaj gönderdi.

Yaşanan bu gelişmeler başta Cinal ve çevresindeki köyleri olmak üzere Şavşat ilçesi ile Artvin’de büyük heyecan yaşanırken, şimdiden Dünya’nın en değerli ve şifalı  kaynak suyuna yapılacak yatırımlar beklenmeye başlandı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek