...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1769 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Dünyanın En Huzurlu Huzurevi Şavşat’ta

28 Temmuz 2016 - 14.057 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Dünyanın En Huzurlu Huzurevi Şavşat’ta
Dünyanın En Huzurlu Huzurevi Şavşat’ta

Dünyanın En Huzurlu Huzurevi Şavşat’ta

Dünyanın en güzel yerleşim alanları arasında gösterilen Cittaslow Şavşat’ta bulunan Huzurevi’nde kalan yaşlılar, burada yaşamaktan büyük mutluluk duyduklarını dile getirdiler. Vali Muhterem İnce’nin Huzurevi ziyaretinde, huzurevi sakinleri,  istek ve dileklerini ilettiler.

Şavşat- Yavuzköy’de  bulunan muhteşem manzara içinde mimari özelliklerle yapılmış olan  Şavşat Naime-İsmail Yılmaz Yaşlılar Yaşam Merkezi  burada yaşayan yaşlılar tarafından çok beğenildi.  Vali İnce’nin ziyaretinde memnuniyetlerini dile getiren huzurevi sakinleri, bu projeyi yapanlara, yaptıranlara teşekkür etti.

Huzurevi sakinlerinden Emekli Öğretmen Osman Altun (86), “Sayın Valim huzuremize hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Biz bundan büyük mutluluk duyduk. Burayı yapanlardan, yaptıranlardan Allah Razı oldun. Burada bizler çok mutluyuz. Yerel gazetemiz Şavşat’ın sesi gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktayım. Bu yaşam merkezini her daim dile getirmekteyim. Şavşat’ta gördüğüm eksiklik varsa onları kaleme alıyorum. Burada çok huzurluyum.”dedi. Altun, vali İnce ile yaptığı konuşmayı gazetecilere de değerlendirdi. Altun; “sayın valimize genel durumumuzu arz ettim. Burası Türkiye’nin en güzel, en huzurlu huzurevidir. Bu doğa, buradaki yüksek alaka ve ilgi mutluluğumuzu artırıyor.

Şunu bir kere daha izah etmeme izin verin lütfen, Şavşat’ta şöyle bir algı çıkmasın. Burada yaşayan insanlar evlatları tarafından dışarı atılmış, terk edilmiş insanlar olarak bilmesinler. Burası o kadar güzel, o kadar rahat ve huzur verici bir yer ki, bizler kendimiz tercih ettik. Evlatlarımız bizi dışarı atmadı. Ben kendi adıma konuşuyorum. Burada yaşamaktan çok memnunum. Şavşat gibi dünyanın en güzel yerinde, en güzel köylerinden birisi olan bu muhteşem cennet Yavuzköy’de böylesine güzel bir huzurevinde yaşamak çok güzel bir duygu. Bunda emeği olan, başta bu huzurevini yaptıran ve yakın zamanda aramızdan ayrılmış olan Naime Yılmaz  Hanıma ve emeği geçen özel ve kamu kurum kuruluşlarına ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Naime Yılmaz’a  Allah’tan rahmet diliyorum.”dedi.

ŞAVŞAT NAİME-İSMAİL YILMAZ YAŞLILAR YAŞAM YERLEŞKESİ

Şavşat Naime-İsmail YILMAZ Yaşlılar Yaşam Yerleşkesi Türkiye’de ilk ve tek sokak tipi yaşlılar yerleşkesi olarak Artvin’in Şavşat ilçesi Yavuz köy köyünde faaliyete başlayacaktır.48 Yaşlı kapasiteli kuruluşumuz Şavşat merkeze 5 km uzaklıkta Ardahan yolu üzerindedir.

Huzurevi Ve Yaşlı Bakım Merkezlerinde Bakım Görmek İsteyen Yaşlıların Başvuru Yapabilecekleri Merciiler;

 1. a) Yaşlının ikametinde bulunan veya ikamete en yakın Huzurevi Müdürlüğüne
 2. b) Aile ve Sosyal politikalar İl Müdürlüğüne
 3. c) Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğüne

d)Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı(Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğüne)

e)Mülki idare amirleri, muhtarlar, kolluk kuvvetleri, Belediye Başkanlıkları, diğer Kamu Kurum ve Kuruluşları ile vatandaşlar tarafından İl Müdürlüklerine bildirilen acil durumdaki yaşlılar için kabul süreci başlatılır. Basın yayın organlarındaki haberler de bildirim olarak kabul edilir.

Huzurevlerine Ve Yaşlı Bakım Merkezlerine Kabul Edilecek Yaşlılarda Aranacak Nitelikler Aşağıdadır;

 

 1. a) Huzurevlerine kabul koşulları :

l)60 yaş ve üzeri yaşlarda olmak,

2)Kendi gereksinimlerini karşılamasını engelleyici bir rahatsızlığı bulunmamak yeme, içme, banyo, tuvalet ve bunun gibi günlük yaşam etkinliklerini bağımsız olarak yapabilecek durumda olmak,

3)Ruh sağlığı yerinde olmak,

4)Bulaşıcı hastalığı olmamak,

5)Uyuşturucu madde yada alkol bağımlısı olmamak,

6)Sosyal ve/veya ekonomik yoksunluk içinde bulunduğu sosyal inceleme raporu ile saptanmış olmak.

 1. b) Yaşlı Bakım Merkezlerine kabul koşulları :

1) 60 yaş ve üzeri yaşlarda olmak,

2) Bedensel ve zihinsel gerilemeleri nedeniyle süreli ya da sürekli olarak özel ilgi, desteğe,  korunmaya ve rehabilitasyona gereksinimi olmak,

3) Ruh sağlığı yerinde olmak,

4) Bulaşıcı hastalığı olmamak,

5) Uyuşturucu madde ya da alkol bağımlısı olmamak,

6) Sosyal ve/veya ekonomik yoksunluk içinde bulunduğu sosyal inceleme raporu ile saptanmış olmak.

Huzurevi ve merkezlere kabul koşullarına sahip olmasına karşın, ilgili belgeler düzenleninceye kadar mağdur olabileceği düşünülen yaşlı için sosyal inceleme raporu düzenlenir ve mülki idare amiri onayı ile  kuruluşa misafir olarak kabul edilir. Daha sonra ilgili belgeler düzenlenir, yaşlı aynı kuruluşta kalır yada  başka kuruluşa tertibi yapılır.

Huzurevi ve merkezlere girmek üzere başvuran, ekonomik yoksunluğu saptanan ancak sırada bekleyecek olan yaşlılara, gerek duyulması halinde il müdürlüğünce ayni ve nakdi yardım yapılır.

Düzenlenmesi gereken belgeler;

Başvuruya ilişkin olarak düzenlenmesi gereken belgeler aşağıdadır:

 1. a) T.C. Kimlik Numarası beyanı,
 2. b) Gelir durumunu gösterir belge örnekleri,
 3. c) Sağlık raporu(Sağlık raporunun karar bölümünde; “Huzurevine girmesinde sakınca yoktur” ya da “Huzurevi, Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde bakım görmesinde sakınca yoktur” ibaresi yer alır)
 4. d) Sosyal çalışmacı tarafından düzenlenecek sosyal inceleme raporu ,
 5. e) İl müdürlüğünce düzenlenecek yoksulluk belgesi (tapu, vergi dairesi ve mal müdürlükleri ile belediye başkanlığında yapılacak araştırmalarda adına kayıtlı menkul ve gayrimenkul bulunmadığının saptanması durumunda düzenlenir)
 6. f) Sosyal çalışmacı tarafından yaşlının ikametgahında yapılacak sosyal inceleme sonucunda düzenlenecek raporun sonuç ve değerlendirme bölümünde; sosyal, fiziksel, ekonomik, ruhsal, zihinsel özellikleriyle değerlendirilen yaşlıya uygun hizmet modeli, hangi kuruluşa yerleştirilmesinin uygun olacağı bilgileri yer almalıdır.
 7. g) Sosyal inceleme sırasında ekonomik yoksunluğu saptanan yaşlı hakkında tapu, vergi dairesi ve mal müdürlükleri ile belediye başkanlığında yapılacak araştırmalarda adına kayıtlı menkul ve gayrimenkul bulunmadığının saptanması durumunda il müdürlüğünce yoksulluk belgesi düzenlenir.

YAŞLI KABULÜ ;

Sosyal inceleme raporu ve düzenlenen diğer belgeler ile birlikte  değerlendirilen yaşlı kabul edilir, sıraya alınır ya da reddedilir.

Kabulü uygun görülen yaşlının dosyası, yaşlının cinsiyeti, kalmak istediği oda tipi ve başvuru tarihi itibarıyla sıraya konulur. Sırası gelen yaşlıya çağrı yapılır. Çağrıya icabet etmeyen yaşlıya son çağrı yapılır. Gelmemesi durumunda dosya işlemden kaldırılır.

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek