...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Dünya Kanser Gününde Öğrenciler Farkındalığı Artırmak için Fidan Diktiler

17 Şubat 2018 - 777 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Dünya Kanser Gününde Öğrenciler Farkındalığı Artırmak için Fidan Diktiler
Dünya Kanser Gününde Öğrenciler Farkındalığı Artırmak için Fidan Diktiler

Dünya Kanser Gününde Öğrenciler Farkındalığı Artırmak için Fidan Diktiler

4 Şubat Dünya Kanser Günü Nedeniyle Şavşat Toplum Sağlığı Merkezi ve Şavşat Çocuk Belediyesi Tarafından Fidan Dikim Etkinliği Düzenlendi

Şavşat Kaymakamlığı, Şavşat Belediyesi ve Orman İşletme Müdürlüğü’nün desteği ile Toplum Sağlığı Merkezi, Çocuk Belediyesi olarak “4 Şubat Dünya Kanser Günü” ve “15 Şubat Dünya Çocukluk Çağı Kanser Günü” kapsamında kanserlerle ilgili farkındalığı arttırmak amacıyla bir yürüyüş ve fidan dikim etkinliği düzenlendi.

Yürüyüş ve fidan dikme programına Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. Aybike Uysal, Şavşat Orman İşletme Müdür Yardımcısı Murat Durmuş, Atatürk Ortaokulu Müdürü Aysun Atabek Altun, Çocuk Belediyesi üyeleri, Artvin Spor Kulübü yönetim kurulu üyeleri, çeşitli kurum çalışanları, öğrenci velileri ve vatandaşlar katıldı.

Öğrenciler  fidan dikiminin yapılacağı Anadolu Lisesinin alt tarafı karayoluna inen bölüme kadar yürüdüler. 4 Şubat Dünya Kanser Günü etkinlikleri çerçevesinde  farkındalığı artırmak için 60 adet sarıçam fidanı diktiler.

Programda bir konuşma yapan Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi Aybike Uysal; “Kanser, dünya genelinde giderek artan bir sağlık problemidir ve toplumlarda önemli bir sosyoekonomik yüke, bireylerde de maddi manevi kayıp ve zorluklara yol açmaktadır. Ölüm nedenleri arasında kalp ve damar hastalıklardan sonra ikinci sırada gelmektedir. Bunun yanı sıra kanserlerin önemli bir kısmının önlenebilir olması bu konuya verilen önemin de giderek artmasına yol açmıştır. Bu konu hakkında yapılan çalışmaların ana amacı kansere bağlı erken ölümlerin engellenmesi, kanser tanısı alanlarda yaşam oranlarının ve yaşam kalitesinin arttırılmasıdır. Kadınlarda en sık meme, akciğer, kolon (bağırsak) ve serviks (rahim ağzı) kanseri görülürken; erkeklerde en sık prostat, akciğer, kolon (bağırsak) ve mesane kanseri görülmektedir. Çocukluk çağında  ise kanserler arasında  en yaygın olanı lösemidir.

Kanser oluşumunun önemli bir kısmından çevresel etkenler sorumludur. Kötü beslenme, sedanter yaşam, tütün kullanımı, alkol kullanımı, güneş ışığının zararlı etkilerine maruz kalma, radyasyon gibi kanser oluşumunda etkisi olan çevresel etkenlerin kontrol altına alınmasıyla kansere yakalanma oranı azalacaktır. Doğru korunma stratejileri ile kanserlerin üçte birini önlemek mümkün-dür. Dolayısıyla sağlıklı yaşam davranışları ile kansere karşı korunulabilmekte ve tarama programları sayesinde erken teşhis konularak bireylerin yaşam süreleri uzatılabilmektedir.

Kanserlere erken tanı koymak amacıyla Toplum Sağlığı Merkezi, Aile Sağlığı Merkezi ve hastanelerde;

  • Serviks (Rahim Ağzı) Kanseri için 30-65 yaş aralığında ki kadınlarda 5 yılda bir PAP-smear testi,
  • Kolorektal (Bağırsak) Kanseri için 50-70 yaş aralığındaki erkek ve kadınlarda 2 yılda bir gaitada gizli kan testi ve 10 yıl-da bir kolonoskopi,
  • Meme Kanseri taraması için 40-69 yaş aralığındaki kadınlar için 2 yılda bir mamografi filmi çekilerek tarama işle-mi yapılmaktadır.

Biz bu etkinlikle geleceğimiz olan çocuklarımızın kanserler hakkındaki bilgi düzeyini artırmak, temiz bir çevrenin in-san sağlığı için önemini vurgulmak istedik.

Siz de Dünya Kanser Günü’ nün bu yılki “Yapabiliriz, Yapabilirim” sloganı çerçevesinde kansere neden olan etkenlerden korunarak, erken teşhis için tarama testlerinizi zamanında yaptırarak kendi sağlığınız için en doğrusunu yapabilirsiniz” dedi.

Etkinlikte bir konuşma yapan Şavşat Belediye Baş-kanı Ahmet Sinan Öztürk; “Çocuk Belediye Meclisi, aldığı meclis kararında ağaçlandırma çalışması yapmak istediklerini resmi yazı ile belediye meclisimize sundular. Geçtiğimiz günlerde Sayın Aybike hanım, 14 ve 15 Şubat için fidanlama çalışması yapacaklarını belirtince bu çalışmaya Çocuk Belediyesi’nin de dahil olması gerektiğini düşündük. Zira Çocuk Belediyesi kurulduğu günden bu güne kadar sosyal belediyecilikte öncü projeler gerçekleştirdi. Bu yıl hedefimiz ilçe merkezinde daha çok yeşil alan oluşturmak. İnşallah Orman İşletme Müdürlüğü’nün  de katkıları ile bu hedefe ulaşabiliriz. Toplum Sağlığı Merkezi hekimlerimize, tüm çalı-şanlarına ve Sayın Dr. Aybike Uysal’a, Orman İşletme Müdürlüğü personeli ve Müdür Yardımcısı Murat Durmuş’a, Çocuk Belediyesi üyelerine, belediyemiz çalışanlarına ve sizlere çok teşekkür ediyorum” dedi.

Program fidan dikiminin ardından hatıra fotoğraf çekimiyle son buldu.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek