...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Dünya Cittaslow Günü Şavşat’ta Kutlandı

30 Eylül 2017 - 1.524 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Dünya Cittaslow Günü Şavşat’ta Kutlandı
Dünya Cittaslow Günü Şavşat’ta Kutlandı

Dünya Cittaslow Günü Şavşat’ta Kutlandı

Şavşat’ta Cittaslow Pazarı Kuruldu

Dünya Cittaslow Günü Nedeni ile İlçemizde Cittaslow Pazarı Kuruldu

İki yıl önce Haziran ayı 2015’te İtalya’nın Milano kentinde Cittaslow unvanı alan ilçemizde Dünya Cittaslow gününü çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Programa Artvin Vali Yardımcısı Adem Başoğlu, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Şavşat Kaymakamı Emre Yalçın, Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, İl Kültür Turizm Müdürü Ömer Gümüş ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Cittaslow  kriterleri doğrultusunda  köy ve mahalle mezra ve yaylalarda üretilen organik ürünler ve vatandaşların kendi üretmiş oldukları el emeği göz nuru ürünlerden oluşan pazar Şavşat Hükümet Konağı önünde yoğun bir katılımla kuruldu.

Dünya Cittaslow günü nedeni ile 30 ülkeden 235 arasına ülkemizde ise 10. Sırada giren Cittaslow markalı  Şavşat ilçesinde Cittaslow günü dolayısı ile kurulan yöresel organik ürünler ve el sanatlarının satışının yapıldığı Cittaslow Pazar’ı “Cittaslow Sundey” açıldı.

Artvin Valiliği, Şavşat Kaymakamlığı, Şavşat Belediyesi, Şavşat  Çocuk Belediyesi ve Şavşat Kadın Derneği tarafından açılan stantlarda ilçe kadınlarının el emeği göz nuru ve üretmiş oldukları ürünler büyük dikkat çekti.

İlçenin yöresel kültürünün ve yöresel ürünlerinin tanıtılarak hem ilçenin tanıtılması hem de bu tanıtım sonucunda yerel kalkınmanın sağlanması amaç edinilmektedir.

Bu ürünlerin oldukça büyük ilgi görmesi sonucu ilçe merkezinde bir Kültür Sokağı oluşturulması ve oluşturulan bu kültür sokağında bu ürünlerin haftanın her günü hem ziyaretçilere hem de satışa açık olması istenmektedir.

Şavşat İlçe Merkezinde Oluşturulan Cittaslow Pazarından Satıcılarda Alıcılar da Oldukça Memnun Oldu

Vali Yardımcısı Adem Başoğlu yapmış olduğu açıklamada Vali Ömer Doğanay’ın selam ve sevgilerini getirdiğini ifade ederek Artvin ve Şavşat halkının Cittaslow gününü kutladığını ifade etti.

Adem Başoğlu; “Citatslow kapsamında dünyada hızlı yaşam kültürü-nün dışında alternatif bir yaşam tarzı olan özümüze dönme olarak kabul edeceğimiz yavaş yaşam, sakin yaşam şeklinde bir hareket 1999 yılında ortaya çıktı. 2015 yılında da Şavşat ilçemiz bu harekete dahil oldu. Turizm de alternatif bir bakış, sakin bir yaşam ve hayat kalitesinin bu şekilde sakin bir yaşam, doğayla iç içe  bir hayat içinde devam edebileceğini bu vesile ile de sürdürülebilir bir kalkınmanın da devam edeceğini bizlere göstermeye çalıştılar. Umudumuz Türkiye de doğal güzellikleri öne çıkmış ilçelerimizin Şavşat’ımızı örnek alarak yerel de yaşayan kendi köyünden ayrılmak istemeyenleri bu şekilde bölgesinde tutarak kalkınmayı yerelde sağlamak için güzel çabalar yapmalarını istiyoruz. İnşallah Şavşat’ımızın hem kişisel gelişiminde turistik gelirinde bir katkı sağlayacağını düşünüyoruz” dedi.

Şavşat Kaymakamı Emre Yalçın da konuşmasında; “Artvin Valiliğimiz, Kaymakamlığımız ve Şavşat Belediyemiz öncülüğünde dünya çapında yapılan Cittaslow günü kutlamalarını bizde ilçemizde gerçekleştiriyoruz. Katılım oldukça güzel ve yüksek oldu. Köylerden getirdiğimiz yöresel ürünlerimiz sergiliyoruz. Hem lezzetli hem sağlıklı doğal organik ürünlerimizi ve yöre halkımızın el emeği göz nuru yapmış olduğu yöre kültürünü, yöre yaşamını anlatan el sanatlarını görmeye herkesi davet ediyoruz. Cittaslow unvanı kazanmak oldukça uzun ve zorlu bir süreç. Ama onu korumak daha da zorlu bir süreçtir. Bizde elimizden geldiği kadar bizde bunu yapıyoruz ve buradan sonrada yapmaya devam edeceğiz.  Emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum.” Dedi.

Emre Yalçın; “Cittaslow unvanı ilçemize çok önemli değerler katmıştır. Artık ilçemiz kadını ile erkeği ile üretime yönelmiştir. Bu üretimi yaparken de ürünlerin tamamının organik oluşu insan sağlığı içinde büyük fayda sağlamaktadır. Şavşat’ın en güzel şekilde tanıtılması ve var olan bu değerlerinin anlatılması çok önemli hale gelmiştir. Bizler Devlet olarak elimizden geleni yapacağız.” Dedi.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe yapmış olduğu konuşma da; “Modernleşen dünyada insanların kalabalık şehirlerde büyük büyük binalarda ve hızlı bir yaşam şekli hastalık oldu. Bundan kurtulmak isteyen insanlık güzel bir şeyi keşfetti Cittaslow, yavaş şehir, sakin şehir. İnsanlık huzur aradı, otantik yaşam aradı, sağlık aradı. Cittaslow da bundan çıktı. Şükürler olsun ki Artvin’imizde de böyle bir ilçemiz oldu. Buradaki Belediye Başkanımız seçildikten sonra bunun mücadelesini verdi. Sonunda ilçemize bu unvanı almayı başardı. Burada özelde Şavşat’ımızın ama genel de Artvin’imizin doğal tabi yiyecekleri kültürü, geçmişi tarihi, bu etkinlikle bir kez daha orada yaşanıyor ve yaşatılıyor oluşu beni çok mutlu etti. Burada turizm kenti olma yolunda olan Artvin’imizin bu ürünler ile daha da önem kazandığını gördük. Bu ürünlerimiz ülke insanına turistlere tanıtır-sak bizim önümüze geçecek başka bir şehirde olmaz başka bir ülkede olmaz. Şavşat burada sergilemiş olduğu bu önemli ürünleri dünyaya hediye ediyor.” Dedi.

Konuyla ilgili olarak Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk; “Artık Şavşat’ımız özüne dönerek sağlıklı beslenmenin yolunu buldu. Köylerimizde ve ilçemizin çeşitli yerlerinde özellikle bayanların üretmiş oldukları yöresel organik ürünler ve el sanatları artık şimdi sadece kendi ihtiyaçlarını veya bir hobi olarak yapılmaktan çıkarak bu ürünler ticaret amacı gütmektedir. Bu vesile ile yerel kalkınmayı sağlayacağız. Burada gördüğümüz en önemli şeylerden biride bir Caddemizi veya bir sokağı-mızı Cittaslow kriterlerine uygun giydireceğiz. Ayrıca bu sokağımızda yerel ürünlerin her gün satışının yapılacağı yerlerimizde olacak. Cittaslow Şavşatlının en üst düzeyde sahiplendiği bir değer haline gelmiştir. Zaten bizlerin amacı da bu önemli unvanı yaşatmaktır. Bu konuda toplumun her kesimine sorumluluk düşmektedir. Bizler Belediye olarak elimizden geleni yaptığımız gibi kurmuş olduğu-muz Çocuk Belediyesi ve kadın derneklerimiz ve daha değişik sivil toplum kuruluşlarımız Şavşat esnafımız be halkımızla ilçemizi geleceğe hazırlıyoruz. Bu önemli günü ilçemizde çok başarılı bir şekilde kutlamanın mutluluğu içerisindeyim.” Dedi.

Öztürk; “Çocuk belediyesi ile çocuklarımıza da hem kültürümüzü anlatıp hem de kendilerine özgüven kazandırarak buradan para kazanmanın yolunu öğretiyoruz. Çocuk Belediyemizde bu konuda önemli işler yapmıştır” dedi.

Şavşat’ın 2015 yılı Haziran ayında Cittaslow unvanı aldığını hatırlatan Öztürk, “Bugün Cittaslow kriterlerine uygun olarak yöresel el sanatlarının, gelenek göreneklerimizin, kültürel değerlerimizin yaşatıldığı bir pazar ortamındayız. Cittaslow felsefesindeki şey hayattan tat almak, büyük kalabalık şehirlerimizde bunalan insanlarımızın bir araya gelmesi, kültürel değerlerimizin geçmişten geleceğe aktarılması, yöresel mimarimizin yaşatılmasıdır. Dünya’nın her yerinde bugün Cittaslow pazarları kuruluyor. Biz de burada Cittasow pazarı kurduk.” dedi.

Şavşat Cittaslow Temsilcisi Filiz Özcan’da 30 ülkede 235 kentin Cittaslow Unvanı Taşıdığını Belirtti

Şavşat’ın da Türkiye’deki 11 Cittaslow kentinden birisi olduğunu dile getiren Özcan, “Cittaslow gününü biz de kendi ilçemizde kutlamak istedik. Yerel kalkınma modeli ile ilçemizi tanıtmaya kararlıyız. CittaSlow kent unvanını aldıktan sonra ilçemiz turist akınına uğradı. Gelen turistlere yöresel ürünlerimizi satarak yöre insanını kalkındırmalıyız. Böylelikle yerel kalkınma modelini gerçekleştirmiş oluruz.” diye konuştu.

Cittaslow pazarında ürünlerini satışa sunan vatandaşlar, yıllarca evlerin de sadece ihtiyaçları için ürettikleri şimdi daha çok üreterek bunları satmanın ve aile ekonomilerine katkı sağladıklarını ifade ettiler.

Vatandaşlar “Biz üretmiş olduğumuz ve satışını yaptığımız bu ürünlerle çocuklarımızı okutuyoruz.”dediler.

Üretilen doğal ve organik ürünleri alan vatandaşlar ise doğal ve organik ürünleri yemekten oldukça mutlu olduklarını ifade ettiler.

Alıcı vatandaşlar “Marketlerde satılan sağlıksız ve birçoğu kanserojen madde taşıyan birçok ürünleri almaktan sağlığımızı bozmaktan buradaki doğal organik ürünleri alarak kurtulduk. ” dediler.

Etkinlikte orta yaş üzeri erkeklerin yöresel kıyafetli halk oyunları gösterileri aşıkların Şavşat’ı anlatan koşmaları ve yöre sanatçılarının yöresel türküleri eşliğinde protokol üyeleri ve bütün katılımcılar halay çekerek Atabarı oynadılar.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek