...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1754 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

DSİ İnsan Sağlığını Yok Sayıyor

20 Kasım 2015 - 888 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»DSİ İnsan Sağlığını Yok Sayıyor
DSİ İnsan Sağlığını Yok Sayıyor

DSİ İnsan Sağlığını Yok Sayıyor

Yusufeli’nde Kazım Karabekir Mahallesi’nin Muhtarı Kadir Yılmaz DSİ’ye bir kez daha mahallelerinin kamulaştırılması ile ilgili dilekçe verdi.

Yusufeli’nde Kazım Karabekir Mahallesi’nin Muhtarı Kadir Yılmaz’ın bir süre önce Devlet Su İşleri 26. Bölge Müdürlüğü’ne mahallelerinde DSİ’nin yeni yerleşim yeri alanını düzleştirme çalışmalarının ‘insan sağlığını tehdit ediyor’ gerekçesiyle DSİ’ye kamulaştırma talebinde bulunduğu dilekçeye bir yenisini daha ekledi.

Muhtar Kadir Yılmaz’ın Kazım Karabekir Mahallesi arkasında yeni yerleşim yerinde yapılan çalışmaların insan sağlığını yok sayıyor gerekçesiyle, çalışma yapılan yerin kamulaştırılması talebinde bulunarak bir süre önce DSİ’ye vermiş olduğu dilekçeye cevap geldi. Muhtar Kadir Yılmaz’ın DSİ’ye vermiş olduğu dilekçede; “Yeni yerleşim yeri alanını düzleştirmek için sürekli olarak dinamit ile patlatmalar gerçekleşiyor. Bu patlatmalar neticesinde Kazım Karabekir Mahallesi sakinlerin ciddi olarak zarar görmektedir. Ev ve Ahırda çatlaklar meydana gelirdi. Dinamit ile patlatma yapılmadan önce mahallede ki belirli evlerde insanlar evlerinden dışarı çıkartılıyor. Patlatma bittikten sonra insanların evlerine girmesine izin veriliyor. Madem patlatmadan dolayı sorun ve sıkın oluyorsa mahalleni patlatmada risk taşıyan bölgesine DSİ kamulaştırmaya neden başlamıyor. İlla da kamulaştırma yapılması için evlerin yıkılıp, can kaybı olması mı gerekiyor? “ ifadelerine yer verilmişti.

Kazım Karabekir mahalle muhtarı Kadir Yılmaz’ın kamulaştırma için DSİ’ye verdiği dilekçeye verilen cevaba karşılık Muhtar Yılmaz’ın DSİ’ye tekrar verdiği yazıda şu ifadelere yer verildi: “Devlet Su İşleri 26. Bölge Müdürlüğü’ne 10 Eylül 2015 tarihinde 122 mahalle sakinin de imzası ile tarafınıza Kazım Karabekir Muhtarlığı olarak verdiğimiz dilekçeye 74362681-752.99-723536 sayılı 06.11.2015 tarihli cevabınız tarafımıza tebliğ edilmiştir. Cevap dilekçenizde yaklaşık 20 Hektar alanın kamulaştırılacağından bahsedilmişse bile işlemlerin hangi tarihte yapılacağına ilişkin bir beyan mevcut değildir. Devam eden alt yapı faaliyetleri nedeni ile dinamit patlatma işlemleri sırasında can ve mal sağlığına yönelik tehditler daha önce verdiğimiz dilekçe zamanında ki tehlikeye oranlı git gide artmaktadır. Mahalle sakinleri olarak verdiğimiz cevap tarafımızı teskin etmediği gibi hayati tehlike devam etmektedir. Her ne kadar kamulaştırma faaliyeti ile ilgili tarih verememiş olsanız da bu süreçte Yusufeli Yenide Yerleşim Alt Yapı faaliyetlerinin geçici olarak durdurulmasına ve gerekli güvenlik önlemlerinin alınarak faaliyete devam edilmesi gerekmektedir. Kilolarca dinamitin kullanıldığı bu yerin alt tarafında insanların ve hayvanların yaşadığını unutmamak gerekir. DSI’nin çalışma alanına en yakın yerleşim yerini yıllardan bu yana kamulaştırmayıp, su rezervi alanından başka hiçbir inşai faaliyete konu olmayan İşhan, Arpacık, Morkaya, Kınalıçam, Tekkale, Çeltikdüzü, Meşecik, Dereiçi gibi köylerde kamulaştırma faaliyeti tüm uyarılarımıza rağmen devam etmektedir. DSİ’nin hele ki yüksek maliyetli bu projenin finans bütçesinin bu şekilde harcanması, mahalle kamulaştırmamızın gecikmesine neden olacağı aşikârdır. Bu durumdan dahi sorumluluğunuz devam etmekte olup Yusufeli Belediyesi’ne mahalle mülkiyet sahiplerimizin ödediği emlak beyan değeri olan metrekarede gerçek değer yaklaşık 785.000 TL’den başlamak üzere kamulaştırma faaliyetinin bir an önce yapılması gerekmektedir. Kamuoyunda bilindiği gibi mahalli idari birimlerinden birinin başkanı (!) tarafımızdan talebimize aykırı olarak kamulaştırma faaliyetlerine engel olduğunu yönünde ki iddialar tarafımızca yakından izlenmekte olup doğabilecek maddi ve manevi tüm kayıplarımızda tarafınızı sorumsuz kılmayacağı aşikârdır. Tüm bu nedenlerle birlikte can ve mal güvenliğimiz biran önce sağlanması ve belirttiğimiz raiş bedelden az olmamak üzere kamulaştırma teklifini sunmanızı Kazım Karabekir Mahallesi tüzel kişiliği adına talep ederim.”

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek