...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1769 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Dört Mevsim Güzelliğin Adresi Şavşat

20 Ocak 2016 - 3.854 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Dört Mevsim Güzelliğin Adresi Şavşat
Dört Mevsim Güzelliğin Adresi Şavşat

Dört Mevsim Güzelliğin Adresi Şavşat

                NURBAY USTA

Artvin’in Şavşat ilçesinde “Dört Mevsim Artvin” konulu foto safari düzenlendi.

Valilik ile Artvin Fotoğraf ve Sanatı Derneğince, kentin tanıtılması ve turizmden hak ettiği payı alabilmesi amacıyla bu yıl ikincisi gerçekleştirilen etkinliğe, Artvin Vali yardımcısı Mutlu Almalı, Şavşat Kaymakamı Mesut Gazi Ambarcı, Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Ateş, söz konusu derneğin başkanı Süleyman İnan’ın yanı sıra Artvin ve başka illerden 80 fotoğraf tutkunu katıldı.

Ahşap evleri ünlü betonun girmediği Artvin’in Şavşat ilçesine bağlı Maden Köyü’ne giden il ve ilçe protokolü yanı sıra fotoğraf tutkunları da Şavşat’ın ve Maden köyünün doğal güzelliklerini fotoğraf çekerek ölümsüzleştirdiler.

İl ilçe protokolü ve fotoğraf tutkunları sadece İlkbahar Yaz ve Sonbahar aylarının değil dört mevsim güzelliğe sahip Şavşat ilçesine akın ettiler. Sabahın erken saatlerinde Maden köyüne çıkan il ve ilçe protokolü ile fotoğraf sanatçılarını köy halkı akordiyon tulum ve eşliğinde halaylarla karşıladılar.

Vali yardımcısı Mutlu Almalı İlçe Kaymakamı Mesut Gazi Ambarcı, Belediye başkanı Ahmet Sinan Öztürk ve bütün katılımcılar köylülerle birlikte kar üzerinde halay çektiler.

İlçenin bin 900 rakımlı Maden köyünde gerçekleştirilen etkinliğe katılan fotoğraf meraklıları, doğal güzelliği ve ahşap mimarisi ile öne çıkan köyü ve köylülerin günlük yaşamını fotoğraflamak için deklanşöre bastı.

Yapılan gezi ile ilgili olarak muhabirimiz Nurbay Usta’ya açıklamalarda bulunan Vali yardımcısı Mutlu Almalı İlçe Kaymakamı Mesut Gazi Ambarcı, Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk ve fotoğraf sanatçılarının birleştiği ortak nokta ise Şavşat ilçesinin dört mevsim güzelliği oldu.

Vali Yardımcısı Mutlu Almalı muhabirimize yapmış olduğu açıklamada; ” Sayın Valimiz Kemal Cirit beyin girişimleri ile yapılan bir bir proje doğrultusunda bu gezi düzenlendi. Burada ki amaç Şavşat ilçemizin 4 mevsim güzelliklerinin bütün idareciler ve fotoğraf sanatçıları tarafından görülmesidir. Görüyoruz ki şu an köyümüzde 2 metre kar var ama gerçekten muhteşem bir manzara ile karşı karşıyayız. Demek ki bu bölgede güzellikler sadece ilkbahar, yaz ve sonbahar aylarında değil kış aylarında da mevcutmuş. Biz bunu bugün gözlerimizle gördük. Bunu sadece bizler görmedik fotoğraf sanatçılarında gösterdik. Bu ilçemizin tanıtımına büyük katkı sağlayacaktır. Buraya gelişimiz köy halkını da oldukça mutlu etti. Köy muhtarı vb. köy halkı sorunlarını birebir bizlere anlatma imkanı buldular. Bizlerde gerekli notlarımızı aldık. Sorunların çözülmesi noktasında ne gerekiyorsa onları yapacağız. Güzel bir gezi oldu. Herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Kaymakam Mesut Gazi Ambarcı’ da yapmış olduğu açıklamada; “il protokolünü ilçemizde ağırlamaktan mutluluk duyduk. İlçemiz gerçekten çok güzel. Şavşat’ta her mevsim ayrı güzelliklerle yaşanıyor. Kışlarımız biraz ağı geçse de kışında ayrı bir güzelliği var. İşte görüyorsunuz bütün il protokolü ve fotoğraf sanatçılarımız büyük bir memnuniyetle ve neşe içerisinde fotoğraflarını çekiyorlar. Çekilen her bir fotoğraf ilçemizin tanıtımı için ayrı bir değer olacaktır. Köy halkını burada bu mevsimde yolları açık ve mutlu görmek bizleri de mutlu etti. Elbette sorunsuz olmaz. Ama bizler devlet olarak bu sorunları tek tek çözüyoruz. Kışın doğal güzelliklerinin yanı sıra şu an bu köyümüzde yöresel yemekler, yöresel kıyafetler ve doğal yaşamda katılımcılar tarafından görülmekte ve geleceğe taşınması noktasında fotoğraf ve kamera çekilmektedir. İlçemizin tanıtımı için oldukça önemli bu projede büyük emekleri ve yönlendirmeleri olan Sayın Valimize çok teşekkür ediyorum. Ayrıca bütün katılımcıları en iyi şekilde ağırladığımızı düşünüyorum. Herkesi her mevsim Şavşat’a bekliyoruz” dedi.

Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk’ te yapmış olduğu açıklamada; “Bilindiği gibi Şavşat ilçemiz 2015 Haziran ayında İtalya’nın Milano kentinde Türkiye’de tek Cittaslow (Sakin şehir) seçildi. Bu bizde büyük bir mutluluk yarattı.Bizler bunun sürdürülebilir olması için elimizden gelen bütün gayreti göstereceğiz. İşte sakin şehir olmadaki kriterler içerisinde yöresel mimarı yöresel ürünler, yöresel kültür, organik yiyeceklerimiz vs ön planda tutuldu.Bizlerinde hassasiyeti, budur. Bu hassasiyetle hareket ediyoruz. Şavşat’ımızı en güzel şekilde geleceğe nasıl taşırız bunun hesabını yapıyoruz. Bunda başarılı olduğumuzu takdirde gelecek Şavşat için güzel olacaktır. İlçemizin sakin şehir seçilmesinde Sayın Valimizin, Sayın kaymakamımızın ve bazı kurum ve kuruluşlarımızın emeği çok büyük olmuştur. Hepsine teşekkür ediyorum. Her gurbetçi hemşerimizin Şavşat’a gelirken Şavşatlı olmayan bir yakınını tanıdığını da getirmesini istiyoruz” dedi.

Dernek Başkanı İnan,  “Dört Mevsim Artvin” konulu foto safari etkinliğine katılımdan memnun olduklarını belirterek, benzer etkinlikleri ilkbahar, yaz ve sonbaharda da gerçekleştireceklerini söyledi.

Etkinlikte çekilen fotoğraflardan yarışması düzenleyeceklerini belirten İnan, “Maden köyümüz ahşap mimarisi ve doğal yaşam alanı ile Artvin’in korunmuş köylerinden bir tanesi. O nedenle bu etkinlik için burayı seçtik. Büyükbaş hayvanların çekmiş olduğu kızakları görüntüledik. Bu Dünyanın hiç bir yerinde olmayan bir olay. Gezimize katılan arkadaşlar çok güzel fotoğraflar çektiler” diye konuştu.

Fotoğraf tutkunu Sare Ekinci ise Artvin Çoruh Üniversitesi’nde öğrenci olduğunu ifade ederek, “Şavşat’ın güzel olduğunu biliyordum ama kışın daha güzel. Doğal güzellikleri var. Buradaki ahşap evler çok güzel. Doğal bir yaşam var. Büyüleyici bir görüntüsü var. Derenin sesi burayla bütünleşmiş. Buradaki doğanın büyüleyici olduğunu söyleyebilirim” dedi.

Fahrettin Akdaş da kentin Yusufeli ilçesinden etkinliğe katıldığını anlatarak, “İlk defa buraya geldim. Ailemle hem buranın doğasını izlemeye hem de fotoğraf çekmeye geldim. Çok güzel bir yer. Memnun kaldım. Herkesin buraya gelmesini tavsiye edebilirim” ifadelerini kullandı.

Etkinlikte bütün katılımcılara kar üzerinde közde Şavşat döneri ve yöresel yiyecekler ikram edildi.

İlçemizin yetiştirmiş olduğu ve ilçemizi bu alanda her zaman her yerde başarı ile temsil etmiş fotoğraf sanatçısı Zafer Güngüt’ün etkinliğe katılmaması dikkatlerden kaçmadığı gibi birçok katılımcının ve Maden köyü halkının da gözleri aradı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Mustafa Gümüştaş
23 Ocak 2016 - 20:29

Geçmişte yaşadığımız zor koşulları bugünkü yaşantımızda hatırlamamızı sağlayan ve emekleri geçen herkese teşekkür ediyorum.İlimizin hatırlanması gereken güzellikleri bizi anılar tüneli ile birleştiriyor.

Mustafa Gümüştaş
23 Ocak 2016 - 20:30

Geçmişte yaşadığımız zor koşulları bugünkü yaşantımızda hatırlamamızı sağlayan ve emekleri geçen herkese teşekkür ediyorum.İlimizin hatırlanması gereken güzellikleri bizi anılar tüneli ile birleştiriyor.
Kış şartlarında güzel manzaralar yurdumuzun her köşesi bir başka güzel.

TemaFabrika
Teknik Destek