...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Dolandırıcılar Bu Kez Artvin’i Hedef Seçti

12 Aralık 2015 - 1.042 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Dolandırıcılar Bu Kez Artvin’i Hedef Seçti
Dolandırıcılar Bu Kez Artvin’i Hedef Seçti

Dolandırıcılar Bu Kez Artvin’i Hedef Seçti

Ziraat Bankası Şube Müdürü’nün dikkati vatandaşın dolandırılmasını engelledi. Telefonla dolandırılmak üzere olan vatandaş, bankaya para yatırırken banka şube müdürünün dikkatli tavrı nedeniyle dolandırılmaktan son anda kurtuldu.

Artvin’de yaşanan telefon dolandırıcılığı Ziraat Bankası Müdürü Hasan Kalyoncu’nın dikkati sayesinde engellendi. Artvin’de Y.T. isimli vatandaş kendisini polis olarak tanıtan dolandırıcılara 15 bin TL’yi kaptırmasını Ziraat Bankası Müdürü Hasan Kalyoncu’nun dikkati sayesinde önlendi. Dolandırıcılık olayı şu şekilde gerçekleşti: İl Merkezi’nde meydana gelen olayda kendilerini polis olarak tanıtan şahıslar Y.T. isimli vatandaşa, kendisi ile ilgili işlemler yapıldığını, çok acil bankaya giderek on beş bin lira çekmesi gerektiğini istediler. Ayrıca şahıslar daha önceden Y.T’nin eşini arayarak, kocasının zor durumda olduğunu, kendisini telefon ile görüştüreceklerini ve görüşmede evde iki bayan polisin bulunduğunu ifade etmesini istediler. Daha sonra şahıslar telekonferans yolu ile Y.T. isimli şahıs eşi ile görüştürüldü. Eşinin evde iki bayan polis var demesi üzerine, konuya inanarak hiç vakit kaybetmeden bankaya giderek kredi talebinde bulundu. Telefonunu hiç kapatmaması yönünde tembihlenen Y.T. isimli şahsın on beş bin lirayı çekip ilimiz Atapark’ta kendisini bekleyen polislere teslim etmesini istemişler. Ancak bankadaki telaşlı halinden şüphelenen banka müdürünün kendisine krediyi neden çektiğini sorması üzerine, hakkındaki işlemlerden dolayı acilen on beş bin lirayı alıp polise teslim etmesi gerektiğini ifade etti. Banka müdürünün “ Polis asla telefonla para istemez. Sen kesinlikle dolandırılıyorsun” diyerek şahsın sürekli açık olan telefonunu alarak konuştuğunda, şahısların dolandırıcı olduğunu anlamasını sağladı. Böylece Y.T. isimli vatandaşın on beş bin lira kredi çekerek dolandırıcılara teslim etmesine engel olundu Bu sırada telefon açık olduğunda  banka müdür ile dolandırılmak istenen vatandaş arasında geçen diyaloğu duyan dolandırıcılar Banka müdürüne küfrederek telefonu kapattılar.

İletişim yoluyla dolandırıcılık suçunu işleyen kişiler; telefon ile aramış oldukları vatandaşlarımıza, kendilerini özellikle polis, savcı, banka görevlisi, sigorta yetkilisi gibi sıfatlar ile tanıtarak; terör örgütü veya bir suç şebekesi tarafından banka hesabın boşaltılacağı, terör örgütü veya suç şebekesi tarafından telefon hattının kullanıldığı, bir olayda suçlu olarak isminin geçtiği, şüphelilerin tespiti ve yakalanması amacıyla soruşturma başlatıldığı, gizli bir operasyon yürütüldüğü, deşifre edilmemesi gerektiği gibi senaryolarla; tehdit, korku ve panik hali oluşturup kazanç sağlamaktadırlar.

Konuya ilişkin olarak İl Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada; “Olayda banka görevlisinin bir anlık dikkati dolandırıcıların hedeflerine ulaşmalarına engel olduğu gibi, Y.T. isimli vatandaşımızın da mağduriyetinin önüne geçilmiştir.

Suç türlerinin gelişen teknoloji ile birlikte değişim gösterdiği, dolandırıcılık suçunun da bu süreçte etkilenen suç türlerinden birisi olduğu göz önünde bulundurulduğunda, her geçen gün yeni bir yöntemle insanları aldatmaya çalışan dolandırıcılara karşı, vatandaşlarımızın bilinçlendirilmesi büyük önem arz etmekte.

Unutulmamalıdır ki; polis, asker, savcı veya diğer kamu görevlileri her ne sebep olursa olsun vatandaşlarımızdan para ve ziynet eşyalarını istemez. Yaşanan bu olaya ilişkin soruşturma sürerken, vatandaşlarımız telefonla gelen taleplere itibar etmemelerini rica ediyoruz” denildi.

Emniyet Müdürü Akbaş: Banka Müdürünün ısrarı bir vatandaşımızın dolandırılmasını engelledi

Olayın Ardından Emniyet Müdürü Alaattin Akbaş ve dolandırılmak istenen Yaşar Taşçı ve Ziraat Bankası Müdürü Hasan Kalyoncu’yu ziyaret etti. İl Emniyet Müdürü Alaattin Akbaş burada yaptığı açıklamada, “Son dönemde ülkemizde yaygınlaşan telefon ve internet üzerinde dolandırıcılar konuları var. Benzer bir olay ilimize gerçekleşecekti, fakat hem banka çalışanları ve banka müdürümüz dikkatiyle vatandaşımız için ciddi sayılacak bir miktarda  paranın dolandırıcıların eline geçmesine engel oldu. Bu konuda çok ciddi mağduriyetler yaşandı. Vatandaşlarımızın belki emeklilik paraları veya kendince birikimleri bu şekilde dolandırıcıların eline geçebiliyor. Bunun içinde bir çok yol deniyorlar kendileri polis olarak, savcı olarak, hakim olarak tanıtıyorlar. Şüpheli şahıslar için işlemler başlatıldı tespitlerimiz var kısa süre içerisinde yakalanmasıda yapacağız. Benzer mağduriyetlerin yaşanmamasını istemiyoruz bu bağlamda banka müdürümüze teşekkür için ziyaretine geldik” dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika
Teknik Destek