...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1730 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

‘Doğal Mucize’ Yeniden Ortaya Çıktı

17 Haziran 2016 - 2.516 kez okunmuş
Ana Sayfa » Öne Çıkanlar»‘Doğal Mucize’ Yeniden Ortaya Çıktı
‘Doğal Mucize’ Yeniden Ortaya Çıktı

‘Doğal Mucize’ Yeniden Ortaya Çıktı

Ardahan‘ın Damal İlçesindeki Karadağsırtlarında, ‘Doğal Mucize‘ Olarak Nitelendirilen Atatürk‘ün Silüeti, Yeniden Görülmeye Başlandı.

Her yıl 15 Haziran-15 Temmuz tarihleri arasında ortaya çıkan doğal Atatürk silüeti, havanın güneşli olması durumunda her gün 17.55- 18.10 saatleri arasında Ata Mahallesinden izlenebiliyor. Havanın güneşli olmasını fırsat bilen vatandaşlar, Atatürk‘ünKaradağ sırtlarındaki siluetini görmek için Damal ilçesine geliyorlar. Ata Mahallesinde oturan çocuklar ise her gün Atatürk‘ün silüetini izlediklerini belirterek, “Bugün hava güneşli. Atatürk‘ün silüetini görmekten sevinç ve mutluluk duyuyoruz. Bu mucizeyi kaçırmamak için oyunlarımızı da burada oynuyoruz. Bu bir mucize” diye konuştular.

Öte yandan Damal Belediye Başkanlığı tarafından Atatürk‘ün silüetini görmek isteyenler için ‘Atatürk‘ün İzinde ve Gölgesinde Damal Şenlikleri’nin 20’ncisi 10 Temmuz günü yapılacak.

SİLÜET NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Atatürk silüeti ilk olarak 1954’te Yukarı Gündeş köyünde çobanlık yapan Adıgüzel Kırmızıgül tarafından fark edildi. Silüetin, 1975 yılında gazeteci Erdoğan Kumru tarafından çekilen fotoğrafları Genelkurmay Başkanlığına gönderildi. Bu nedenle 20 yıldan bu yanaDamal İlçesinde ‘Atatürk‘ün İzinde ve Gölgesinde Damal Şenlikleri’ düzenleniyor.

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek