...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Deriner Barajı ve HES Tesislerinden Ülke Ekonomisine 500 Milyon TL’lik Katkı

14 Haziran 2016 - 984 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Deriner Barajı ve HES Tesislerinden Ülke Ekonomisine 500 Milyon TL’lik Katkı
Deriner Barajı ve HES Tesislerinden Ülke Ekonomisine 500 Milyon TL’lik Katkı

Deriner Barajı ve HES Tesislerinden Ülke Ekonomisine 500 Milyon TL’lik Katkı

Deriner Barajı çift eğrilikli beton kemer baraj tipinde inşa edilmiş olup; temelden 249 m gövde yüksekliği ile kendi sınıfında Türkiye’nin en yüksek, Dünya’nın da 6. en yüksek barajı.

Türkiye – Rusya ikili işbirliği ile yapılan Deriner Barajı’nın inşaatına 08 Ocak 1998 tarihinde başlanılmış olup; 12 Aralık 2012 tarihinde dönemin Başbakanı şimdiki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından video konferans ile açılışı yapılmıştı.

Deriner Barajı dünya üzerindeki mühendislik harikaları arasında gösterilmektedir. 2012 yılında düzenlenen Mimar Sinan Uluslararası Proje Olimpiyatları Finalleri ve Türk Dünyası Mühendislik, Mimarlık ve Şehircilik Kurultayında Mühendislik Projeleri Jürisi tarafından ödüle layık görülmüştü.

Deriner Barajı’nda 24 Şubat 2012 tarihinde su tutulmuştu. Santral binasındaki 4 ünitenin türbin/jeneratör montajları tamamlanarak 12 Haziran 2013 tarihinden itibaren enerji üretimine başlandı. 1., 2., 3., ve 4. ünitelerdeki tüm testler tamamlanarak geçici kabulü yapılmış ve EÜAŞ’a devredilmişti.

Deriner Barajı ve HES Tesisleri 1 Haziran 2015 – 1 Haziran 2016 döneminde Artvin Barajı ve HES Tesislerinde su tutma işlemi gerçekleşmesine rağmen mevcut gelen su ile yapılan enerji üretiminden anılan 1 yıllık süreçte milli bütçeye 500 Milyon TL’lik katkı sağlayarak ülke ekonomisine değer katmakta.

Bugün itibarı ile Deriner Barajı’nın göl seviyesi işletme programına uygun bir şekilde 389,80 m’dir.

Deriner Barajı’nın ülke ekonomisine yıllık 500 Milyon TL’lik katkı sağlaması enerji üretiminin yanı sıra maddi açıdan da ne denli önemli bir yatırım olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.

 

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek