...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1653 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Dere Kenarındaki Şekillenmiş Çakıl Taşları

26 Mayıs 2017 - 741 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»Dere Kenarındaki Şekillenmiş Çakıl Taşları
Dere Kenarındaki Şekillenmiş Çakıl Taşları

Dere Kenarındaki Şekillenmiş Çakıl Taşları
Taşlar, çevremizde doğada var olan en sert maddelerdir. Ama sert maddeler, sel sularına kapılırlar. Suyun hızı ile yuvarlana yu-varlana, birbirlerine sürtüne sürtüne mesafelerce uzaklara taşınır-lar.
Bu taşınma yolculuğunda sert, biçimsiz, şekilsiz taşlar silinmiş, sivrilenmiş, çeşitli şekillere girmiş olarak gözlerimizin görüntüsüne odaklanırlar.
Bu estetik görüntülere meftun olan bazı insanlar bu güzelim süs taşlarının meftunu olurlar. Çeşitli şekil ve biçimdeki bu taşları topla-yıp evlerinde bu güzel taşların kolleksiyonlarını yaparlar. Bazı he-veslilerde böyle taşları evlerinde aksesuar olarak kullanırlar.
Bu taşlar usta bir insan elinden geçmeyip sel sularının hızlı sü-rütmesi, kenardan kenara hızla çarparak o taşları şekillendirmek-tedir.
Herhangi bir nedenle suya düşen ağaçlar, ağaç dalları, çalılar da suyun hızlı akışı ile güzel şekillenerek su kıyısına bırakılırlar. Elinize alırsanız bakar da bakarsınız. Hiçbir ressamın ve de hiçbir heykeltıraşın veremeyeceği şekil, biçim ve resimi hızlı akan sel sularının verdiğini görüpte gözlerimize inanamayacağız.
Bu gibi maddeleri toplayıpta evlerini, evlerin balkonlarını de-kore ederek estetik bir görünüm kazandırdıklarına da tanık olmaktayız.
Zaten bütün güzellikler, gü-zellikleri oluşturan desenler, desenöterler tarafından alına-rak kumaşlara, halılara, kilimlere,her çeşit mefruşata, giyim eşyasına adapte edilmektedir.
İşte insanlarda geçirdikleri yaşam yolculuğu içinde su içindeki taşlar gibi kendilerini bir sağa, bir sola, bir aşağı, bir yukarı vura-vura eğitilirler, yontulur ve şekillenerek topluma yarayışlı hale gelirler. Toplum düzeni içerisin de yerlerini alırlar. Zaten hayatın en çetin şartlarından geçmemiş insanlar hayatı anlamadıkları gibi, insan kıymetini de bilemezler.
İnsanları, insanca yaşamaları için sadece okul eğitimi almış ol-ması yetmez. Hayatın içindeki her karakterdeki insanlarla beraber yaşayarak gerçek hayatı öğrenir. İyi insanla kötü insan kavramını edinmiş olur. Buna görede dost ve arkadaşlıklar edinmeye bakar.
Babası oğluna sormuş:”Oğlum arkadaşlarını bana söyle senin kim olduğunu söyleyeyim.”

Bu haberi değerlendirin
[ Oylayan kişi sayısı: 0 Ortalama Puan: 0]

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
Teknik Destek