...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Demokrasiye, Cumhuriyete Evet Darbelere Vesayetlere Hayır!..

24 Temmuz 2016 - 972 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Demokrasiye, Cumhuriyete Evet Darbelere Vesayetlere Hayır!..
Demokrasiye, Cumhuriyete Evet  Darbelere Vesayetlere Hayır!..

 Demokrasiye, Cumhuriyete Evet

Darbelere Vesayetlere Hayır!..

 

Türkiye 15 Temmuz’da darbe kalkışmasıyla, adeta ayağa kalkmış, yediden yetmişe “DEMOKRASİ”ye sahip çıkmış ve darbe girişimini engellemiş, lanetlemişti. Birçok masum insanımızın hayatını kaybettiği asker içinde yuvalanmış cuntacı   terör örgütünün darbe kalkışması sonrası tüm siyasi partiler, STK’lar, odalar ve Türk Halkı bunun bir vahşet, terör ve Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı bir darbe girişimi olduğu noktasında buluştu.

CHP Artvin İl Başkanlığı da yaptığı basın açıklaması darbe girişimini kınadı. Halitpaşa Meydanı’nda yapılan basın açıklamasına CHP İl Başkanı Ali Yücel kurt, Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir, Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Akçiçek, Artvin Belediye Başkan Yardımcıları Erkan Yazan, Aydemir Akköy, Kamusen Artvin İl Temsilcisi İsrafil Bayrak, Eğitim Sen Artvin Şube Başkanı Köksal Gümüş, DİSK Artvin Temsilcisi ve CHP Eski İl Başkanı Selim Bilgin, CHP 22. Dönem Milletvekili Yüksel Çorbacıoğlu, Kadın Kolları Başkanı Gülşen Kuru,  CHP Eski İl Başkanı Seçkin Kurt, Artvin Belediyesi eski Başkanı Emin Özgün, CHP Merkez İlçe Başkanı İlyas Şahin, CHP Merkez Eski İlçe Başkanı Cüneyt Öztürk, Gençlik Kolları İl Başkanı Anıl Öztürk, İlçe Başkanları, İl Genel Meclis Üyeleri Suat  Kesen, Murat Özçep, Kore Gazisi Ahmet Sezgin, Artvin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Zeki Alkan, Artvin Faal Gazeteciler Derneği Başkanı  İsmet Başar, Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, ORKOOP Başkanı Hasan Yaşar, ESOB Başkanı Demirhan Elçin ve partililer katıldı. İstiklal Marşı’nın okunması ve saygı duruşu ile başlayan programda ilk konuşmayı,

 

HEP BİRLİKTE DEMOKRASİMİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ

 

Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Akçiçek yaptı, Akçiçek;”  Türkiye 15 Temmuz’da kara bir gece yaşadı. Demokrasimize yönelik darbe girişimi oldu. Biz hiçbir zaman darbelerden yana olmadık. Türkiye Cumhuriyeti bugün demokrasiye sahip çıkıyorsa, bu demokrasiyi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere hediye ettiğini herkese hatırlatırım. Biz demokrasimize, Cumhuriyetimize Laik, sosyal hukuk devletimize sonuna kadar sahip çıkacağız. Darbe gecesi Kemalpaşa’da tutuklanan 9 genci yakından tanırım. Onların hiçbir suçu yok.

En kısa sürede bırakılmalarını diliyorum. Hep birlikte demokrasimize sahip çıkacağız. Darbelerin seni beni yoktur. Bundan herkes büyük zararlar görür. Biz bunları geçmişte yaşadık. Ben sözlerimi çok uzatmayacağım. Son olarak şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. “dedi.

 

DARBE GİRİŞİMİNİ KINIYORUM! SİYASETİ

ASKERDEN CAMİDEN UZAK TUTMALIYIZ

 

 

Daha sonra söz alan Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir, 80 darbesinde 10 yaşında olduğunu ve ilk yaşananları asla unutamadığını belirterek; “ Öncelikle demokrasimize yönelik, bu darbe girişimini kınıyorum.

Demokrasi şehitlerine Allah’tan rahmet yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Darbelerin seni beni yok. 12 Eylül 80 darbesinde 10 yaşındaydım. Babamı almaya geldikleri anı hiç unutmuyorum. Yaşadığımız üzüntü, acı ve zorlukları hiç unutmadım. Ben darbelerin olmaması için hepimizin üstümüze düşen görevi yerine getirmesi gerektiği kanaatindeyim. Hep şunu söyledim. Orduya, camiye siyaseti sokmayın dedik. Siyasetin bu alanların dışında olmasını haykırdık. Bir kere daha yineliyorum. Dinde, orduda siyaset olmaz.”dedi.

 

Daha sonra konuşan CHP Artvin İl Başkanı Ali Yücel Kurt, “15-16 Temmuz gecesi yaşanan Darbe girişimini hepimiz çok büyük bir üzüntü içinde seyrettik. Bu darbe girişimini önlemek için canlarını feda eden asker, polis ve yurttaşlarımıza Allah’tan rahmet, yararlılara acil şifalar diliyorum. Tüm ulusumuza geçmiş olsun, Allah bir daha böyle bir olay yaşatmasın.
 ZULME KARŞI DİRENME HAKKINI KULLANAN DARBE GİRİŞİMİNİ ENGELLEYEN YURTTAŞLARIMIZI SAYGIYLA SEVGİYLE SELAMLIYORUM

 

Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki bir cuntanın parlamenter demokrasimize yönelik darbe girişimini tereddütsüz lanetliyoruz. Parlamenter demokrasimizin yarattığı tarihsel birikimin gücüyle halkımız, darbeye karşı direnme gücünün en güzel örneğini vermiştir. Zulme karşı direnme hakkını kullanan ve bu darbe girişimini engelleyen yurttaşlarımızı saygıyla ve sevgiyle selamlıyorum.

 

Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da, asker sivil ayrımı yapmaksızın her türlü darbe girişimine ve vesayete şiddetle karşı olduğumuzu bildirmek isterim.
Her ne kadar son 14 yılda eksik bir demokrasi ile yönetiliyor olsak da, en kötü demokrasinin bile faşist bir askeri cunta yönetiminden daha iyi olduğu tartışılmaz bir gerçektir. Askeri darbeye, vesayete karşı çıkmak kendisini demokrat olarak tanımlayan her yurttaşın vazgeçilmez görevidir.
Darbenin başarısız kılınmasında, tüm baskılara rağmen özgür ve bağımsız kalma iradesini kaybetmeyen medyanın rolü de ayrıca takdir edilmelidir.

YAŞANANLARIN ARDINDAN ÖNÜMÜZDEKİ GÖREV;
1- Darbecilerin hesap vermesi,2- Toplumsal normalleşmenin sağlanması,3- Demokrasimizin hızla güçlendirilmesi.
Türkiye’nin saygınlığı açısından hesaplaşma süreci sadece ve sadece hukuk sınırları içinde yürütülmelidir. Darbeciler, tüm işbirlikçileri ile birlikte hukuk düzeni içinde yargı önünde hesap vermelidir. Hesap sorma sürecini ve soruşturmaları, Anayasa ve hukuk sınırları dışına taşıyıp bir cadı avına dönüştürmek, Anayasayı ihlal eden darbecilerle aynı konuma düşmek olur.

 

Öte yandan hukuk devletinin gereği olarak er ve erbaşlara dönük linç girişimleri de aynı biçimde soruşturulmalıdır. Ordumuzu, darbe için kullanıldığını bilmeyen, tatbikat için gittiğini zanneden, yoksul günahsız Anadolu çocuklarını, çıplak asker görüntüleri ile linç edilen, kırbaçlanan, küfür ve hakaret edilen asker görüntüleri ile itibarsızlaştırmak da darbecilere hizmet etmek olur.

Ülkemizin geleceği tam ve koşulsuz demokrasidedir. Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz güçlü bir parlamenter sistem ve özgürlükçü demokrasi için her türlü çabayı göstermeye hazırız. Bu bizim tarihi sorumluluğumuzdur.
Ülkemizin ihtiyacı ne askeri, ne de sivil darbedir. Bizim ihtiyacımız hukuk içinde kalan laik, demokratik, tam bağımsız bir Türkiye’dir. Şunu bir kez daha altını çizerek belirtmek istiyorum. Unutmayalım ki darbelerle diktatörlüğü derinleştirerek değil, herkes için hukuku ve demokratik düzeni koşulsuz var ederek mücadele edilir.

 

Sayın basın, değerli katılımcılar; son 1 haftadır ülkemizde olan bu vahim gelişmeler bizlere bir kere daha gösteriyor ki Mustafa Kemal ATATÜRK ve arkadaşlarının kurmuş olduğu laik, demokratik ve parlamenter sistem, doğruluğu kanıtlanmış ve herkesçe kabul görmüştür.

 

Yıllarca demokrasiden yana olan bizler; nasıl ki askeri kışlalarda siyaset yapılmasının yanlış olduğunun anlatarak, bugün için doğruluğunu kanıtlanmışsa da, aynı şekilde camilerde de siyasetin yapılmasının doğru olmayacağını da yıllarca savunmaktayız.

 

Değerli katılımcılar; bizler Ergenekon ve balyoz davalarının ne kadar düzmece ne kadar hayali davalar olduğunu yıllarca söyleyerek adeta dilimizde tüy bitti ve süreç bizleri bir kere daha haklı çıkarttı.

Yaşanan bu olumsuz olaylar neticesinde hükümetimiz ohal yasasını 3 aylığına çıkartmış ve uygulamayı yerel bazda valilere bırakmıştır. Anti demokratik ve hukuksuz uygulamalara karşı,  yetkililere güveniyor, Artvin ‘in birlik ve beraberliğini bozucu uygulamalar içerisinde olamayacaklarına inanıyoruz.

Bütün bu duygu ve düşüncelerimizle Artvin’imiz de başlayan demokrasi nöbetlerine bazı siyasi ve derneklerin yeniden Osmanlıcılık geliyor, yüzyıllık gerileme sona ermiştir gibi söylemler ilimizde demokrasiye inanışı değil kutuplaşmayı artırmaktan başka bir şeye hizmet etmeyecektir. Ancak demokrasi aşığı olan bizler için bu gibi kendini bilmez söylem ve kişilere takılıp kalmamız bizlere faydası olmayacağı gibi ilimize ve de ülkemize hiçbir fayda sağlamayacaktır.

 

Bizler Cumhuriyet Halk Partisi olarak diyoruz ki ülkemizin bu duruma neden düştüğüne dair hemen bir meclis araştırma komisyonunun kurulması ve bu durumun sosyal, siyasal, bölgesel ve ekonomik boyutlarından kaynaklandığı ortaya koyulup çözümü için gereği yapılmalıdır. Artık şapkamızı çıkartıp önümüze koymanın zamanı gelmiş ve de geçmektedir.  Yüce Allah(cc) bize bu günleri bir daha göstermesin.

Ayrıca bizim mücadelemiz; sömürü, baskı, zulüm, işsizlik, yoksulluk, yolsuzluk düzeni ile… Cumhuriyet, laiklik, demokrasi, bağımsızlık, emek ve barış düşmanlarına karşıdır.

Tüm bu duygu ve düşüncelerimizle katıldığınız için sizleri kutluyor, TAM BAĞIMSIZ TÜRKİYE umuduyla size ve çocuklarınıza güzel günler ve gelecekler diliyorum.”dedi.

Son olarak, aynı zamanda programın sunuculuğunu yapan CHP Gençlik Kolları İl Başkanı Anıl Öztürk, kapanışta, “ Bu ülkede darbelerin gericiliğin ve otoriterleşmenin birincil muhatabı olan biz gençler olarak hem darbeye, hem de diktaya karşı olmaya devam edeceğiz.  Herkes şunu iyi bilsin ki;  bizim bir tane başkomutanımız var. O da Mustafa Kemal Atatürk’tür.” Dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek