...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 1649 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Danıştay’dan HES ‘ÇED olumlu’ raporunun iptali kararına bozma

06 Eylül 2019 - 76 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Danıştay’dan HES ‘ÇED olumlu’ raporunun iptali kararına bozma
Danıştay’dan HES ‘ÇED olumlu’ raporunun iptali kararına bozma

Danıştay’dan HES ‘ÇED olumlu’ raporunun iptali kararına bozma

 

 

Şavşatlılar Danıştay’ın vermiş olduğu HES İptal kararına “ Geç gelen adalet Şavşat Çayını kuruttu” şeklinde tepkilerini basın açıklaması ile dile getirirken, karar sevindirici olmuştur takipçisi olacağız.” Dediler.

Şavşat’ta 10 yıldır süren HES mücadelesinde nihayet karar çıktı. Danıştay HES iptali için açılan davayı haklı bularak vermiş olduğu karar ile HES iptal kararı verdi.

Danıştay halkı haklı buldu ama çoktan faaliyete geçen HES, bir zamanların coşkun akan çayını kuruma noktasına getirdi.

Yapılan basın açıklamasına Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar, CHP Şavşat İlçe Başkanı İmran Kayaoğlu, ÖDP ilçe başkanı Erkan Evbaşı, İstanbul Şavşat Dernekler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeleri Mustafa Faruk Altun ve İsmail Kamacı, Şavşat Derelerin Kardeşliği  Platformu üyeleri, MEYDER Başkanı Ayvaz Işık, Meydancık Dernek Başkanı N. Kemal Bahçeci bazı muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

 

YAŞAYAN BÜTÜN CANLILARA SAHİP ÇIKIN

ÖDP İlçe Başkanı Erkan Evbaşı’nın yapmış olduğu basın açıklamasında; “Bilindiği üzere şu anda yanında açıklama yaptığımız bu HES regülatörünün kurulumu için 2M Şirketi tarafından ilgili Bakanlıktan “ÇED Olumlu” kararı alındığını öğrenince; HES’in Şavşat’a getireceği ağır tahribatın bilincinde olan partiler, STK’lar ve Şavşat halkı olarak Rize İdare Mahkemesinde “ÇED Olumlu” kararının iptali için Avukatımız Halis Yıldırım aracılığıyla dava açtık. İçinde yer aldığımız ve davanın açıldığı tarihlerde aktif olarak derelerine, sularına ve doğada yaşayan bütün canlılara sahip çıkma bilinciyle hareket eden Derelerin Kardeşliği  Platformu aracılığıyla gerek bu davaları imeceyle açıp gerekse çevre ve ekoloji bilincini toplumsallaştırarak  bu alandaki tarihsel ve toplumsal yerimizi de almış olduk. Şu yanımızda duran modern görüntülü binanın havalı duruşuna bakmayın. Bu HES, aslında tam bir hukuksuzluk abidesidir. Zira, Şavşat halkının süresinde açılmadığı gerekçesiyle Rize İdare Mahkemesince reddedilen davası şu anda yapılan aşamalı temyiz incelemeleri üzerine yeniden görülmek üzere Mahkeme önüne gelmiştir.

Önce yürütmeyi durdurma kararı veren Yerel mahkeme, davanın esasına girmiş bilirkişi heyeti atamış, keşif gerçekleştirilmiş, Bilirkişi raporu tanzim edilmiş ama  bu rapor avukatımıza gönderilmeden dava usulden yani “ süreaşımı” nedeniyle ret olunmuştur! 

 

Bu durum, idari yargılama süreçlerinde görülmeyen ya da çok ender görülen bir çarpıklık ve tuhaflıktı. Sonuç olarak yerel mahkemenin hukuka aykırı kararına karşı davamız Danıştay’a temyiz incelemesine götürülmüş 3 yıl sonra Danıştay temyiz gerekçelerini haklı bularak özletle; Vatandaşların dava açma sürelerinin Valilik, Kaymakamlık ya da Belediye divanhanelerinde yapılan ilan tarihlerinden değil, projeden etkilenen insanların köylerinde yapılacak ilan askı ve hoparlör duyurularından sonra başlayacağını vurgulamış ve kararı Şavşat halkı lehine bozmuştur. Bozma karara göre bu incelemeler yapılacak köylerde ilan yapılıp yapılmadığı araştırılacak yapılmamışsa davanın esasına girilerek dava sonuçlandırılacaktır. Bizler haklı olarak davanın Yerel mahkemede görüleceğini beklerken yerel mahkeme bu kez ender rastlanan bir tavırla üst mahkeme olan Danıştay’ın kararına uymayarak eski kararında ISRAR etmiş ve tekrar davamızı hukuksuz bir şekilde reddetmiştir. Bu arada avukatımızın defalarca talepte bulunmasına karşın Yerel Mahkemece yürütmeyi durdurma kararı da verilmeyince bu hukuksuzluk işte bu binaya harç, buradaki balıklara ölüm, bütün bu çevreye bir yıkım olmuştur.  

Su gibi stratejik bir kaynak sermayeye rant olarak sunuluyorsa ve bir ülkenin bu ve benzeri konularda adaleti sağlasın diye kurulmuş kurumları işlemiyorsa, yani hukuk gerektiği gibi işemiyorsa, O zaman bize kendi hukukumuzu isteme ve yaratma görevi düşer. Bunun için gerekli olan fiili mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğimizden, sular, dağlar, ormanlar, yaylalar, tarım arazileri ve tüm canlılara gücümüzün sonuna kadar sahip çıkacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.” Şeklinde ifadelere yer verildi.

HES şirketi önünde halay çekerek ellerinde “Doğanın talanına hayır, Dereler Özgür akacak, Bu vadide satılık su yok gibi dövizler taşıyarak, “Dereler Özgürdür özgür akacak” şeklinde sloganlar atıldı.

Daha sonra HES şirketinin suyu aldığı ilçeye bağlı tarihi kemer köprü bölgesine giden eylemciler burada köprü üzerinde yapmış olduğu konuşmalarda, “Dün bu köprünün altından geçen su yok denecek kadar azdı. Bugün bu bölgede bir basın açıklamasının yapılacağını duymuş olacaklar ki suyun dörtte üçünü dereye bırakmışlar. Buradan şu akan suyunda takipçisi olacağız. Bu suyun her zaman bu kadar çok akmasını istiyoruz. Ama bu bir aldatmaca ve kandırmacadır. Biz bu yalan ve dolanlara inanmıyoruz. Onlara bu bölgede verilecek suyumuz yok. Su Şavşat’a lazım, Şavşatlıya lazım bu bölgede yaşayan balıklara kuşlara böceklere bütün canlılara lazım” denildi.

 

 

 

Şavşat ilçesinde Mansurat Deresi üzerinde kurulan 2 M Hidroelektrik Santrali (HES) ve regülâtörü projesi için yöre sakinlerinin ‘ÇED Olumlu’ kararının iptali başvurusunu reddeden Rize İdare Mahkemesi’nin kararı, Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu tarafından bozuldu. Karar, yöre sakinlerini sevindirirken, davacıların avukatı Halis Yıldırım da, “Bu kararın gereğini yerine getirilmesini istiyoruz. Mücadeleyi hep kararlılıkla sürdüren davacılara ve Şavşat halkına hayırlı olsun” dedi.

Şavşat ilçesine bağlı Küplüce Köyü’nde Mansurat Deresi üzerinde 10 yıl önce yapımına başlanılan 2 M Hidroelektrik Santrali (HES) ve regülâtörü projesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ‘Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) olumlu raporu’ verdi. Bölgede yapımı planlanan HES’in önünü açan bu kararın köyleri susuz bırakacağı ve doğal yaşamın olumsuz etkileneceğini öne süren köylüler, Rize İdare Mahkemesi’nde ‘yürütmeyi durdurma ve iptal’ davası açtı. Mahkeme bilirkişi incelemesi yapılmasına karar verdi. Mahkeme, bilirkişi incelemesi ve hazırlanan raporun ardından, ‘ÇED Olumlu’ kararının iptali başvurusunun reddine hükmetti. Köylüler bunun üzerine Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu’na itirazda bulundu. İtirazı inceleyen Danıştay, HES projesi ile ilgili yerel mahkeme kararını bozdu.  10 yıl süren hukuk mücadelesi yürüten vatandaşlar, Danıştay’ın bozma kararı ile sevindi.

ŞİRLET ÖNÜNDE AÇIKLAMA YAPTILAR

Kararın ardından bahse konu HES sahasında toplanan yöre sakinleri, basın açıklamasında bulundu, 2 yıldır faaliyette olan HES şirketinin çalışmalarının bir an önce durdurulmasını istedi. HES şirketi önünde halay çekerek ellerinde ‘Doğanın talanına hayır’, ‘Dereler özgür akacak’, ‘Bu vadide satılık su yok’ yazılı dövizler taşıyan kalabalık, ‘Dereler özgürdür özgür akacak’ sloganı atarak Danıştay’ın bozma kararını kutladı. 

‘ŞAVŞAT HALKIN HAYIRLI OLSUN’

Davanın avukatı Halis Yıldırım, yerel mahkemenin kararının Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu tarafından bozulduğunu belirterek, “Çok azı tamamlanmış olan bu projelerin işletmeye alınmasıyla, çevrede yarattığı olumsuz etkilerin görülmeye başlanması, bu konudaki kaygılarımızın ne kadar haklı olduğunu göstermektedir. Planları tamamlanmış ama henüz inşaatına başlanmamış projelerinde yapılarak devreye girmesiyle; havası, suyu ve doğal güzellikleriyle övündüğümüz memleketimizden geriye sadece yıllar önce çekilmiş resimler kalacaktır. Murgul’a ve Çoruh havzasına baktığımızda bu hazin tabloyu görmekteyiz. Bu gidişe dur diyemezsek; doğal yaşamla birlikte, yüzyıllar öncesinde günümüze kadar varlığını sürdüren tarihi ve kültürel varlıklarımızı da yok edecektir. Şavşat’ımızın çok sayıda köy halkının temyiz istemi üzerine açılan davalarda mahkeme halkın ve tüm canlılar lehine bozma kararı verildi. Bazı yerlerde biten HES’e rağmen bitmeyen bir dava süreci yaşadık bu durum yaşanan büyük hukuksuzluk örneğini de gözler önüne sermiştir. Şimdi bu kararın gereğini yerine getirilmesini istiyoruz. Mücadeleyi hep kararlılıkla sürdüren davacılara ve Şavşat halkına hayırlı olsun” dedi.

Av. Halis Yıldırım, Artvin ve ilçeleri köylülerinin, HES’lere karşı vermiş olduğu mücadelenin temsilcileri olduklarını da kaydederek, bölgede devam eden ve yapılması planlanan HES projelerinin iptali için direneceklerini de sözlerine ekledi.

 

ŞİMDİ NE OLACAK

Buradan sonraki süreçle ilgili olarak DHA Muhabiri Nurbay Usta’ya açıklama yapan Avukat Halis Yıldırım, “Şirketin ‘karar düzeltme’ hakkı var. Bu hakkı kullanabilirler. Dava yine Danıştay’a dava daireler kuruluna gidilecek Danıştay’ın bizim lehimize verilen kararı onaylanacak diye bekliyoruz. Bu onaydan sonra bu dava tekrar Rize Bölge İdari Mahkemesinde görülecek. Yeniden bilirkişi, yeniden keşifler yapılacak. Biz yeni bir değerlendirme isteyeceğiz. Sonuç Halkımızın yararına çıkacak. Sadece bu değil diğer açmış olduğumuz mahkemelerde Halkımızın lehine sonuçlanacak. Bu davayı herkes sahiplenmeli. Sonuç güzel olacak.” Dedi.

 

 

   

 

Bu haberi değerlendirin
[ Oylayan kişi sayısı: 0 Ortalama Puan: 0]

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek