...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

ÇPAL’den Geleceğin Türkiye’sine Önemli Projeler

02 Haziran 2017 - 1.118 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»ÇPAL’den Geleceğin Türkiye’sine Önemli Projeler
ÇPAL’den Geleceğin Türkiye’sine Önemli Projeler

ÇPAL’den Geleceğin Türkiye’sine Önemli Projeler

Şavşat Çok Programlı Anadolu Lisesi Geleceğin Türkiye’sinin Projelerini Üretti

Yapılan bilim fuarı açılışına Şavşat Kaymakamı Mesut Gazi Ambarcı, Garnizon Komutanı Jandarma Yüzbaşı Aytunç Ünsay, İlçe Emniyet Amiri Vekili İsmail Katı, İlçe Milli Eğitim Müdür Erkan Evran, Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürü Nahit Temel, kurum amirleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Okul Müdürü Nahit Temel, “Şavşat Çok Programlı Anadolu Lisesi olarak, TÜBİTAK ’ın desteğiyle düzenlediğimiz bilim fuarının açılışını gerçekleştir-menin mutluluğu içindeyiz. Okulumuzun elde ettiği kazanımları koruyarak, gelişen teknoloji ile bütünleşmiş bir şekilde, geleceğin Türkiye’sine karınca misali de olsa katkı sunmak amacıyla, ‘Güçlü Türkiye İçin mesleki eğitim’ gerçeğini fark etmiş, öğrencilerimizi araştıran, sorgulayan ve yöresinin sorunlarına çare bulan, bilimsel düşünme ve sorun çözme yeteneği gelişmiş bir gençlik olarak yetiştirmeyi hedeflemekteyiz. Açılışını yapacağımız bilim fuarında, öğrencimizin okulumuzun elektrik öğretmeni ve proje koordinatör Murat Sancar danışman öğretmen nezaretinde özverili çalışmalar neticesinde ortaya çıkardığı 12 projeyi beğeninize sunacağız. Öğretmen ve öğrencilerimizin gayretli çalışmaları ile ortaya çıkan bu projelerin, bilim dünyasında yeni buluşlara kapı aralamasını temenni ediyorum. Bu fuarda çeşitli çalışmalarını sergileyen çocuklarımızın ileride ülke yararına olacak büyük buluşların mimarı olabileceklerine inanıyor ve başarılarının devamını diliyorum. Bizlere her zaman destek veren İlçemiz Kay-makamı sayın Mesut Gazi Ambarcı’ya İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Erkan Evran’a diğer yetkililerimize, öğretmen ve öğrencilerimize ve bu bilim fuarını gezmeye gelen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Okul Müdürü Nahit Temel’in konuşmasının ardından Bilim Fuarının açılışı gerçekleştirildi. 12 farklı proje görevli öğrenciler tarafından ziyaretçilere tanıtıldı.

TÜBİTAK Bilim Fuarını gezen Kaymakam Mesut Gazi Ambarcı, TÜBİTAK tarafından desteklenen Bilim Fuarları ile bilimin ve bilimsel çalışmaların yeni nesiller tarafından benimsenmesinin teşvik edildiğini söyledi.

Bilimin günlük hayatla ilişkilendirilmesi gerektiğini ifade eden Ambarcı, “Düzenlenecek fuarla araştırma tekniklerinin, bilimsel raporlamanın ve bilimsel sunum becerilerinin tabana yayılarak genç bireylere kazandırılması amaçlanıyor. Okulumuz öğrencileri de çok başarılı bir çalışma yapmışlar. Bu çalışmalarda emeği geçen okulumuz Müdürü, koordinatör öğretmenimiz ve diğer öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz kutluyorum. Başarılarının artırılması içi ne gerekiyorsa bizler onu yapacağız.” dedi.

BUZLAR TEHLİKE OLMAKTAN ÇIKACAK

Kış aylarında çatılardan sarkan buz ve kar kütlelerinin kontrollü bir şekilde ısıtılarak buz olmadan eritme ve eriyen suyun evlerde kullanımı amaçlanmaktadır. İşlem için gerekli enerji binaların kalorifer sistemlerinden sağlanacaktır. Ayrıca güneş enerjisi ve bina şebeke su girişinden elektrik üreterek eritme işleminde kullanılan enerji sağlanacaktır.

KÜMES HAYVANCILIĞI GELİŞTİRİLECEK

Kuluçka makinelerini üretime hazırlama, kuluçkalık yumurtaları kuluçka makinesine kabul etme, kuluçkalık yumurtaları kuluçka makinesine koyma, kuluçka makinesinin çalışmasının takip edilmesi ile ilgili bilgi ve becerileri içeren öğrenme materyalidir. Öğrencilere sorumluluk kazandırma, iş alışkanlığı kazandırma, beceri geliştirme amaçlanmıştır. Gerekli ortam sağlandığın da tekniğe uygun olarak kuluçka makinesini üretime hazırlayabilecek, kuluçkalık yumurtaları kuluçka makinesine kabul ederek kuluçkalık yumurtaları kuluçka makinesine koyabilecek, kuluçka makinesinin çalışmasını takip edecekler. Bu araştırma öncesi internet sitelerinden kümes hayvancılığı yetiştiriciliği belgeseli izlenerek ön araştırma yapıldı.

ENERJİDE ÖNEMLİ ATILIM

Yenilenebilir enerji, doğadaki kaynaklardan elde edilebilen ve doğa tarafından daima olarak takviye edilebilen enerjiye denir. Bu kaynaklar güneş enerjisi, rüzgâr enerjisi, dalga enerjisi, jeotermal enerji, hidrolik enerjisi, biyoelektrik enerjisi olarak sıralanabilir. Biz bu projemizde rüzgâr ve güneş enerjisinin hibrit bir şekilde kullanarak elde edilen enerjiyi depolamak ve gerektiğinde kullanmak amaçlanmıştır. Üretilen elektrik okulun bahçe aydınlatmasında kullanılacak ve okulumuz için enerji tasarrufu sağlanacaktır.

Okulun konferans salonunda açılan TÜBİTAK Bilim Fuarında çok önemli projeler sergilendi. Sergilenen projeler arasında:

MAKİNELERİN ÇALIŞMA PRENSİPLERİ

Makinelerin çalışma prensiplerini öğrenmek. İş yapma kolaylığı sağlayan basit makinelerin fotoğraf veya görsel olarak çalışma prensibini incelemek. Tüm okul öğrencilerinin katılımıyla köydeki eski araç gereçlerin fotoğrafları çekilip fizik ile ilişki durumları incelenecek.

TAZE BESİN KAYNAĞI İÇİN ÖNEMLİ PROJE

Aquaponik sistem ile topraksız tarım yapma balık yetiştirme. Kışların soğuk sıfırın altına düşen yerlerde şehirlerde ev içinde aquaponik sistem ile bazı bitkiler ve balık yetiştirerek taze besin kaynağı oluşturarak karbon ayak izini küçültebilmeyi sağlamak.

KÖPRÜ YAPIMINDAKİ TAŞIYICI SİSTEMLER

Kemer, taş ve tuğla gibi daha çok basınca çalışan malzemelerle açıklık geçme-ye yarayan ve duvar, sütun yada ayak gibi elemanlara iki noktada oturan eğri biçimli yapı elemanlarıdır. Bu yapılardan olan ilk kullanılan taşıyıcı sistemleridir. Köprü çeşitleri araştırılarak, tüm köprülerin aşina olduğu iki kuvvet olan basma ve çekme kuvvetleri, köprülerde etkili burulma ve kayma kuvvetleri, köprülerde etkili burulma  ve kayma kuvvetleri, köprülerdeki, burulma gerilmesi, kayma gerilmesi, rezonas araştırılarak kemerlerin çalışma prensibi yapım özellikleri ve kemer terminolojisinden yararlanarak üç mafsallı kemerlerin düzgün yayılı yükler altında statik analizi yapılarak kemerin ekseninin matematiksel modeli oluşturulmuştur. Köprünün çeşitli yükler altındaki analiz bilgisayar altında yapıldığı gibi model deneylerde yapılabilir.

TÜKETİCİ KONUMU DEĞİŞTİRİLECEK

Gelişen bilişim ağlarının yaygınlaşması ve kitle iletişim teknolojilerinin yaşamımıza iyice yerleşmesi ile birlikte tüketim olgusunda da önemli değişikliklerin olduğu görülmüştür. Kitle iletişim araçları ile idealize edilen birey profili ile tüketim olgusu bambaşka bir çizgiye ulaşmıştır. Bireylerin mesleki statüleri bu statülere yönelik geliştirdikleri toplumsal roller gelişen teknoloji ile birlikte çeşitlenip zenginleşmektedir. Bu bağlamda geleneksel alış veriş olgusundan çıkan 21. Y.y insanı tüketici konumu değiştirme yükümlülüğü ile karşı karşıya kalmıştır. Yaygınlaşan sanal pazarlar ve bu sanal pazarlar adapte olma sürecinde olan bireyler için çeşitli tüketici profilleri olduğu görülmüştür. Yani kimi tüketicilerin sanal pazarlara yönelik rağbetleri iveme kazanırken kimi tüketicileri de buna mesafeli yaklaştığı görülmüştür.

KULLANILMAYAN ARAÇLARDAN EĞİTİM MATERYALİ OLUŞTURMAK

Kullanılmayan okul araçlarından eğitim materyali tasarlayarak deney seti oluşturma amacı ile hazırlanmış bir eğitim materyali. Amaç işletmede beceri eğitimi kap-samında uygulanan dersin daha somutlaşmasını sağlayarak öğrenmeyi kalıcı kılmak. Tasarım, okulda kullanılmayan yazıcı, atıl durumda olan diğer araçları kullanarak eğitim materyali tasarlamak. Sistem tam otomatik bir konveyör olarak tasarlanmış elektromekanik ve bilgisayar yazılımda işe konularak daha geniş kapsamlı bir astarım amaçlanmıştır.

HIRSIZLARIN KORKULU RÜYASI

Büyüyen dünyada her geçen gün çoğa-lan artan hırsızlık olayları insanın can ve mal güvenliğini tehdit etmektedir. Binaların, iş yerlerinin, evlerimizin yaşarken ya da işteyken daha güvenli bir şekil bıraka-biliriz ya da uzun süreli seyahatlere çıka-biliriz. Lazer kırmızı ve yeşil renklidir. Bunlardan yeşil olanı görünürken kırmızı olanını göremiyoruz. Lazer ışığını ister aynalar yardımı ile ister tek tek ışık algılayıcı LDR malzemesi ile kurulacak bir alarm devresi ile bir sistem kurulup, istenildiğin de aktif edilen alarm sistemi ile evimizi iş yerimizi koruyabiliriz. İstenildiğinde bu sistemle de kamera kurulup evi alarm çalıştığında kim olduğunu görüp sistem otomatik en yakın polis merkezini arayabilir ya da sizin belirlediğiniz numaraları arayarak güvenliği sağlayabilirsiniz.

KİMYA DERSİ ARTIK KOLAYLAŞIYOR

Kimya dersinin hemen hemen her konusunda element ve atom kavramları kullanılmaktadır. Ders anında kullanılmak üzere atom modellerinin maket tasarımı ve periyodik cetvelin ışıklandırılmış halinin yapımı tasarlandı. Kimyanın inceleme alanı maddedir.  Atom modellerinin tasarımında amaç öğrencilerin atom modellerini sırası ile somutlaştırarak sürecin zihninde tutmayı kolaylaştırmak. Periyodik tablonun ışıklandırılarak yapımında öğrencilerin periyodik tablonun genel özelliklerini ve elementlerin türlerini kavramaları amaçlanmıştır.

TÜBİTAK tarafından desteklenen, okulun öğretmen ve öğrencilerince açılan TÜBİTAK Bilim Fuarını gezmeye gelen idareciler ve vatandaşlar tarafından oldukça beğenildi. Ayrıca Bilim Fuarı ilçe merkezindeki okulların öğrencileri tarafından da gezilerek ilgiyle takip edildi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek