...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Çoruh Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi Konferans Verdi

20 Ocak 2016 - 1.395 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Çoruh Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi Konferans Verdi
Çoruh Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi Konferans Verdi

Çoruh Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi Konferans Verdi

Çoruh Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi Elektrik Tasarruf Haftasıyla ilgili kardeş okul seçtiği Artvin Çoruh İlk Öğretim Okulu Öğretmenleri ve öğrencileriyle bir araya gelerek öğrencilere elektrikten nasıl tasarruf ederiz hakkın da konferans verdiler.

Çoruh İlk Öğretim Okulu’nun toplantı salonun da gerçekleşen konferansa Artvin Çoruh Elektrik Dağıtım A.Ş Çalışanları Bağlantı ve Ölçüm Hizmetleri Grup Şefi Murat Çolak, Yatırım Grup Şefi Mustafa Yıldırım, Sistem İşletme Grup Şefi Anıl Şahinler, Artvin Çoruh İlköğretim Okul Müdür yardımcısı Ercan Boz ve çok sayıda okul öğrencisi katıldı.

Konferansa ilk konuşmayı yapan Murat Çolak, elektrik enerjisinin verimli ve tasarruflu kullanılmasının hayat standartlarını ve üretim kalitesini etkilemeyeceği gibi aile bütçesine ve ülke ekonomisine de önemli katkı sağlayacağını belirtmek isterim diyerek, “Elektrikli cihaz alırken, D sınıfı bir cihaza göre yüzde 35 civarında enerji tasarrufu sağlayan A sınıfı bir cihazın tercih edilmesi, Akkor Flamanlı ampuller yerine yüzde 80 civarında daha az enerji tüketimi sağlayan tasarruflu (kompakt florsan) ampul kullanılması, Stand by konumunda bırakılan elektronik cihazlar, açık durumda tükettiği enerjinin yüzde 5 i civarında elektrik tüketmeye devam ettiğinden kapatma düğmesinden kapatılması gibi tedbirler sonucunda; enerjiyi verimli kullanıp tasarruf ederek, yüzde 60 dışa bağımlı olduğumuz elektrik enerjisi üretiminde ithalat oranımızı azaltmamız mümkün olacaktır. Türkiye genelinde elektriği verimli ve tasarruflu kullanarak, 2 Keban barajına denk elektrik tasarrufu sağlanabilecektir. Enerji Tasarrufu Haftası münasebetiyle, enerjinin verimli kullanılması bilincini, toplumun her kesiminde yaygınlaştırmamız ve yaşam biçimi olarak hayatımızın her alanına taşımamız gerektiğini paylaşmak ve hatırlatmak isterim derken Çolak beni dinlediğiniz için hepinize teşekkür ederim” dedi.

Ardından öğrenciler elektrik nasıl üretilir, ince kablolardan elektrik nasıl gidiyor gibi sorular soruldu. İlk soruya cevap veren Anıl Şahiner; “Elektrik, bakır gibi iletken bir telin manyetik bir alan içinde hareket ettirilmesi ile üretilir. Elektrik jeneratörü, bir mıknatıs içinde dönen sarılı iletken tellerin bulunduğu, ve bu tellerin mıknatıs içinde dönmesiyle elektrik akımı üreten bir makinadır. Evlerimizde, işyerlerimizde, endüstride gereksinim duyduğumuz büyük miktardaki elektrik enerjisini elde etmek için, elektrik jeneratörlerini döndürecek büyük güç santrallarına ihtiyaç duyarız. Çoğu güç santralı, jeneratörü döndürmek için ısı üretiminde bulunurlar. Fosil yakıtlı santrallar ısı üretimi için doğal gaz, kömür ve petrol yakarlar. Nükleer santrallar da uranyum yakıtını parçalayarak ısı üretirler. Ancak bütün bu değişik tip santrallar ürettikleri ısıyı, suyu buhar haline dönüştürmek için kullanırlar. Oluşan buhar ise elektrik jeneratörüne bağlı olan türbine verilir. Su buharı, türbin şaftı üzerinde bulunan binlerce kanatçık üzerinden geçerken daha önce üretilen ısıdan almış olduğu enerjiyi kullanarak, türbin şaftını döndürür. İşte bu dönme, jeneratörün elektrik üretmek için gereksinim duyduğu mekanik harekettir. Jeneratörde oluşan elektrik ise iletim hatları denilen iletken teller ile kullanılacağı yere gönderilir.

Türbinden çıkan, enerjisi diğer bir deyişle basınç ve sıcaklığı azalmış buhar ise yoğunlaştırıcı (kondenser) denilen bölümde soğutulup su haline dönüştürüldükten sonra, tekrar kullanılmak üzere santralin ısı üretilen bölümüne geri gönderilir. Yoğunlaştırıcıda soğutma işini sağlayabilmek için deniz, göl veya ırmaklarda bulunan su kullanılır. Su kaynaklarından uzak bölgelerde ise santralın hemen yanında bulunan ve uzaktan bakıldığı zaman geniş dev bacalara benzeyen soğutma kuleleri kullanılır. Bu kulelerin üzerinde görülen beyaz duman ise su buharıdır. Elektrik üretmek için kullanılan diğer bir yöntem ise hidrolik santrallardır. Bu yöntem ile barajlarda biriktirilen su, bir su türbinini üzerinden geçirilir ve türbine bağlı elektrik jeneratörü döndürülerek elektrik üretilir” dedi.

Programın sonun da öğrenciler çeşitli hediyeler verilmesinin ardından program sona erdi.

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika
Teknik Destek