...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1780 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şavşat’ta Orman Zararlıları ile Mücadele Sürüyor

23 Ağustos 2022 - 65 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Şavşat’ta Orman Zararlıları ile Mücadele Sürüyor
Şavşat’ta Orman Zararlıları ile Mücadele Sürüyor

Ormanlara Zarar Veren Böceklere Karşı Yürütülen Çalışmalara Dair Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Şavşat’ta ormanlara zarar veren böceklere karşı yürütülen çalışmalara dair bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Şavşat’ın bazı bölgelerinde kuruyan ormanlarla ilgili Şavşat Orman İşletme Müdürlüğü salonunda gerçekleştirilen toplantıda konuşan Artvin Orman Bölge Müdürü Mimar Sinan Özkaya, ilçede “Elmalı” ve “Hınzat” mevkisinde orman zararlılarına karşı 3 yıldır mücadele yürüttüklerini söyledi.

Şavşat’ın Gürcistan sınırında olması nedeniyle o bölgeden gelen her türlü biyotik ve abiyotik zararlara karşı bariyer görevi gördüğünü anlatan Özkaya, “Bu nedenle ormanlarımız hassas ve tehlikeye maruz kalmakta. Bu bölgedeki kurumalar dünyanın en tehlikeli kabuk böceği olarak kabul ettiğimiz Ips typograp-husten (sekiz dişli büyük ladin kabuk böceği) kaynaklanıyor. Dünyanın her yerinde, girdiği bölgelerde özellikle ladin ormanlarında bu tip kurumalara yol açıyor.” dedi.

Özkaya, Bu böceğe karşı yürütülen mekanik, biyoteknik ve biyolojik mücadelenin başarılı olması için bu çalışmaların eş zamanlı yapılması gerektiğini belirterek, şunları söyledi: “Mekanik mücadele yöntemi ile zararlı böceğe yuva olmuş, kurumuş veya kurumakta olan ağaçlar sahadan çıkarılıyor. Biyoteknik mücadele ile feromon tuzaklar asılıyor. Bu yön-tem ile iki aylık sürede bölgede 5 milyon orman zararlısı toplanmıştır. Son olarak biyolojik mücadele yöntemiyle sekiz dişli büyük ladin kabuk böceğinin doğada bulunan yırtıcısını kendi biyolojik laboratuvarlarımızda üreterek zarar görmüş alanlara bırakarak ekolojik dengeyi sağlamaya çalışıyoruz. Bu nedenle biz elimizden gelen bütün imkanlarımızı Şavşat’a seferber ettik. Biz bütün arkadaşlarımızla görevimizin başındayız, birinci görevimiz ormanları korumak, ikinci görevimiz ise var olan ormanlarımızı geliştirmek ve genişletmektir.”

Orman Bölge Müdürü Dr. Mimar Sinan Özkaya’nın konuşmalarının ardından Şavşat Orman İşletme Müdürü Celal Yavuz Çakır, katılımcılara bölgenin görselleriyle desteklenmiş ayrıntılı sunumu ile bilgilendirmelerde bulunarak, zarar gören sahalarda vejetasyon döneminden sonra toprakla buluşturulmak üzere 80 bin fidanın hazır olduğunu belirtti.

ORMAN KESİMİ VE KURUYAN AĞAÇLARLA İLGİLİ SİYASİLER VE VATANDAŞLAR SORDU YETKİLİLER CEVAPLADI

Geçen hafta Şavşat’ta Sol Parti ve bazı sivil toplum kuruluşları Artvin genelinde kuruyan ve kesilen ormanlarla ilgili eylem yapmış ve Şavşat Orman İşletme müdürlüğüne 13 sorudan oluşan toplu dilekçe vermişlerdi. Bugünde Orman Bölge Müdürü Mimar Sinan Özkaya ve Orman İşletme Müdürü Celal Yavuz Çakır konuyla ilgili açıklamalar yaparak vatandaşların sorularını cevaplandırdı.

İŞTE YAPILAN AÇIKLAMALR VE SORULAN SORULAR

Şavşat’ta kuruyan ormanlarla ilgili Şavşat’ta yapılan bilgilendirme toplantısı soru-cevap şeklinde geçti. Bilgilendirme toplantısına Kaymakam Yusuf Akın, Orman Bölge Müdürü Mimar Sinan Özkaya, İlçe Jandarma Bölük Komutanı Ercan Subaşı, ilçe emniyet amiri Salim Özcan, Şavşat Orman İşletme Müdürü Celal Yavuz Çakır, bütün siyasi partilerin ilçe başkanları, Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri, bazı köy muhtarları ve bazı vatandaşlar katıldı.

Yapılan bilgilendirme çalışması son bölümünde Sol Parti adına Metin Şahin ve Erkan Evbaşı ve bazı vatandaşlar, İYİ Parti ilçe başkanı Taner Kara, bazı Muhtarlar ve vatandaşlar çeşitli sorular yönelterek sorularına cevap aradılar.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler : , ,
TemaFabrika
Teknik Destek