...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1719 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Cittaslow Şehirleri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Bir Araya Geldi

20 Aralık 2016 - 1.267 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Cittaslow Şehirleri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Bir Araya Geldi
Cittaslow Şehirleri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Bir Araya Geldi

Cittaslow Şehirleri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Bir Araya Geldi

Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Yapılan Cittaslow Türkiye Koordinasyon Toplantısına Katıldı

CittaSlow birliğine üye 28 ülkeden 210 şehrin arasında bulunan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Lefke-Yenibogaziçi ve Mehmetçik Belediyeleri tarafından yapılan CittaSlow konseptine uygun organizasyonlar Türkiye’den 4 belediyenin katılımı ile gerçekleşecek. Türkiye koordinasyon komitesi toplantısına Şavşat Belediye Başkanı A.Sinan Öztürk, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin ile Seferihisar Koordinatörü Bülent Köstem, Halfeti İlçesi Koordinatörü Nihat Özdal, Gökçeada Koordinatörü İpek Dağınık ve Şavşat Koordinatörü Filiz Özcan birlikte katıldılar.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki CittaSlow şehirlerinin ev sahipliğini yaptığı koordinasyon komitesi toplantısı çerçevesinde Kıbrıs CittaSlow şehirleri Lefke, Yenibogaziçi ve Mehmetçik’in doğal, tarihi, yöresel, kültürel güzelliklerinin ziyaret edileceği toplantı üç gün sürdü.

Çocuk, genç, yaşlı ve engelli herkesin mutlu olacağı tüketen değil üreten bir felsefe ve doğa ile kültürün korunarak gelecek nesillere taşınabileceği bir anlayışı hedefleyen CittaSlow hareketinin bundan sonraki koordinasyon kurulu toplantısının Şavşat’ta yapılması planlandığı öğrenildi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki Cittaslow şehirlerinin ev sahipliğini yaptığı koordinasyon komitesi toplantısı çerçevesinde Kıbrıs Cittaslow Şehirleri Lefke, Yenibogaziçi ve Mehmetçik’in doğal, tarihi, yöresel, kültürel güzelliklerinin ziyaret edildiği toplantı üç gün sürdü.

Belediye Başkanı Ahmet Sinan ÖZTÜRK toplantı sonrası yaptığı açıklamada:

Cittaslow felsefesi yaşamın, yaşamaktan zevk alınacak bir hızda yaşanmasını savunmaktadır. Cittaslow hareketi, insanların birbirleriyle iletişim kurabilecekleri, sosyalleşebilecekleri, kendine yeten, sürdürülebilir, el sanatlarına, doğasına, gelenek ve göreneklerine sahip çıkan ama aynı zamanda alt yapı sorunları olmayan, yenilenebilir enerji kaynakları kullanan, teknolojinin kolaylıklarından yararlanan kentlerin gerçekçi bir alternatif olacağı hedefiyle yola çıkmıştır.

Cittaslow Geriye gitmek veya eskide yaşamak değildir. Şehrin, değerlerine, esnafı ve halkına sahip çıkması ve bunu gelecek nesillere paylaşmasıdır. Arabaya binmeyi yasaklamak değildir: Ancak, araçların girmediği, şehir sakinleri ve şehri ziyaret edenlerin rahat nefes almak için dinlenebileceği alanlar yaratmaktır. Hava ve gürültü kirliliğini azaltmak için bisiklet kullanımını özendirmek ve kullanılmasını için gerekli altyapıyı sağlamaktır. Teknolojiye karşı çıkmak değildir. Tam tersine, belediye hizmetlerinin internet ortamına taşınması ve kent halkının bu hizmetlerden yararlanabilmesi için eğitilmesidir. Fastfood restoranlarını yasaklamak değildir. Ancak, daha sağlıklı olan yerel besinlerin, organik ürünlerle yemeklerin özendirilmesidir.

Cittaslow hissetmektir. Aynılaşmadan, özgün değerlerini koruyarak kültüre, tarihe doğa-ya sahip çıkışın duruşudur. Çevre dostu yaşamı önemseyen geleceğimizi şekillendirecek yaşam biçimidir. Bizde Şavşat İlçesi olarak bu yüzden bu ağa üye olmayı tercih ettik dedi

Öztürk Konuşmasının devamında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetindeki Sivil Toplum Kuruluşları, Kadın Dernekleri, Turizm Bakanlığı Yetkilileri, Yerel Üreticiler ile görüştüklerini ve Uluslararası Birlik Toplantısının verimli geçtiğini ifade ederek toplantı sırasında Cittaslow Birliği Genel Başkanı Stefano Pisani, Genel Sekreteri Pier Giorgio Olivetti ve Cittaslow Başkan Yardımcısı ve Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ile İlçemizde Yapılan çalışmalara ait bilgi paylaşımında bulunduklarını, barış ve dostluk mesajları verildiğini,  İlçemizi her yönüyle çok beğendiklerini ve övgüyle söz ettiklerini ayrıca 2017 Yılı Türkiye Genel Kurul Toplantısını Şavşat’ta gerçekleştirmeyi planladıklarını belirttiler dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek