...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1730 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Cittaslow Şavşat’ın Vadileri Yok Olma ile Karşı Karşıya!

16 Şubat 2017 - 1.106 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Cittaslow Şavşat’ın Vadileri Yok Olma ile Karşı Karşıya!
Cittaslow Şavşat’ın Vadileri Yok Olma ile Karşı Karşıya!

Cittaslow Şavşat’ın Vadileri Yok Olma ile Karşı Karşıya!

Artvin maalesef büyük çevre sorunlarıyla savaşıyor. Bir tarafta sözde turizm ve eğitim, diğer tarafta ise HES ve Maden projeleri her tarafı sarmış durumda. Oysa Artvin’de Cittaslow yani sakin, yavaş şehir seçilen bir ilçemiz var. Bu çok büyük bir şans ve gelecek için büyük bir kazanç kapısıdır.

Şavşat, son 3 üyenin daha Türkiye’ de Cittaslow ilan edilen toplamda 14, dünyada ise 230 özel yerleşim alanlarından birisi. Cittaslow ilan edilebilmesi için 71 kriterin uygun olması gerekiyor. Dünyada 80 binden fazla il, ilçe ve diğer kategoride yerleşim alanı olduğunu düşündüğümüzde Cittaslow şehirlerin ne kadar önemli yerler olduğu anlaşılıyor.

Şavşat, 3-4 Şubat tarihlerinde Türkiye ve KKTC Cittaslow kentlerine ev sahipliği yaptı. Herkes Şavşat’ın güzelliğine, ev sahipliğinde gösterdiği misafirliğine, yaşattığı kültürüne hayran kalırken, özellikle Şavşat’ın derelerindeki tahribat ve doğa katliamına ise üzüldüklerini dile getirenler oldu.

Cittaslow yeni üye olan Isparta Eğridir, Bolu Göynük ve Sinop Gerze’ni sertifikalarının verildiği toplantıda toplantı oturum moderatörü Seferihisar Belediye Başkanı ve Cittaslow Uluslararası Başkan Yardımcısı Tunç Soyer, kamışına arasında HES’lerle ilgili parantez açtı.

Adalet ve Kalkınma Partisi Artvin Milletvekili İsrafil Kışla’da bundan doğan cevap hakkını kullanarak 50 HES’in iptal edildiğini, 20’HES’in daha iptal edilmesi için gündeme taşındığını söyledi.

Ancak, bütün bunların konuşulduğu, Şavşat deresi boyunca HES ve kum ocaklarının vadiyi kanser gibi sardığını ve doğanın ölçüsüzce mahvedildiğini gören Cittaslow konukları bundan büyük üzüntü duyduklarını belirterek, özellikle yerel gazetecilere büyük görev düştüğünü belirttiler.

Cittaslow Şavşat’ta birçok HES al acele yapılırken, bu fırsattan faydalanmak isteyen bunlara beton kum, çakıl yetiştirmek isteyen firmalar vadi boyunca birçok tesis kurmuş durumda. Derelere hangi izınlerle nasıl girdikleri, nasıl çalı­şma yaptıkları ise bilinmiyor.

Normal bir vatandaşın teneke kumu bile alamayacağı yerlere bunların nasıl girdiğini soran vatandaşlar da bundan rahatsız.

HES’ler için katledilmedik yer bırakılmadığı gibi, Şavşat deresi boyunca neredeyse tek bir boş yer kalmadı. Devasa tesisler, beton santralları, iş makineleri adeta HES şantiyesinin devamı gibi çalışıyor. Cittaslow konuklarının toplantıda gündeme getirdikleri konu hak­kında başta konunun muhatapları, DSİ, Milli Emlak, il Özel İdaresi, Çevre Ve Şehircilik il müdürlüğü olmak üzere şu sorulara cevap vermesini bekliyoruz?

1-Cittaslov Şavşat ilan edildikten sonra HES inşaatları hızlandırıldı? Bunun nedeni nedir? Bu Şavşat’ı nasıl etkiler?

2 Şavşat’ta başka HES projesi var mı? Dünyanın en güzel yerleşim ilçelerinden Şavşat’ta yapılan bu toplantı sonrası aynı şekilde doğa katliamlarına devam edilecek mi? Bir vadide ne kadar tesis kurulabilir? Bunların prosedürleri, kriterleri nelerdir?

Şavşat Vadisi boyunca derelere kurulmuş, birçok kum, çakıl ocakları, konkasör tesislerinin çevreye olumsuz etkileri nelerdir?

3- Bütün bunlar hangi izinlerle yapılıyor. Derelerde kum ve çakıl çıkarılırken derelerin akış rejimlerini bozan, bu firmalar denetleniyor mu? Bu firmalar kum, çakıl çıkarmak için izin ve ruhsatları nasıl alıyorlar? Her isteyene bu izinler verilebiliyor mu?

4- Bu kadar kısa mesafede bu kadar çok sayıda HES, Beton Santrali, Konkasör tesisleri Cittaslow Şavşat’ı adeta paramparça ederken, doğasını telafisi imkânsız şekilde bozarken, buna karşı ilgili kurumlar ne yapıyorlar?

5- Bu yıl kış ağır geçti ve dağlarda çok yoğun kar yağışı gerçekleşti. Şavşat Deresinin yatağı inanılmaz derecede bozulmuş, Şartul Köprüsüne 200 MT. Yakın yere kadar kum, çakıl alınmış. Dere yataklarını bilinçsizce bu kadar ağır bir şekilde bozanlar, önümüzdeki aylarda akıtılacak olan aşırı su miktarı ile sel ve taşkınlara neden olabilecekleri ihtimaline karşı ne gibi bir tedbir düşünüyorsunuz?

6- HES inşaatlarının olduğu yerde karayolunun bozulmuş olduğunu, yol kesmelerde ne gidiş yönünde ne geliş yönünde işaret levhalarının bulunmaması trafik kazalarına davetiye çıkarmasına engel olmak için uyarıda bulunacak mısınız?

7-Son olarak, bu vadi için ve Şavşat’ın dereleri için neler yapacaksınız? Dere yataklarına zarar veren bu firmalara herhangi bir yaptırımda bulunacak mısınız: Cittaslow Şavşat’ın en önemli kriterlerinden birisini bu şekilde bozanlarla ilgili bir rapor hazırlayıp, yarın sizden bilgi isteyecek olan bu kuruluşa yani Cittaslow’a sunmayı düşünüyor musunuz?

Şavşat’ın geleceği dünya ölçeğinde turizm olduğunu dile getiren yetkililerin, turizm için olmazsa olmazların başında yer alan doğanın dağlardan vadiye kadar korunması ve turizm alt yapısının şimdiden hazırlanması için çalışma başlatması gerekiyor. Buralarda yapılan çalışmalarda ise sıkı denetimlerin yapılması bir zorunluluktur.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek