...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1653 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Cittaslow Şavşat’da Geçmişten Geleceğe 300 Yıllık Eşyalar Müzesi

20 Haziran 2017 - 1.301 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Cittaslow Şavşat’da Geçmişten Geleceğe 300 Yıllık Eşyalar Müzesi
Cittaslow Şavşat’da Geçmişten Geleceğe 300 Yıllık Eşyalar Müzesi

Cittaslow Şavşat’da Geçmişten Geleceğe 300 Yıllık Eşyalar Müzesi

İlçemizde Tarihi 300 Yıldan Fazla Yıllar Önce Kullanılan Fakat Son 50 Yıldır Kullanılmayan Alet Edevat Araç Ve Gereçler Bir Araya Toplanarak Açılan “Geleneksel Yaşam Müzesi” Büyük İlgi Görüyor.

Şavşat ilçe merkezine 14 km mesafedeki Tepeköy Köyünde açılan müze toplumun her kesiminin büyük ilgisini çekiyor.

Herkesi Duygulandıran Müze

Artvin Yaşam Eğitim Ve Kültür Derneği tarafından hazırlanarak, İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı tarafından desteklenen “Geleneksel Yaşam Müzesinde” günümüzde kullanılmayan 500 den fazla araç gereç sergileniyor.

Bölge halkının asırlardır kullandığı ve yaşam şekillerinin nasıl olduğunu günümüz insanına gösterebilen en önemli belge niteliği de taşıyan bu müze görenleri büyülüyor.

Köy merkezinde öğrenci azlığı nedeni ile kapanan okul binasının tadilatı yapılarak gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra köy halkının ellerinde bulunan eski eşyalar araç ve gereçler burada toplanması ile oluşturuldu.

Geçmişte geleneksel yaşam kültüründe yer alan, daha sonra gelişen teknoloji ve köyden kente göç sebebi ve daha değişik nedenlerden dolayı kaybolmaya yüz tutmuş eşyalar, araç, gereç, alet, edevat gibi eşyaların burada sergilenerek unutturulmaması ve gelecek nesillere geçmişteki yaşamla ilgili bilgi kaynağı olması amaç edilerek açılmıştır.

Yaşlılardan Duygulandıran Sözler

Köy Muhtarı Davut Kara aslan, yakınları ile müzeyi gez-meye gelen Soner Topçu, ve köylü vatandaşlardan, Yücel Göktürk (79), İlhan Gündüz (75),  “Buradaki eşyalara bakarak duygulanıyoruz.

Artık dünya değişti. Hatta birçoğu bizlerin zamanından bile çok çok önce kullanılmış. Atalarımızın hangi şartlar altın da yaşadıklarını bu eşyalara bakarak anlıyoruz. Eskilerimizin ne kadar zor şartlar altında yaşadıklarını beden gücünün ne kadar ön planda olduğunu bu müzeyi gezerek anlıyoruz. Yıllardır kullanmadığımız bu eşyalara bakarak anılarımızı tazeliyoruz, hatıralarımızı gözümüz de canlandırarak bir nostalji yapıyoruz. Bu yaşam şeklini unutturmamak ve gelecek nesillere de bu tarihe tanıklık eden eşyaları göstermek istedik.” Dediler

Karne tatilini köyünde geçirmek için gelen 13 yaşındaki Yusuf Emre Çelik ise;” Köyde ki büyüklerimiz büyük bir emekle bu müzeyi oluşturmuşlar. Buradaki eşyaların büyük bir çoğunluğunun ne işe yaradığını dahi bilmiyorum. Bu kültürün yaşaması ve gelecek kuşaklara aktarılması için bu çabayı yaparak burayı açan büyüklerimize çok teşekkür ediyorum” dedi.

İLK DEFA GÖRDÜM

Köye bir iftar programı için gelen ve Şavşatlı olmayan Kürşat Özdemirde; “Buradaki eşyaların büyük bir çoğunluğunu ilk defa gördüm. Çok güzel bir çalışma olmuş. Bu araç gereçlere baktıkça bölge halkının geçmişte ne kadar zorluklar içersinde yaşadıklarını hissetim. Kendilerine lazım olan her şeyi kendileri tasarlayarak elle yapabilmişler. Bölge halkının çok çalışkan olduklarını anladım.” Dedi.

YÖRESEL İSİMLER İLE ARAÇ GEREÇLER

At nalından, çanak çömleğe, eskiden kullanılan tarım aletlerinden ev eşyalarına, tarımda makineleşme olmadan önce hayvanların güçlerini kullanabilecek gereçlere, ev, ahır samanlık yapımlarında ustaların kullandığı alet ve edevatlara, eski ninelerin dokuma tezgahlarından giysilere her şeyin bulunduğu müzede sergilenen, “Sıka, külek, bedro, fener, kolopa, aruna, cılğa, çıkrık, gemi,hızar, tepur, ruka, sami, sambağ, kutan, bonduruk, tırpan, orağ, kuy, ig, egişi, dergula, te-şi, ağarşağ, tapan, yaba, hedik, harkalat, dirgan, örsi çakuç, murç, rende, kuçtara, harbul, elek, seçretel, varyoz, kirkal, tırmık, sağsavi, urğul, çarği, cecim, hegba, tuluğ, sapli, örtümela, kersan, zırza ve daha onlarca araç gereç”

İnternet üzerinde 24 saat izlenebilen Müze her gün saat 10.00 dan 16.00 a kadar ücretsiz gezilebilmektedir. Bu saatler dışında müzeyi gezmek köy muhtarlığı ve dernek yetkililerinin refakati ile yapılabilmektedir.

Bu haberi değerlendirin
[ Oylayan kişi sayısı: 0 Ortalama Puan: 0]

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek