...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

CERATTEPEDEN DİĞER TÜM VADİLERE VE TEPELERE

03 Mart 2016 - 877 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»CERATTEPEDEN DİĞER TÜM VADİLERE VE TEPELERE
CERATTEPEDEN DİĞER TÜM VADİLERE VE TEPELERE

CERATTEPEDEN DİĞER TÜM VADİLERE VE TEPELERE

Hayli zamandır haklı olarak CERATTEPE ile yatıp kalkıyoruz.24 şubat günlü Başbakanlık-Artvin heyeti toplantısından ucu açık bir bekleme süreci çıktı.
*
Çevremizdekilerin bir bölümü durumun farkında ama hayli kalabalık bir kesim, bunu bir zafer olarak algılayıp bayrama başladılar.
*
Bu sürecin geçmişine bakınca geleceği daha sağlıklı değerlendiririz.İşin geçmişi 20 yıl ötesine dayanıyor. Burada ilk maden arama ruhsatı alan şirket Kanada menşeli. Ancak o dönemin maden yasası burada ocak açılmasına uygun değil.Sonraki yıllarda maden yasası değiştirilerek şirketin yolu temizlenmek isteniyor. Ancak şirket süreçte zorlanacağını görünce ruhsatını Artvin kökenli ÖZALTIN firmasına devrediyor.Özaltın da belki memleketine hürmeten, işi yürütmek yerine, iktidarın ortağı  gibi davranan, korunan- kollanan Cengiz Holding’e satıyor işletme hakkını.
*
Ne  var ki bu kez Rize İdare Mahkemesi taş koyuyor doğa kıyımcılarının önüne. Ondan kolay ne var. AK ELLER 12 Eylül 2010 referandumunu boşuna mı yaptılar?Mahkemenin 2 muhalif üyesini başka birime kaydırıverdiler hemen.Dava henüz elde.
*
Durum buyken beklemeye sabredemeyen yağmacılar, dava bitmiş gibi saldırdılar Cerattepe’ye ve haklı bir direnişle karşılaştılar.Ancak  bu direniş sırasında sıkça kullanılan “Mahkeme sürecine rağmen” ifadesi çok tehlikeliydi.Çünkü var olan mahkeme heyetinden olumlu bir sonuç beklemek bence bir hayaldi.
*
Ankara toplantısından sonra”Mahkeme sürecine” atıf yapılması da bu kaygımı haklı çıkaracaktır.Mahkeme süreci Artvin aleyhine çıktığıında bu kez direniş          “Mahkeme kararına rağmen” olacak.Direnenler yasa tanımazlıkla daha kolay suçlanacak ve saldırı daha şiddetli gerçekleşecek.
*
Bunu bir kenara not ediyor ve  biraz da “iğneyi kendimize batırmak” gereği duyuyorum.
*
Buralar,  tüm ARTVİN, vadileriyle ,tepeleriyle,dağlarıyla birer cennet köşesi. Dinleri imanları para olanların, fiyat bilen ama değer bilmeyenlerin buralara dönük yağmalarına karşı durmak da Artvinli olmaktan öte insan olmanın bir gereği.
*
Peki bizler, gaz,cop yeme, tutuklanma pahasına bu cenneti korumaya çalışanlar, şimdiye dek bu güzelliğe nasıl davranıyorduk? Bu düşmanlar kovulduktan sonra nasıl davranacağız?
*
Daha yakından bildiğim için önce yakından başlayarak  Şavşat üzerinden vereceğim örnekleri.
*
Hemen Efkar Tepesi’ne gidelim.Oradaki işletmenin Mansurat Suyu’na bakan  bir köşkünde oturalım; ama uzaklara değil, hemen burnumuzun dibindeki akasya, ladin ağaçlarının dibine bakalım. O kadar pisliği oraya Rezil Holding(!) attı sanırım.
*
Biraz yukarılara, Ardahan yönüne  doğru çıkalım. Çıkmışken yol kenarlarından yandaşların yalakaların ve doğa yağmacılarının attığı(‘) teneke meşrubat kutularını toplayalım.Akşam yemeğini ıslatacak kadar para çıkar.
*
Festival alanını görmesek daha iyi.Çünkü Artvin düşmanlarının, doğa düşmanlarının, yeşilin üzerine serdikleri süslemeler yüzünden ağzımız bozulur.
*
Daha yukarı Boyundurukdöven’e  varalım şimdi. 360 dereceklik bir cennet manzarası açılır önümüzde.
*
Birden yanılır, ayağımızın dibine, yamaçtaki güzelim ağaçların, çiçeklerin arasına bakarız.Aman allahım ne kadar yağmacı şirket varsa bütün pisliğini buraya atmış.Küplere bineriz.
*
Daha uzaklara gider Göze Dağı dediğimiz Arsiyan zirvesine tırmanırız. Hay Allah 3200 metrelik zirve bile nasibini almıştır bu yağmacılardan.Orada bile Cengizlerin,HESçilerin attığı plastik bardak ve meşrubat kutuları vardır.
*
Her biri bir facia olan il ve ilçe merkezlerindeki, hatta köylerdeki yapılar ayrı bir hikaye.
*
Sevgili arkadaşlarım; Yazımın ikinci bölümündeki tabloyu hepiniz görüyorsunuz. Kimilerinizin  bu çirkinliğe katkı sağladığının da yakından tanığıyım.Ama kendimizi yargılamak, başkalarını yargılamadan daha kolay geliyor bize..
*
Değerli dostlar.Artvin konusundaki mücadeleyi kutlu bir tavır olarak görüyor, destekliyorum,Hep yanınızda olacağım; ama bunları yazmasam ahım kalırdı. Gördükçe canım yanıyor çünkü.Bir Artvinli bunu nasıl yapar,,aklım almıyor.
*
Kendimize ettiğimizi ,cennetimize nasıl davrandığımızı görmezsek kendimizi düzeltmezsek bu cenneti korumak konusunda  nasıl inandırıcı olabiliriz ki…
*
Gönülden sevgi ve saygılarımla.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
Teknik Destek