...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1719 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Cerattepe

21 Mayıs 2016 - 729 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»Cerattepe
Cerattepe

Cerattepe

Artvin Cerattepe Olayları, Artvin’in Kaderini Belirleyen En Önemli Olaylardan Biridir.

Artvin’in Cerattepe üzerinde siyanürle maden çıkarma olayı Artvin’e ateş verip yakma anlamı taşımaktadır. Bu az olan araziyi en iyi şekilde değerlendirerek geçimini sağlamaktadır.

Artvin’de yaşam ve geçimin en çok önemli bölümünü orman ürünleri ve de orman işçiliği oluşturmaktadır. Artvin’de orman, Artvinli için hayatın kendisidir.

Deniz kıyılarında yaşayan halklar için deniz bir hayattır. Böyle bölgelerde yaşayan insanlar evlerini inşa ederken, evini önemli cephesinin denize bakmasını tercih ederler. Bu yörelerin insanları sabah yatağından kalktığında hemen denize bakarlar. O denizin maviliği, manzarası, dalga sesleri o yörenin insanlarına haz ve heyecan verir. O insanlara bir hareket ve canlılık verir.

Ova bölgelerinde yerleşmiş insanlar da sabahtan yatağından kalktıklarında ovaya bakarlar. Ovadaki ekili arazilerdeki tahılların sabah rüzgarında yatıp kalkışları ovanın toprak kokusu ova insanının yaşamına yaşam katar. Onlara zindelik verir.

Orman içi ve orman kenarında yaşayan halkların denizi ve ovası da ormandır. Böyle bölgelerde yaşayan insanların gözleri de yeşil deniz olan ormanlara bakmaya ve onunla beraber yaşamaya alışkındır. Orman ve orman bölgesi halklarının vazgeçilmez hayatıdır. Artvin’e Artvin dedirten de Artvin’in ormanlarıdır. Akarsularıdır. Yaylalarıdır.

Bu güzelim ormanları yok ederek onun altındaki maden cevherine sahip olmak; Artvin halkın hiçe saymaktır. Bize Artvin’in insanı lazım değildir. Bize Artvin’in madenleri, akarsuları ve yaylaları lazımdır anlamı taşımaktadır.

Artvin halkı geniş toprakların sahibi ağa halkla olan değildir. Ama ekmeğini taştan çıkaran, alın teri ile kazananı geniş kültüre sahip, kafa yapısı ile tanınmış bir halk kitlesidir. Cehaletin hakimiyet sağladığı halk Artvin’de yoktur. Artvin halkı inandığı davasına sahip çıkar ve de direnişini bilinçli yapar.

Artvin halkı polisini, jandarmasını sever. Ama polis ve jandarmanın baskı tahakkümünden asla korkmaz.

Artvin halkı 43 yıl esaret hayatı yaşarken esir edildiği devletin baskı ve tahakkümünden korkmamış; dinine, diline, milliyetine, adet ve geleneklerini yitirmeden anavatanını iltihak etmiştir.

Artvin halkı madeni çıkarmayın demiyor. Çıkarın ama Artvin’in doğal yapısını bozmayın. Ormanları yok etmeyin diyor. Medeni ve uygar Artvin halkının isteği de budur.

Artvin’in güzelim coğrafyasını, Artvin’in yedi kuşak insanını koruyup kuşaktan kuşağa teslim edile gelmiştir. O güzelim Yeşil Artvin’in orman denizi sadece zamanımız insanının malı değildir.

Biz Artvinliler Artvin’i vatan edindik. Edindiğimiz vatanımızı korumakta namus borcumuzdur. Artvin ebediyen “YEŞİL ARTVİN” olarak kalacaktır.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek