...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1764 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Cerattepe İçin Rize’de Gergin Duruşma

19 Eylül 2016 - 1.130 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Cerattepe İçin Rize’de Gergin Duruşma
Cerattepe İçin Rize’de Gergin Duruşma

Reddi Hakim Talep Edildiği İçin Karar Süreci Ertelendi

Artvin’in Kafkasör Yaylası’ndaki Cerattepe’de maden çıkarılması konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, ‘Çev-resel Etki Değerlendirme (ÇED) Olumlu’ raporunun yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle açılan davada karar duruşması, 19 Eylül 2016 Pazartesi günü (Dün) Rize İdare Mahkemesi’ nde görüldü. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, ‘Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Olumlu’ raporunun yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle açılan davanın bugün görülen karar duruşmasında avukatlar reddi hakim talebinde bulunarak duruş-ma salonunu terk ettiler. Böylelikle süreç yeniden uzamış oldu.
Rize Valiliği tıpkı Artvin Va-liliği gibi saat 09.00’da başlayan duruşma öncesinde OHAL kanu-nu kapsamında tüm gösterilerin yasaklandığını açıklarken, eylem için kente girişler yasaklandı. Rize’ye gidecek eylemcilerin Fındıklı girişinde durduruldu. Dava nedeniyle mahkeme çevre-sinde ve Rize-Artvin il sınırında geniş güvenlik önlemleri alındı. Adliyenin bulunduğu sokak tra-fiğe kapatıldı, bölge bariyerlerle çevrildi.
Artvin – Cerattepe Karar Duruşmasına Giden Yollar Kesildi
Artvin’in Kafkasör Yaylası Cerattepe Mevkii’nde madencilik faaliyetleri için Çevre ve Şehir-cilik Bakanlığı’nın, verdiği ‘Çev-resel Etki Değerlendirme (ÇED) Olumlu’ raporunun yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle açılan Türkiye’nin en büyük çevre davasının görüleceği Rize Adli-yesi’ ne gitmek için Artvin’den yola çıkanlar, 6 ayrı noktada durdurularak kimlik kontrolünden geçirildi ve araçları arandı.
Rize Adliyesi’nde görülecek Cerattepe karar duruşması için sabah saat 05.30’da Artvin Halit Paşa Kavşağı’nda toplanan yakla-şık 300 kişilik grup, otobüs ve özel araçlarla yola çıktı. Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, dernek avukatı Bedret-tin Kalın ile CHP Artvin Millet-vekili Uğur Bayraktutan’ın da eşlik ettiği konvoyun önü, ilk olarak Artvin köprü mevkiinde polis ekibi tarafından kesildi. Kimlik kontrolü ve araç araması ile bir süre bekletilen grup daha sonra yola devam etti.
CHP’li Bayraktutan isyan etti
CHP Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan, Rize’ye giden konvoyun yolunun sık sık kesil-mesi üzerine isyan etti.
Arhavi ilçesinde yolu tekrar kesilen ve kimlik kontrolünden geçirilen konvoy, Rize il sınırın da, Fındıklı İlçesi girişinde yine durduruldu. Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı, Çevik Kuvvet ekipleri ile TOMA araçlarının bekletildiği ilçe girişinde, daha önce yaşananlar tekrarlandı, araçlar arandı, kimlik kontrolü yapıldı.
Polislerle görüştükten sonra açıklama yapan CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, bir açıklamada bulunarak “İnsan-ların duruşmaya ulaşması, bir kaç gündür yapılan kara propaganda ile engellenmeye çalışıldı. Bizim derdimiz Cerattepe. İnsanlar du-ruşmayı izlemeye gidiyor. Üçün-cü kez konvoy durduruluyor, arama yapılıyor. Görünen o ki çok sayıda kişi duruşmayı izleyemeyecek. Rize ve Artvin halkı kardeştir. Burada en ufak bir sorun olur ve bir kişinin burnu kanarsa, bunun sorumlusu siyasi iktidardır. İçişleri Bakanı ve iki ilin valileri ile görüştüm. Aynı araçların tekrar tekrar aranması manidar. Aynı kişi 3 kez aranıyor. Ben de milletvekili kimliğimi değil nüfus cüzdanımı veriyorum. Büyük bir bölüm duruşmaya yetişemeyecek. Artvin’de OHAL koşulları uygulanıyor. Mahkeme-nin kararının ne olduğunu herkes biliyor. Mahkemeden bir beklentimiz yok. Buradan çıkacak kararın bir önemi de yok. Nihai karar Artvin halkının kararıdır. Artvin halkı kararını vermiştir. Bizi kimse doğayı savunurken yasa dışı örgütlerle yan yana koyma cüretinde bulunmasın” diyerek durama isyan etti.
Davaya taraf olan 750 kişilik listede ismi bulunmayan kimse mahkeme binasına ve çevresine sokulmazken, duruşma salonuna girmesi beklenen yaklaşık 150 kişi de üst araması yapılarak bi-naya alındı. Gazetecilerin alınma-dığı binaya CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Zeynep Altıok Akatlı, CHP İstanbul Milletvekilleri Mehmet Bekaroğlu ve Mahmut Tanal, Bursa Milletvekili Orhan Sarıbağ, CHP Giresun Milletvekili Meh-met Bülent Bektaşoğlu, eski CHP Milletvekili Aylin Nazlıaka, Yeşil Artvin Derneği Nur Neşe karahan, TEMA Vakfı Genel Başkanı Deniz Ataç ve ÖDP Genel Başka-nı Alper Taş, müdahil avukatlar, Yeşil Artvin Derneği Başkanı Neşe Karahan ve davaya müda-hil olan vatandaşlar alındı.
Duruşma öncesinde kısa bir açıklama yapan TEMA Vakfı Başkanı Deniz Ataç “Hakimleri-mizin bugün doğru bir karar vereceğini umut ediyoruz” dedi.
Cerattepe İçin 15 Dakika Ara Verildi
Çevre ve Şehircilik Bakanlı-ğı’nın, ‘Çevresel Etki Değerlen-dirme (ÇED) Olumlu’ raporunun yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle açılan davanın dün görülen karar duruşmasında 15 dakikalık bir ara verildi.
Rize İdare Mahkemesi’nde saat 09.00’da görülen davanın karar duruşmasına verilen aradan sonra devam edildi.
Cerattepe Davası’nda Avukatlar Reddi Hakim Talebinde Bulunarak Salonu Terk Ettiler
Artvin’in Kafkasör Yaylası’ ndaki Cerattepe’de maden çıkarıl-ması konusunda Çevre ve Şehir-cilik Bakanlığı’nın, ‘Çevresel Et-ki Değerlendirme (ÇED) Olumlu’ raporunun yürütmesinin durdu-rulması ve iptali istemiyle açılan davanın bugün görülen karar du-ruşmasında avukatlar reddi hakim talebinde bulunarak duruşma salonunu terk ettiler.
Verilen aranın ardından süren dava duruşmasında hakim ve mahkeme heyetinin tarafsızlığını kaybettiği gerekçesiyle müdahil avukatlar, reddi hakim talebinde bulunarak saat 14.00 sıralarında salonu terk ettiler. Duruşma salonunu terk eden avukatların açık-lama yapması bekleniyor.
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Yeşil Artvin Derneği Avu-katı Bedrettin Kalın, “Bugün burada Cerattepe Dosyası’nın duruşması vardı. Bu duruşma için sabah 5’te yola çıktık. Rize’ye gelene kadar 5 kez değişik ilçelerde değişik yerlerde arandık. Biz avukatlar olarak geçebildik ancak müvekkillerimiz ve bu davayı izlemek isteyen arkadaşlarımızın önemli bir kısmı yollarda mahsur bırakıldılar. Mahkemeye erişim hakkı, adalete erişim hakkı ve mahkemelerin aleniyeti ilkesi ihlal edilmiş oldu. Esasen adale-tin gerçekleşmesi bu tür usül ku-rallarına bağlıdır. Dolayısıyla bu usül kuralları yerine getirilmeden adalete erişim hakkı hiçbir koşul olmaksızın sağlanmadan burada adalet aramanın bir anlamı kalmamıştır. Biz her ne kadar mahkemede davamızın özünü anlatmış olsak da başka bir şekilde müvekillerimizin olmadığı bir yargılamada adalete erişemeyeceğimizi anladığımız-dan mahkeme hakimlerini reddetmeye karar verdik. Hakimin reddi kararını meslektaşlarımız ile aldık ve mahkemeye bildirdik” dedi.
Şimdi Ne Olacak?
Yaşanan reddi hakim talebinin ardından duruşmaya son verildi. Reddi hakim nedeniyle bitirilen duruşma ile ilgili olarak süreç uzamış oldu. Yaklaşık 1.5 aylık bir süreçte yeniden yazışmalar ve mahkeme heyetinin değişip değişmeyeceğine dair kararlar verilecek. Bu süreç zarfında mahkemenin sonucuna ilişkin bir karar verilmesi beklenmiyor.
Yeşil Artvin Derneği An Ve An Takipçilerine Bilgi Aktardı
Yeşil Artvin Derneği davayı takip etmek isteyen üye ve takipçilerini derneğe ait sosyal paylaşım sayfaları üzerine an ve an bilgilendirmede bulundu. Ayrıca davaya ilişkin tüm ayrıntılar da dernek tarafından fotoğraflanarak sosyal paylaşım sayfası üzerinden paylaşıldı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

TemaFabrika
Teknik Destek