...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1764 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

ÇALIŞAN GAZETECİLER YUSUFELİ’DE BULUŞTU

11 Ocak 2016 - 1.055 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»ÇALIŞAN GAZETECİLER YUSUFELİ’DE BULUŞTU
ÇALIŞAN GAZETECİLER  YUSUFELİ’DE BULUŞTU

ÇALIŞAN GAZETECİLER  YUSUFELİ’DE BULUŞTU

Yusufeli Belediyesi, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolaysıyla Artvin ve ilçelerindeki basın mensuplarını Yusufeli’de ağırladı. Yaşam şartları zor bir coğrafyada bir hizmetin parçası olarak çalışan gazetecilerin, halkın olaylardan haberdar olma ihtiyacını karşılayarak  önemli bir kamu görevi gördüğünü söyleyen Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, ekonomik ve teknik sorunlar ile birlikte sosyal haklar bakımından gazetecilerin yaşadığı sıkıntılara dikkat çekti ve gazetecilerin sorunları konusunda farkındalık oluşturmak adına Çalışan Gazeteciler Günü organizasyonunu düzenlediklerini kaydetti.

Belediye Toplantı Salonunda yapılan Çalışan Gazeteciler Günü Programına Artvin’in bütün ilçelerindeki yerel ve ulusal basın temsilcileri büyük oranda katıldı. Programa iştirak eden gazetecilere ve organizasyona emek veren herkese teşekkür eden Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, Yusufeli Belediyesi tarafından hazırlanan tanıtım sunusu sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Belediye çalışmaları ve Yusufeli yeni yerleşim yerine dair yöneltilen soruları cevaplayan Başkan Aytekin, “bir ilçenin kuruluşuna sizler gazeteci olarak, bizler de yönetici olarak tanıklık ediyoruz” dedi ve Yusufeli’nin var olan sorunları ve gelecekteki muhtemel sıkıntıları konusunda yerinde bilgi sahibi olabilmeleri için organizasyona yeni ilçe yerinin gezilmesi programını da koyduklarını belirtti. Öğle yemeği akabinde, yeni ilçe yerine gidilerek Yusufeli Yeni Yerleşim Yeri çalışmaları hakkında ABU İnşaat tarafından gazetecilere brifing verildi ve yeni yerleşim alanı gezdirildi.

Yerel yönetimler ve halk arasında bağ kurucu ve denetleyici bir mekanizma oluşturan Artvin il ve ilçe basını, sadece olumsuzluklarda değil, hangi mercii olursa olsun, yatırımların, yapılan güzel işlerin ve yereli mutlu eden her faaliyetin bilgisini halka ulaştırıyor ve basında kendini bulan her mercii için çalışmaları teşvik ederek yapılacak yenilikler için kurumları cesaretlendiriyor. Bu önemli işlevlerinden dolayı Belediye Kültür Evinde plaket töreni düzenlendi ve belediye başkanı ile meclis üyeleri tarafından basın camiasına teşekkür plaketi sunuldu. Basın camiasının memnun olarak ayrıldığı organizasyonda, sehven unutulan gazetecilerden de özür dilendi. Çalışan Gazeteciler Günü organizasyonu, Kültür Evindeki canlı müzik programı ile son buldu.

10 ocak Çalışan Gazeteciler Günü, 1961 yılında gazetecilerin çalışma haklarında önemli iyileştirmeler getiren 212 sayılı Yasa’nın yürürlüğe girmesi üzerine, gazete sahipleri yasayı protesto etmek için 3 gün boyunca gazetelerini yayımlamama kararı almışlardı. Bu durum karşısında gazeteciler, 10 Ocak 1961 Günü haklarına ve basın özgürlüğüne sahip çıkmak amacıyla sendika binası önünde toplanarak yürüyüş yapmış ve patronların boykot kararı karşısında “Basın” adıyla kendi gazetelerini yayımlamışlardı. O tarihten sonra 10 Ocak, “Çalışan Gazeteciler Bayramı” olarak kutlanmış, 1971 yılındaki 12 Mart Muhtırasından sonra çalışanların hakları ve basın özgürlüğüne getirilen kısıtlamalara tepki olarak 10 Ocak, “Bayram” olmaktan çıkarılarak “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak anılmaya başlanmıştı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika
Teknik Destek