...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1719 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Çağlayan HES’in ‘ÇED Olumlu’ Raporu İptal Edildi

01 Ağustos 2016 - 1.376 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Çağlayan HES’in ‘ÇED Olumlu’ Raporu İptal Edildi
Çağlayan HES’in ‘ÇED Olumlu’ Raporu İptal Edildi

Çağlayan HES’in ‘ÇED Olumlu’ Raporu İptal Edildi

İlçemize bağlı Meydancık Köyü’nde yapımı planlanan çağlayan HES’i için verilen Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Olumlu Raporu iptal edildi.

İlçemize bağlı Meydancık Köyü’nde yapımı planlanan Çağlayan Hidroelektrik Santrali (HES) için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) olumlu kararı, Rize İdare Mahkemesi tarafından hukuka aykırı bulanarak iptal edildi.

Çağlayan Köyü’ndeki Meydancık Deresi üzerine kurulması planlanan 22 megawat gücündeki Çağlayan HES projesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ‘ÇED Olumlu’ raporu verdi. Meydancık Yöresi Köyleri Kalkındırma Dayanışına Kültür ve Turizm Derneği öncülüğünde 25 kişi, ÇED raporunun iptali istemiyle geçen yıl Rize İdare Mahkemesine iptal davası açtı.

Bölge halkı iptal davası başvurusunda ÇED raporunda planlanan faaliyetin çevresel etkilerinin yeterli düzeyde veri ve belgeye dayandırılmadığı, membada su haklarının korunmadığı, ÇED sürecinde bilgilendirme usullerine uyulmadığı, aynı vadide arka arkaya var olan diğer HES projelerinin gizlendiği, sucul yaşam ve faunaya müdahalede bulunulduğu, tarımsal sulamaya ilişkin veriler bulunmadığı, havza planlaması yapılmadığı ve can suyunun yetersiz olduğu iddialarına yer verdi.

Rize İdare Mahkemesi, önceki gün bilirkişi heyetinin de benzer doğrultuda raporu üzerine bakanlığın, ‘ÇED Olumlu’ raporunu hukuka aykırı bularak iptal etti.

 

Fotoğraf: Arşiv

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek