...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Bursa’da Meşeli Köylülerin Muhteşem Gecesi

11 Nisan 2016 - 2.780 kez okunmuş
Ana Sayfa » Öne Çıkanlar»Bursa’da Meşeli Köylülerin Muhteşem Gecesi
Bursa’da Meşeli Köylülerin Muhteşem Gecesi

Bursa’da Meşeli Köylülerin Muhteşem Gecesi

Bursa Meşeli Köylüleri Yardımlaşma Derneği Eğlence Gecesi Düzenledi

Her yıl geleneksel olarak yapılan ve bu yıl 7.si düzenlenen Bursa Meşeli Köyü Yardımlaşma Derneği Eğlence gecesi büyük bir katılımla Bursa İpek Düğün Salonu’nda gerçekleşti.

Geceye Milletvekili İsmet Su Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, İnegöl Belediye Başkan yardımcısı Durmuş Aydın, Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı, Artvin Kafkas Dernekleri Federasyonu Başkanı Suat Özkan, yardımcıları Erdinç Altun, Cemalettin Yılmaz, Federasyon Kadın kolları, Kent Konseyi Kadın kolları, Dünya Artvinliler federasyonu, Bursa Kadın Esnaf Dernekleri Yönetimi, Şavşatlılar Derneği Yönetimi, Borçkalılar Dernek Başkanı Mustafa Saraç, Tepeköy Dernek başkanı Saadettin Elmacı, İstanbul Meşeli Köyü Dernek Başkanı Şenol Bilgin ve Yönetim Kurulu, Arsiyad Başkan vekili Gürsel Durmuş, Yilsiab Yönetim Kurulu, Artvin Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Öznur Topçu, As-der başkanı Yalçın Akbulut, Yeşil Artvin Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Bedrettin Kalın, İstanbul, İzmit, Bursa ve  ilçelerinden gelen Meşeli Köylüler, Yılılar önce Meşeli Köyünden Adapazarı Mesudiye Köyüne göç etmiş Karapürçek Belediye meclis üyesi Orhan Gül, Ali Kara, Telat Temur, Meşeli Köyü Yardımlaşma Sandığı başkanı Soner Altun ve Yönetim Kurulu üyeleri Ensar Yaşar, Mecbure Altun, Serpil Yaşar, Ömür Kağan Kara, Enis Küçükaltun, Gökmen Gül, Birkan Temur, İskender Yıldız ve danışman Doğan Sancar katıldı. Geceye mazeretleri nedeniyle katılamayan Şavşat Kaymakamı Mesut Gazi Ambarcı ve Meşeli Köyü muhtarı Adnan Taşdemir telgraf göndererek kutladı.

Gece, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Ardından davetlilere yemek ikramında bulunuldu.

Gecede bir konuşma yapan Meşeli Köyü Yardımlaşma Sandığı Başkanı Soner Altun, birlik ve beraberlik mesajı verdi. Altun, “Yönetim kurulu üyelerimizle beraber bu anlamlı görevi aldık ve bu görevin bilinci ve sorumluluğu içinde olduğumuzu biliyoruz. Amacımız Meşeli Köyü Derneğimiz bünyesinde her yıl bir araya gelerek hasret gidermektir. “

Meşeli Köyü Yardımlaşma Sandığının 2004 yılında kurulduğunu belirten başkan Soner Altun, kendisinden önce başkanlık yapan merhum Vedat Demir’i saygıyla yadederken, bir önceki başkan İlter Sancar ve dönem dönem beraber çalışan yönetim kuruluna da teşekkür etti.

Sandık Başkanı Soner Altun “Bu vesile ile 27 Şubat Şavşat’ın kurtuluşu,7 Mart Artvin’in kurtuluşu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, 18 Mart Çanakkale Zaferini kutla, 18 Mart Şehitleri Anma gününde bu Vatan için seve seve canını vermiş tüm şehitlerimizi saygıyla ve rahmetle anıyorum. İyi niyet ve hoş görüyü hiçbir zaman kaybetmeden. İnsanları ayrıştırmak yerine ne pahasına olursa olsun birliğimizi, beraberliğimizi ve dirliğimizi bozmadan yolumuza devam etmemiz gerekiyor. Her şeyin bir çözümü olduğunu ama bunun kriteri konuşmak, dertleşmek ve tartışmadan geçtiğini belirtmek isterim. Küsmenin bir çözüm olmadığını Mevlana’nın güzel bir sözü vardır. “Küsmek ve darılmak için bahaneler aramak yerine, sevmek ve sevilmek için çareler arayınız.” Dedi.

Sandık başkanı Soner Altun tüm üyelere her zaman sandık etrafında birleşip bu davaya sahip çıkılması hususunda çağrıda bulundu. Özellikle gençlere çok önemli mesajlar verdi. “Biz dedelerimizden aldığımız gelenek, görenek ve kültür değerlerimizi gerek Meşeli Köyünde gerekse Meşeli köylüler olarak 1500 km. uzaklara taşıyarak sürdürdük. Bundan sonra bu emanetleri gelecek kuşaklara taşıyacak olan sizlersiniz. Onun için sandığımızın yönetim ve yürütmesinin her kademesinde gençleri görmek istiyorum” dedi. Soner Altun, konuşmasının devamında gençlere seslenerek gençler köyümüzün her faaliyetinde olmazsa olmazıdır diyerek onlara verdiği öneme dikkat çekti.

Başkan Altun, konuşmasında Meşeli Köylülere seslenerek, “Bu görkemli gecenin asıl mimarları başta Meşeli köylüler ve Meşeli köyü dostları daha sonra gece gündüz durmaksızın bir ekip ruhuyla çalışan Meşeli Köyü Sandık Yönetimidir.” Başkan, konuşmalarını geceye katılan sazıyla ve sözüyle seslenen Meşeli Köyü’nün kültür abidesi Aşık Kara’ya hürmet ve saygılarını iletti.

Önceki Dönem Meşeli Köyü Yardımlaşma Sandığı Başkanı İlter Sancar Konuşma Yaptı

Bir Önceki Dönem Meşeli Köyü Yardımlaşma Sandığı Başkanı İlter Sancar’da kısa bir konuşma yaptı. Sancar konuşmasında “Biz Meşeli Köylüler olarak asilliğimizi Cin Dağ’larından, sadeliğimizi ve şeffaflığımızı Mansurat suyundan, aşkını, sevdasını Karagöl’den, şairliğini Aşık Kara gibi bir devden aldık.” Dedi.

Yıldırım Belediye Başkanı Sayın İsmail Hakkı Edebali Konuşma Yaptı

Daha sonra Yıldırım Belediye Başkanı Sayın İsmail Hakkı Edebali konuşma yaptı. Edebali Yıldırım İlçesinde büyük bir Artvinli nüfusu olduğunu ve Artvinlilerin okuma oranlarının yüksek olmasının getirdiği, kültürlerine, birlik, beraberliklerine, devletine ve milletine sahip çıktığını belirtti. Birçok il, ilçe ve köy derneklerinin gecelerine katıldığını ama Meşeli Köylülerin gecesinin gerçekten muhteşem olduğunu söyledi. Böyle kültür, gelenek ve göreneklerini bir arada görebilmenin güzel olduğunu, Hemşeri derneklerinin düzenlemiş olduğu bu tür etkinliklerin amacı dostlukları pekiştirmek, yardımlaşmayı ve dayanışmayı sağlamak, gurbetteki üyeleri bir araya getirmek olduğunu, asıl derneklerin üstlendiği misyonun kültürleri yaşatmak olduğunu, Meşeli Köylülerin fazlasıyla yaptığını ve bundan dolayı böyle muhteşem bir katılımlı gece hazırlayan sandık başkanı Soner Altun’a, yönetim kurulu üyelerine ve daha önceki başkan ve yönetime ayrıca emeği geçen herkese teşekkür ederek sözlerini bitirdi.

Daha sonra kürsüye bir önceki dönem Meşeli Köyü Yardımlaşma Sandığı Başkanı İlter Sancar geldi. Konuşmasında biz Meşeli Köylüler olarak asilliğimizi Cin Dağ’larından, sadeliğimizi ve şeffaflığımızı Mansurat suyundan, aşkını, sevdasını Karagöl den, şairliğini Aşık Kara gibi bir devden aldık.”dedi.

Gecede İstanbul Meşeli Köyü Dernek başkanı Şenol Bilgin de bir konuşma yaptı. Meşeli köylüleri bu kadar kalabalık bir arada görmekten büyük mutluluk duyduğunu belirterek emeği geçen herkese teşekkür etti.

Daha sonra Meşeli Köyü Yardımlaşma Sandığı’nın kurulduğundan beri çok emeği geçmiş olan köyün ileri gelenlerinden ve büyüğü Aslan Şimşek kısa bir konuşma yaptı. Gördüğü kalabalık sevgi ve saygıdan çok memnun olduğunu belirtti. Emeği geçen herkese teşekkür etti.

Konuşmalar bittikten sonra, Milletvekili İsmet Su, Yıldırım Belediye Başkanı, Belediye Başkan yardımcıları, Federasyon Başkanları, İl, İlçe, Köy dernek başkanları ve yönetim kurulları, önceki Meşeli Köy Sandık Başkanı İlter Sancar, yeni başkan Soner Altun ve yönetim kurulları, Meşeli Köyünün bağrından kopan Ensar Yaşar’ın türküleriyle hep beraber halay çektiler. Yöresel türkülerle geceye coşku katan Ensar Yaşar’a davul zurnan eşlik etmesiyle coşku en üst düzeye çıktı.

Yaklaşık 800 Kişinin Katıldığı Gece Renkli Görüntülere Sahne Oldu

Sunuculuğunu Erhan Yaşar’ın yaptığı ve 800 davetlinin katıldığı gece, renkli görüntülere sahne oldu. Geceye köylülerin yoğun katılımı yanı sıra başka köylere evlenen Meşeli köyü kızları, eniştelerle beraber katılımı, bunu takiben özellikle İstanbul Meşeli Köyü Dernek yönetimi ve üyelerinin katılmasıyla geceye beklentinin çok üstünde bir katılım sağlandı.

Bunu takiben Artvin’li Handan Aksu sahne aldı. Türküleriyle katılımcıları coşturdu.

Daha sonra Meşeli Köylülerin vazgeçilmezi İlizyonist Abduli sahne aldı. Tüm çocukların sahnede oturarak dikkatle izlediği aynı zamanda büyüklerinde kaçırmadığı gösteride Abduli birbirinden ilginç şov ve numaralar yaparak büyük alkış aldı.

Gecenin ilerleyen saatlerinde Meşeli Köyü Yardımlaşma Sandığı’nın hazırlamış olduğu, bir adet altın, bir adet cep telefonu, iki adet tablet, bir adet Karagöl manzaralı duvar saati, bir adet Karagöl tablosu, özel bir hastaneden ücretsiz çekap ve muayene çekiliş yapılarak gecenin şanslılarına dağıtıldı. Hediyeleri alanlar mutluluklarını sandık yönetimine teşekkür ederek belirttiler.

Son olarak Yadigar Sanat Merkezi’nin hazırladığı Gurup Yadigar sahneye çıktı. Bir birinden güzel ve hareketli Karadeniz türküleriyle katılımcıları coşturan ve piste dolduran Grup Yadigar türkülerin ardından tulum ve davul zurna ekibinin katılmasıyla geceyi daha da coşkulu bir hale getirdi.

Geceye katılan Meşeli Köylüler, Meşeli Köyü dostları, tüm protokol böyle bir gece hazırlayan Meşeli Köyü Yardımlaşma Sandığı Başkanı Soner Altun ve Yönetim Kuruluna tebrik ve teşekkürlerini bildirdi. Ayrıca Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali geceden ayrılırken Meşeli Köyünün fahri üyesi olmak için istekte bulundu ve bu istek Soner Altun ve Yönetim Kurulu tarafından memnuniyetle karşılanarak kabul edildi.

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

gökmen gül
12 Nisan 2016 - 12:21

Hari Bir geceydi herkese cok tesekurler.

TemaFabrika
Teknik Destek