...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

BUNU SİZ YAPTINIZ…!

29 Temmuz 2016 - 924 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»BUNU SİZ YAPTINIZ…!
BUNU SİZ YAPTINIZ…!
BUNU SİZ YAPTINIZ…!
İspanyol ressam Picasso’nun ünlü bir tablosu vardır. GUERNİCA…
Faşist Franco ile Cumhuriyetçiler arasında yaşanan  iç savaşta Franco güçlerinin bombaladığı Guernica kasabasının resmidir bu tablo.
Savaşı Franco kazanmıştır. İspanya’nın tümünde koyu bir diktatörlük egemendir. Faşist generallerden biri bir sergide Guernica tablosunu görürü ve öfkeyle sorar ressamına:
“BUNU SEN Mİ YAPTIN?”
Picassonun cevabı kısa ama balyoz kadar serrtir.
“HAYIR, SİZ YAPTINIZ ! “
Stüdyo, tuval Picasso’nun olabilir. Boya, şövalee,fırça Picasso’nun elinde olabilir; ama ressamın renkleriyle, duygularıyla can verdiği tablonun gerçek sahipleri, o tabloya konu olan kasabayı o hale koyanlardır.
Son yıllarda , özellikle son birkaç ayda ülkemizi temsil edenler ve elbette ki onların şahsında ülkemiz, devletimiz ve milletimiz sık sık aşağılanmakta. Birçok sahada ama özellikle medya düzeyinde cumhurbaşkanı Erdoğan’a dönük hakarete varacak düzeyde aşağılayıcı söylemler, karikatürler gırla gitmekte.
Bizden büyük bir çoğunluk onu hala büyük adam  olarak görüp alkışlasa, her yaptığında, her sözünde keramet arasa da dünya Erdoğan’ı ciddiye almıyor artık.
Her dediğini unutan, dün ak dediğine bugün kara diyen, rüzgara tutulmuş kavak yaprağı gibi fıldır fıldır dönen birini neden ciddiye alsınlar ki?
İsrail konusunda özellikle Mavi Marmara olayı bağlamında Rus uçağı konusunda  geçmişte söylediklerini, yaptıklarını unutup tam tersini söyleyen ve ihaleyi hep başkalarının sırtına yıkan birini, ciddiye almaya niye gerek duysunlar ki?
Türkiye Cumhuriyetini bir kuzu misali birlikte tutup  kesip  yedikleri halde tüm sorumluluğu cemaate yıkan, bununla yetinmeyip  dün Ergenekoncu, Balyozcu dediği herkesi bugün Paralel ilan eden birine neden itibar etsinler ki?
Üç gün içinde Suriye’nin işini bitirip Emevi camiinde imam-müezzin sıfatıyla cuma hayali kurdukları, el ele sıfır sorundan değerli yalnızlığa terfi ettikleri HOCA’yı satan, Rabiaları, Esmaları, Mursileri münasip fiyata satmanın, EYY SİS ile hemhal olmanın yollarını arayan birini ne diye önemsesinler ki?
&&&
Birkaç gün önce  bizimkinin geçmişe sünger çekip Netenyahu ve Putin’le  barışması üzerine Rus Medyasında burada açıklamayı uygun bulmadığım bir karikatür yayımlandı. Karikatürün öznesi sayın cumhurbaşkanı, diğer kahramanları ise Putin ve Netenyahu idi. üstelik çizimde Türk bayrağı özellikle gözümüze sokulmaya çalışılmıştı. yani karikatür yalnız Erdoğan’ı değil, onun şahsında Türkiye’yi de aşağılama çanbasındaydı.
Üzüldüm elbetama daha çok öfkelendim. Öfkem bu karikatürü çizenlereydi öncelikle. Ama ardından tüm kabahati onlara yüklemenin bir kolaycılık, gerçeklerden kaçışın ucuz bir yöntemi olduğunu düşündüm ve bu o edepsizlere bu karikatür için uygun malzemeyi, konuyu veren Erdoğan’a kızdım.
Ülkeler arası ilişkilerde değişen şartlara uygun davranmak gerekir de bunun bir tutarlılığı olur. Bir devlet adamı, sözlerinn ve davranışlarının faturasının tüm millete çıkacağının bilinci ve sorumluluğuyla davranmakla yükümlüdür.
Günü gününe uymayan, ucuz kişisel menfaatler uğruna durmadan tutum değiştiren biri, hiçbir ortamda ciddiye alınmayı hak etmez.
Şu an yaşadıklarımızın temelinde de işte bu ciddiye alınmamak ve önemsenmemek yatmaktadır.
Bu bizim için elbette çok üzücü bir durumdur. Elbette ki hiçbir devlet adamı ve hiçbir devlet böyle bir aşağılanmanın konusu olamaz. Olmamalıdır. erdoğan’ı sevmek zorunda değiliz;ama konu Erdoğan’dan öte  ülkemize ve toplumumuza dönük onur kırıcı bir tavırdır.
Uzak tarihimizden başlayarak kurduğumuz hiçbir devlet, Osmanlı’nın en zayıf dönemi dahil,  böylesi aşağılık  muamelelere muhatap olmadı.
Bugün birileri, bizi ciddiye almadan, bizden  zırnık korkmadan böylesi adiliklere imza atabiliyorlarsa eğer, yazık ki sorun, bu tabloyu çizenler kadar çizdirenlerdedir.
O karikatürleri çizdiren, o şiirleri, yazıları yazdıran Erdoğan’dır. Bu sarmaldan suçu hep başkalarına atarak, yüzleşmekten kaçarak kurtulmak mümkün değildir.
Ve siz malum % 50. Masum sanmayın kendinizi. Bu tabloda payınız çok büyüktür. Erdoğan böylesi fütursuz, tutarsız, konrolsüz, günlük düşünüyor ve davranıyor, böyle adiliklere malzeme oluyorsa; bunun sorumlusu onu her durumda alkışlayan, hiçbir davranışını sorgulamayan, asla soru sormayan paralı-parasız , okumuş-cahil  dalkavuk seçmeni; yani sizsiniz.
ERDOĞAN SİZİN ESERİNİZDİR. Onu böyle siz yaptınız. O şiirlerin,karikatürlerin kağıdı, mürekkebi, malzemesi, yalnız  Erdoğan’a değil size de aittir.
ÇİZEN-YAZAN BAŞKALARI OLSA DA BUNU SİZ YAPTINIZ.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
Teknik Destek