...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1779 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

– BUNLAR HATA MI YANLIŞLIK MI REZALET Mİ –

21 Mayıs 2016 - 1.278 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»– BUNLAR HATA MI YANLIŞLIK MI REZALET Mİ –
– BUNLAR HATA MI YANLIŞLIK MI  REZALET Mİ –

– BUNLAR HATA MI YANLIŞLIK MI  REZALET Mİ –

 

 

Geçmiş tarihte ve halen bazı güngörmüş  kişiler ilçemiz hakkında şu yorumu yaparlardı.Doğruluk payı var mı yok mu onu bilemem.Taktir vatandaşlarındır.

“ Şavşat ilçesi Türkiye’nin minyatürüdür”derlerdi.

İlçemizdeki konuya girmeden evvel evrensel bir deyimin aynı izdüşümünde söylenmiş olan başka bir yorumu da yazmak gereği olduğunu düşünüyorum.

“ Eğer ki bir ülkeyi tanımak istiyorsanız insanların nasıl öldüğüne bakın”

Bunu  söyleyen ise bizlerden birisi değil,o,bir Fransız-Bilimci –

Konuya geçmeden evvel bazı açıklamalarda yarar vardır.

Varsayalım  ki ilçemizde bir vatandaş üzerine tapulu olan taşınmazında ev inşası kurma arzusundadır.Ve yine  varsayalım ki şükürler olsun  bu şartlara haiz  yer sahibi  kişi ve kişilerde vardır.Diyelim ki bunlardan birisi konu bağlamında aldığı çalışma ruhsatını yan cebine koyarak işinin başına geçti.

Çünkü,daha bir hafta önce gece soğuklarının sıfıra yaklaştığı günlerde,ilçemizde inşasına başlanılan söz konusu  mevkide  apartman türü yapımın daha temel kazımları bitirilmeden,yıldırım hızıyla başlanan,gelengi yuvalarına dönüşmüş arsada  hafriyat çıkarma işlemi sırasında olanlar oldu.

Mahalleye ait  hasar gören, lağım taşıyan  120 lik bir borudan  3 gün boyunca  dökülenler  yaydığı kokuların yanında toprağın yüzünü 3-5 metrekare bir alanda karekteristiğini yansıtarak sarı renge boyadı.

Daha bitmedi.

İlgili mahallede yüz küsür insanın beklemedikleri bir anda evlere ısı taşıyan kalorifer ana borularının da tahrip edilmesiyle,üstüne üstlük kesilen ısınma sisteminin soğuk geçen  gün ve gecelere denk gelmesi üzerine hastalanan çocuk,yaşlı ve kronik hasta kişilerin hastalıklarının tazelendiği,ısınma olgusundan yoksun kalanların soğuk geçen  günlerden dolayı akrabalarının yanına sığınanların  olduğu ,kalan diğer  hane sahipleri ise  elektrik ocaklarıyla ısınmaya başlamışlardır.Bunun üzerine ilgisiz ve sessiz  kalan ısınma ile ilgili  sorumlu  yöneticilerinde  işlerine gelmesi mi  ? Kömürün geriye kalmasının uygunluğuna duyulan  yakınlık mı ?  Onu da  bilemem.

Sesi soluğu çıkmayan kalorifer kazanını yakan sorumlusunun  derdi  ise bir bambaşka ,onun   sessiz sedasız beklentisi ve tesellisi tez elden  mevsimin gelmesi ve kazan yakma işinden yırtmak.

.                 Bu vesile ile külfet  nitelikli meselenin kazancıya  getirisi de şu oldu.Hani derler ya gözleri görmeyenleri  tenzi ederek ve onlara  saygı duyarak, şunu da yazmadan geçmek eksiklik  olur.Bir Atasözümüz var ya,onun dediği gibi oldu.

“Körün istediği bir göz Allah verdi iki göz”

Kanunsal ruhsatı çerçevesinde mülk sahibinin  inşaat faaliyetini sürdürmesi tabi ki yasalar gereğidir  , apartman inşa etmek  yer sahibinin elbetteki kendi tasarrufu ve hakkıdır.İnsanların bazısında çok,kimilerinde  zırnık kadar olan, mutlak oda bir  vicdan sahibidir.Her hangi bir şahsın ev inşası yapma keyfiyeti aşamasında kamuya,çevreye ve halka zarar verme lüksü gibi bir  şansı var mı yok mu onu  konu ile ilgili olanlara  sormak yerinde olur.  Kamuya ve halka göz göre göre  zarar vermesini  tasvip eden şımarık, çaylak  olması konusu  düşünülemez bile.

Çünkü halkın sağlığıyla oynayanların hırçın olması,hendek atlamayan deve gibi inatçı nitelikler taşımasının yanında deli kelimesinin ilettiği sıfatta  yetersiz kalır.

Zır deli karinesi  de yetmez.

Zırzır deli olması şartı vardır.Tabi ki  bu beynelminel bir sorun olup, konumuz dışı bir  bütünlük içeren benzetmelerdir.

Çünkü ki ne çünkü istenmeyen gelişmelere sebebiyet veren  kurum ve yetkililer  kapsamında böylesi  bir eksiklik varsa şayet, çürümüşlük ne kelime , bu durum ” Nahır( hayvan yılkısı) elden gitmiş biz halen alaca danayı arıyoruz” katagorisine girer ki işte bu çürüme türü  kötünün en kötüsü hatta beterin beteri  ve de “Godot”u bekleyen ya da zulmün örtü altında saklanması halidir.

İpin ucu kaçmışsa eğer,arsa  işinin verildiği  kazıcılar, toprak taşıyıcılar olacaklara pek aldırmazlar,alışık oldukları bu gibi gelişmelere  duman  vururlar her zaman (Umursamazlık,  boş vermek)Onlar yağmur çamur demeden, bir an önce ellerindeki işlerinin  bitirilmesi ile sırada bekleyen  diğer işlere yetişebilmelerinin hayalleriyle mi yatar kalkarlar onu da bilemem.

 

Arkası var,yüzü   gelengi  tarlasına dönüşmüş yaklaşık topu topu iki yüz metre kare arsa üzerindeki  ilk çalışma hamlesinden  ilçe merkezi yolunun da hasar gören öğeler  arasında olduğu.

Neyse ki  bugün 18 Nisan günü hasar verenlerin değil de  belediye işçilerince tahrip edilen lağım borusunun tamir edilerek,kötü görüntülerin ortadan kaldırıldığı  anlaşıldı .

Boşuna dememişler “ Acele çöğüren üç kez çöğürür” diye.

Olanların sonuçları ortada.

Bu olanlara işyeri  sahibinin önüne geçemediği bıçkınlık dürtüsü mü neden oldu,inşaya ruhsat izni veren yetkilinin  konunun takibi yerine yan gelip yatması modu mu etkili oldu,bunu da bilemem.

İlçenin bu gibi görüntüleri  hak etmediğini biliyorum.Herkesinde, özelinde, tüzelinde, resmiyetinde uygulama ilkelerinin  haksızlıklar karşısında  olması gerekliliğinin birer zorunluluk olduğu.Ve de gerekenlerin  uygulandığı kanaatindeyim.

Halkımızı,ülkemizi evrensel boyutlarda göstermek,derin kültür mirasını gün yüzüne çıkarmak sonucunda başta  gelir getirecek turizm konuların içeriğini yansıtmak gibi çalışmaların yanında ,yüzlerce kişiyi mağdur edecek gelişmelerin saçtığı dar manzaraları istemeden   betimlemek her zaman üzücüdür,bir insanın inanın başta,  konu yazarının  eziklik duymaması mümkün değildir.

Hele hele daha önce aynı konulara yakınlık taşıyan Şavşat’ın Sesi Gazetesi’nde  l5 Nisan 2016  tarihinde gelecekte bu gibi konuları işaret eden ve haklılığını gösteren  “ŞAVŞAT İLÇESİ 1064 YILLARINDAKİ GİBİ OLDU ŞİMDİLERDE” Başlıklı yazıyı kaçıranlar varsa bulup okumalarını tavsiye ederim.

Sonuçta ilçemizde inşaat  faaliyetlerinin ,trafik  manzaralarının yaz ortalarına doğru daha da katmerlenmesi  kaçınılmazdır.

Şavşat ilçesine mahsus her hangi bir işin gelecekteki yansıma halini anlatan bir atasözüyle bitirmek istiyorum.

“ Dalını kolla”

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
Teknik Destek