...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Bu Ayı İki Ülkenin Maskotu Oldu

07 Ekim 2015 - 1.314 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Bu Ayı İki Ülkenin Maskotu Oldu
Bu Ayı İki Ülkenin Maskotu Oldu

Macahelli Rehberlerinin Yavru Ayı BALO’nun Sevgisi

Artvin’in Borçka ilçesine bağlı Camili (Macahel)’de yaşayan ve turist rehberleri Kenan Kahya ve Mikail Önder’in komşu ülke olan Gürcistan Mestiya ilçesine gezisi sırasında karşılaştıkları  Balo isimli yavru ayı ile eğlenceli vakit geçirmeleri sosyal medyanın fenomeni oldu.

Gürcistan’ın 400 km uzaklığında bulunan Mestiya ilçesine bağlı turistik alanda turist kafilesine eşlik eden Mikail Önder ve Kenan Kahya isimli tur rehberleri bölgenin güvenlik güçlerine ait olan Balo isimli yavru ayıyı ile karşılaştılar.

Bu esnada tur rehberlerinden Kenan Kahya yavru ayı Balo ile oynamaya başladı.  Renkli görüntülerin yaşadığı bu anları turistleri cep telefonlarıyla kayıt aldı. Görüntüler de, yavru ayının köpekle oynaması, daha sonra tur rehberi Kenan Kahya’nın sırtına çıkıp şakalaşması neşesi görüntülerin ortaya çıkmasını sağladı.

Her iki ülke vatandaşlarının da maskotu oldu

Türkiye Gürcistan’la sınır komşusu olan Artvin’in Borçka ilçesine bağlı Camili (Macahel)’de yaşayan Kenan Kahya ve Mikail Önder adlı turistik rehberler yavru ayıyı sevmek için Gürcistan Mestiya ilçesine 400 km yolu katlederek sınırı hayvan sevgisinin ne kadar duygusal olduğunu bir kez daha göstermiş oldular.

Türkiye’nin komşu ülkesi olan Gürcistan’ın 400 km uzaklığında bulunan Mestiya ilçesine bağlı turistik alanda gezinti sırasında yavru ayıyla karşılaşan ve ekip içerisindekiler tarafından ilişki kurma anı cep telefonlarına an ve an kaydedilen görüntüler de ise, yavru ayının  köpekle oynaması, yanına yaklaşanın önce altına alması ve daha sonra sırtına binip gezdirilmesini isteyen maskotun neşesi her hareketi kayıt altına alınması ilginç görüntülere sahne olurken gezi sonrasında basın mensuplarına duygularını dile getiren Mikail Önder, “Sıcak sevgi teması kurduğumuz hayvanın yaşadığı Gürcistan hükümetinde yaşıyor. Bir an yaklaşmadan önce elbette ki tedirginleştik, daha sonra baktık ki hayvanın sevgiye ihtiyacı olduğunu ve hayvanın bize doğru yaklaştığını gördük. Sevdikçe o bize daha da yaklaştı, bizde onu sevmeye başladık. Doğanın içinde yaşadığınızda elbette ki bazen böyle sürprizlerle karşılaşabiliyorsun. Çok güzeldi ve hayvan sevgisi biraz daha farklı yer almaya başladı. Bizim içinde çok güzel bir anı oldu. İnşallah bir daha gitmek nasip olur. Sadece orada beslenen hayvanlar değil, normal de de hayvanları sevgiyle karşılamamızı, hayvanları daha çok sevmemizi ve hayvanların insan sevgisine, insanların da hayvan sevgisine ihtiyacı olduğunu bundan da ikisinin de pozitif elektrik aldığını gördüm. Komşu Ülkeye, gezi amacıyla gittik. Gezi amacıyla gittiğimizde böyle bir sürprizle karşılaştık. Hayvanları vurarak silahla onları kovalamak bence doğru bir şey değildir. Tabi ki biz insanlar kendi bahçemize, tarlamıza, balımıza, mısırımıza, fındıklarımıza mutlaka ayı zarar veriyordur. Bunu silahla vurarak veya ürküterek, korkutarak onları göndermek bence yanlış bir durum, hayvan sevgisi, doğa sevgimiz varsa bunun yanında orman içerisinde yiyecek koymak ve orman içerisinde hayvan besinleri bırakmamız lazım, Silahla veya öldürmemenin bir çözüm olmadığını farklı bir yaklaşım, insan sevgisi, hayvan sevgisi birbirine paraleldir ve ikisi de birbirini doldurur” diyerek duygularını dile getirdi.

Kenan Kahya yaptığı açıklamada, “Gürcistan’a özellikle hayvan sevmek için geçmiyoruz ama yaptığımız gezide arkadaşlarla birlikte bir Gürcistan gezisinde önümüze çıkan bir ayı yavrusuna yakınlık hissettik ve bu yakınlıkla onunla oynama isteği uyandırdı. Tabi oynarken de ayı bayağı bir samimi oldu ve uzun uzun bizimle oynadı. Bu çok mutluluk verici bir şeydi. Bir ayı yavrusuyla oynayabilmek önce cesaret istedi. Daha sonra baktık ki bize zararı dokunmayan bir canlı aslında daha sonra hiçbir canlının bize zararı dokunmadığını hissettik. Ayı yavrusuyla oynarken grupça gitmiştik. Bütün grup arkadaşlarımız önce tedirginlikle karşıladı fakat oynadıkça da herkesin cesareti geldi ve benim daha çok geldi tabi. Bir alan içerisinde annesini kaybetmiş bir ayı yavrusu o alan da askeri bir alan tabii sığınmış ve onlar bakıyor. Ormana bırakmalarına rağmen tekrardan geri gelmiş oraya geri gelince de tekrar bırakamıyorlar. Ben aslında daha önce gitmiştim Haziran ayında daha yavruydu o zaman fakat o gidişimde oynama cesaretim gelmemişti. Bu sefer o cesaretim gelmişti. Çok güzel bir şey insanların doğa da gezerken sürprizlerle karşılaşabileceğinin bir örneği oldu. Daha uzaktan daha mesafeli bir ayıyla, kurtla, vahşi hayvanlarla karşılaşmam olmuştu ama bu kadar sırtıma alabilecek elimi ağzına verebilecek kadar yakın hiç olamamıştım ”dedi.

Kahya açıklamalarını; “Ben doğa gezilerinin dışında doğa da kılavuzluk yapıyorum. Birçok gruplarla doğa da gezerken bu tür sürprizlerle karşılaşırken hoşuma gidiyor. Gürcistan’ da Haziran ayında gittiğimde görmüştüm orada bir oynamamız olmuştu. Gittiğimiz grup arkadaşlarıma bir sürprizim olduğunu söyledim ve bizzat onu görmek için oraya giriş yaptım. Girdiğim de bu ayı yavrusunun orda tekrar olduğunu görünce onunla uzun uzun oynama fırsatımız oldu ve bir daha fırsat olduğunda Ekim ayının 20’si gibi tekrar onunla oynamak için Gürcistan’ın Rusya sınırına kadar gitmeyi düşünüyorum. Batum’ dan 280 km ve bizim bulunduğumuz noktadan da yaklaşık 400 km uzaklıkta. Fırsatım olsa her gün yanımda olmasını isterim tabi onun. Birçok belgeselde izliyoruz insanların yaban hayatına yaklaşımı hep bir tedirginlikle oluyor ama bunun en güzel örneği olsa gerek. Ülkemizde de Ekim ayında açılmış olan Milli Parkların 5 ay avlamasını açmıştık. Bunu da kınamak açısından da söylüyorum. Yabaniler, ayılar tabi ki bu bölgede bize büyük zararlar verebiliyor ama bu zararları ayıyı vurarak değil onlara karşı önlem alarak da onların yaşama haklarını savunmak gerekli olduğunu” ifadelerini kullanarak açıklamalarını tamamladı

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek