...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1780 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Biz Nerede Yaşıyoruz Burası Uganda mı?

17 Kasım 2015 - 3.995 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Biz Nerede Yaşıyoruz Burası Uganda mı?
Biz Nerede Yaşıyoruz Burası Uganda mı?

Bu konuda vatandaşlardan bizlere gelen şikayetler ve serzenişler sonucunda çok uzun süre düşündük. Neler yapılabilir neler olabilir şeklinde. Elbette konunun bizim tarafımızdan bir şekilde ilgili birimlere aktarılması gerektiğine karar verdik. Vermiş olduğumuz bu kara neticesinde acaba Şavşat halkının bu çok önemli sorununu nasıl iletiriz düşünürken iletişim araçlarından hangisini tercih etmemiz gerektiği konusunda bir hayli sıkıntıya girdik. Bizim sıkıntımız pek o kadar önemli değil. Sadece en hızlı bire şekilde duygu ve düşüncelerimizi en hızlı bir şekilde düşünürken en sonunda güzel Şavşatlıya yakışır bir mektup yazmaya karar verdik. Şavşat halkı yıllarca devletine saygılı devletinin varlığına birliğine toz kondurmayan kişileri içerisinde barındıran saf ve temiz insanların oluşturmuş olduğu dünyanın en güzel ilçelerinden birisi. Tabiatı ile insanının örtüştüğü ender yerlerden biri olan Şavşat’tan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız ve Artvin Milletvekilimiz Sayın İsrafil Kışlaya mektubumuzu yazdık.

Konu ve sorunda işte bu noktada başlıyor. Mektubu yazarsınız ama önemli olan, bu mektubun ilgili kişiye en sağlıklı ve zamanında ulaşmasıdır.

İLGİLİ BAKANLIĞA AÇIK MEKTUP

  1. Yüzyılda bu elektrik kesintisine kim dur diyecek

ELEKTİRİK KESİNTİSİNE VATANDAŞTAN TEPKİ “ŞAVŞATTA BORCUNDAN DOLAYI VATANDAŞIN ELEKTİRİĞİNİ KESMENİZE GEREK YOK, KESİNTİ YAPTIĞINIZ GÜNLERE SAYIN

ÖNEMLİ UYARI !!!

BU HABERİ LÜTFEN GÜNDÜZ OKUYUNUZ GÜN IŞIĞINDAN FAYDALANIN GECEYE KALIRSANIZ OKUYAMAMA DURUMUNUZ VAR…

Son zamanlarda Şavşat ilçe merkezi ve köylerinde vatandaşın bilgisi dışlında yapılan elektrik kesintileri vatandaşı bıktırdı.

Devletine ve idarecilerine oldukça saygılı olan Şavşat halkı yıllarca bu durumu sinesine çekip hep kendi arasında konuştu. İlgili kuruma defalarca serzenişte bulunan vatandaşlar artık evlerinde elektronik cihazların sürekli yanarak arıza vermesi vatandaşı canından bezdirdi. İlçe merkezi ve köylerinde sık sık yapılan kesintiler evlerde o an çalışmakta olan Televizyon, buzdolabı, çamaşır makinesi, bilgisayar ve bunlardan başka diğer elektrikli ev aletlerinin de sık sık arıza yapması halkın tepkisine neden olmaya başladı. Artık bu kadarına da PES doğrusu dedirttirecek şekilde olan bu kesintiler bazen bir iki saniye içerisinde gidip gelme gibi durumlarda olmaktadır. Bunlar o an çalışmakta olan elektrikle çalışan cihazların arıza yapmasına neden olmaktadır. Bazen de 5–10 dakikalık kesintilere ise vatandaşlar bu kadar kısa sürede nerede arıza oldu ve bu süre içerisinde bu arızayı kim gitti buldu da düzelti gibi sorular sorarak bu durumun anlamsızlığından yakınıyorlar. Bunların yanında yine vatandaşın bilgisi olmadan yapılan birkaç saatlik kesintiler ise önce insan sağlığını tehdit etmekte olup esnafın zarara uğramasına neden oluyor. Özellikle dondurulmuş olarak buzdolaplarında saklanan şoklanmış tavukları çözüldükten sonra tüketilmeyip aynı dolaplarda tekrar donması çeşitli zehirlenmelere yol açacağı kesindir. Bu işi yapan birçok esnafımızın ilçede çözülen dondurma tavuk gibi gıda maddelerini attıkları ve geçimini bu ürünleri satarak geçimlerini sağlayan esnafımız ın büyük zararlara uğradığı görülmüştür. Elektriklerin uzun süreli kesilmesi nedeniyle otomatik kapılara sahip iş yerleri açılamadı bazı esnafla 40 bin tl civarında zarar edenlerin olduğu öğrenildi

2 gün süreyle yapılan kesintilerde bu durumdan ilçe esnafından çok sayıda kişi etkilenmiştir. Yine bu elektrik kesintileri Artvin ilinin en kalabalık köy sayısına sahip Şavşat’ta vatandaşlar köylerden ilçe merkezlerine geldiklerinde işlerini tamamlamadan köylerine dönen kişilerin hem iş gücü kaybına hem de ekonomik anlamda sıkıntıya düşmesine neden olmaktadır.

 Her tarafımız da HES ler Barajlar ama elektrik bağlanamayan yerde Şavşat. Ağlarmısın gülermisin bilmiyorum ama en iyisi biz gülelim zaten ağlayan milletimizin gözyaşları kurudu. Elektriğin üretiminin yapıldığı her deresine HES kurulmuş bir ilçenin bu şekilde elektriksiz kalması nasıl açıklanabilir ben biliyorum.İlgili birimlerden bir açıklama yapıldığı zaman yayınlamayı da taahhüt ediyoruz.

Bilgisayar çağında yaşadığımız 21 yüzyılda devlet dairelerinde bazı işler aksamakta olup adliyede yargılamaların ahengini bozmakta veya bazı sıkıntılar yaşanmasına neden olmaktadır. Telefonların dahi elektrikle çalıştığı birçok yerlerde santraller çalışmamakta ve işlerin ağır yürümesine neden olmaktadır.

Yıllardır en küçük bir hava değişimde elektrikleri kesilen Şavşat ve köylerinde yine aynı rezalet yaşanıyor. Bilim ve teknoloji çağında insanların uzayda yaşam arayışları sürerken bizde ise hala köylere bozuk havalarda elektrik verilmemesine vatandaşlar tepki gösterdi. Hele bazı elektrik tellerine bağlanan taşların ne anlama geldiğini ise asla yorum yapamadık. Önceleri bozuk havalarda olan kesintiler ve arızalar hava şartlarına bağlanırken artık havada bir parça bulut olmadığı zamanda bile bu arıza ve kesintilerin olmasına hiçbir anlam verilememektedir. Dünyanın hiç bir yerinde bu şekilde bir kesintilerin olmadığına dikkat çeken vatandaşlar 10 Yıl Bağdat’a bomba yağdı yine şehrin elektrikleri vardı. Bizde ise Sahara dan uzanan bir bulut elektriklerin kesilmesine neden oluyor.15–20 TL lik borcundan dolayı sözleşme ve faturada yazan bilgiler doğrultusunda vatandaşa dahi bilgi vermeden elektrikleri kesen kurumun bu konuda açıklama yapmasını bekliyoruz. Çok cüzi borcundan dolayı vatandaşa bilgi vermeden yapılan kesintilerde ayrı bir boyut. İlgili birimlerin biz kağıt bıraktık demeleri gibi bir keşme keşin anlamının ne olduğunu bilmemekteyiz.. Düzensiz elektriklerin gidip gelmesinden evlerde kullanılan Bilgisayar Televizyon Çamaşır makinesi gibi ev aletlerinin yandığını tamiri için verilen paraların yenisini almanın bedelini geçtiğinin sorumlusunun kim olduğunu vurgulayan vatandaşlar bunun adı tam bir rezalettir dediler. Evlerimiz beyaz eşya çöplüğüne döndü. Parayı takır takır alanların hizmeti neden aksatarak yaptıklarını merak etmekteyiz. Bunun bir bahanesi olamaz. Bu vatandaşı hiçe saymak ve umursamamaktır. Devlet dairelerinde işlerinin elektrik yüzünden aksamasına da tepki gösteren vatandaşlar, artık bütün işlemler bilgisayarla yapılıyor. Elektrikler kesildiğinde köylerden gelen vatandaşlarda işlerini göremeden köylerine dönmelerine de tepki gösteren vatandaşlar.   İlçede bazı zamanlara elektrik sorunun undan dolayı işlerini göremeden köylerine döndüklerini bunun kendilerini maddi ve manevi açıdan sıkıntıya soktuğunu da dile getirdiler.

İlçede ve köylerde yaşayan vatandaşa sorduk: 21 yüzyılda en çok elektriği kesilen ilçe neresi olur diye işte almış olduğumuz cevaplardan birkaç ilginç söz.

Soruyu yönelttiğimiz vatandaşlar bizimle adeta dalga geçtiler ve verdikleri cevapları merak edenler okusun ve ne denilmek istendiğini herkes kendisine göre yorumlasın.

BİZ SORDUK EN ÇOK ELEKTİRİĞİ KESİLEN İLÇE NERESİ

İŞTE VATANDAŞIN BİZE VERDİĞİ BAZI CEVAPLAR:

“Siz bu şehirde yaşamıyor musunuz.”

“3. Dünya ülkesinden bir şehirdir sanırım”

“Birde çok kazık fiyata satıyorlar”

“A aaa bu bizim memleketi soruyor”

“Şu anda da elektrikler UPS ile devam ediyorum”

“Avrupa Birliğine üyelik müzakeresi yapan bir ülkenin şehri olabilir.”

“Uganda dan bir şehir olabilir mi”

“Bu da soru mu yani dünde 15 defa kesildi”

“Bir gün elektrik kesintisi yapmayan ÇEDAŞ ın 40 yıl kölesi olurum”

“Eskiden hiç yoktu”

Yine vatandaşa sorduk Şavşat’ta elektrik kesintilerinden zarar görmemeniz için alınacak tedbirler neler olabilir işte aldığımız cevaplar;

—Kesinlikle banyoya girmeyiniz yoksa bir anda soğuk su ile banyo yapmak zorunda kalırsınız.

—Şoklanmış tavuk veya diğer ürünleri satan iş yeri açmayınız

—Marketiniz varsa buzdolabı gerektiren ürünler satmayınız

—Sakın ola ilgili kurumdan noter tasdikli elektrikler kesilmez kağıdı almadıktan sonra berbere veya kuaföre gitmeyiniz.

—Jeneratörünüz yoksa düğün hazırlığı yapmayınız

—Elektrikle çalışan-Bilgisayar- Televizyon-Buzdolabı- Çamaşır makinesi- Bulaşık Makinesi gibi aletler kullanmayınız yoksa elektriklerin sürekli gidip gelmesinden dolayı oluşacak olan zararı siz ödemek zorunda kalırsınız

—Terziyseniz yeni elektrikli makinelerinizi ve ütülerinizi kaldırınız yerine eski pedallı dikiş makineleri ve kömürlü ütüler kullanınız.

—Kesinlikle gazetecilik mesleğini seçmeyiniz. Her taraftan suçlusunuz. Psikolojiniz bozulur bilgisayarlar onarım parası vermekten çocuğunuza para gönderemezsiniz. Elektrik faturasını ödeyemezsiniz, Hiçbir uyarı yazısı elinize geçmeden, sizin veya ev halkının o anda ev de ne iş yaptığını sormadan elektrikleriniz kesilir.

—Sakın gündüz ölmeyiniz veya mezarınızı hazır bekletiniz yoksa kokarsınız

Son 10 yıla bakarsak dünyada ve Türkiye’mizde  en çok konuşulanlar ise global ısınma, sera etkisi,  çölleşme,  yenilenebilirlik, sürdürülebilirlik, farkındalık,  yerel kaynaklar, bağımlılık, fakirlik ve ekonomidir. Şavşat’ta ise en çok konuşulan elektrik kesintisidir. Yani partilerin yemin etmeleri veya etmemeleri değil. Ergenekon değil.  Geçim derdi değil.

Sayın Kaymakamım;

Bu yazımızı üst makamlara sizin göndermenizi talep etmekteyiz. Üst satırlarda yazılan serzenişler ve mizahi yazıların muhatabının siz olmadığınızı da burada ifade ediyoruz. Sizin bu konu ile ilgili yazılı ve sözlü olarak uyarılarınızın olduğunu da biliyoruz.  Bu ve benzeri bazı kurumların çalışmalarının sizin hızınıza ve çalışmalarınıza ayak uyduramayan bir nitelikte olması halkımızı üzmektedir.

50 Yılda yapılamayan çevre yolu- Hastane ihalesi-Anadolu öğretmen lisesi açılışı ve yeni yerinin yapılma çalışmaları-Hınzat Köprüsü-Dünya bisiklet dağ kupasının Şavşat’ta yapılması-KÖY DES çalışmalarında en başarılı ilçelerden birinin Şavşat olması-Yetimin fakirin fukaranın engellinin yanında ve gece gündüz hizmetinde olan tavrınız ve tutumunuz- Eğitim ve öğretime vermiş olduğunuz katkı-Okullarımızın son derece her yönüyle donanımlı ve Şavşat’a yakışır olması-İlçenin tanıtımı için yapmış olduğunuz çalışmaların turizme olan katkısı-son yıllarda suç oranlarının en az olduğu yani en huzurlu ilçelerden biri olmamız yapmış olduğunuz çok sayıda hizmetlerden sadece bir kaçıdır.

Eeeeee az önce gazeteyi sakın gece okumayın gün ışığından faydalanın ki gece elektrikleriniz olmayabilir. Sanki Allah konuşturdu derler ya ben bu yazıları yazarken işte üstteki paragrafta son kelimeyi yazdığımda 14 Kasım 2015 saat 16.11 ve elektrikler yine kesildi. Demek ki bizimde haberlerimizi gün ışığında yazmamız gerekiyormuş. Bende kafayı yedim benimkisi de tam bir aptallık. Bazıları da nasıl hemen bu kelimeyi kaptılar. Sen zaten aptalsın dediler. Evet bende ki bu aptallık doğuştan değildi sonradan oldu. Önemli olan benim aptallığım değil ki. Önemli olan şu an bir türkü söyleyen olsa da “Şu dert bir değil elvan elvanı” okusa. Ya elektrik olmadan bilgisayarı nasıl açıp ta yazacaksın onu da son anda düşündüm.Kafamı kaldı ki. Ruh halimiz bozuldu. Normal karşılayın benim bu halimi. Bütün Şavşat halkının özel bir isteği olarak, bu yazımızı ilgili bakanlığa sizin göndermenizdir. Çünkü bu işten sizinde oldukça rahatsız olduğunuzu da biliyoruz

Sayın BAKANIMIZ;

Kendinizi halkın huzur ve refahı için adamış, gece ve gündüz bir devlet adamı büyüklüğünde çalıştığınızı biliyoruz. Biziler Şavşat halkı olarak görüş ve düşüncelerinizi bir emir kabul eder kesinlikle hiçbir devlet büyüğüne saygıda kusur etmeyiz. Bu kadar önemli bir konuda yıllardır susarak bugüne kadar beklenmesi, bölge halkının devletine ve idarecilerine olan saygısıdır.

Bu konu ilçemizde halkı için büyük önem arz etmekte olup, gerek milli ekonomiyi gerekte vatandaşı büyük zararlar içerisine sokmaktadır. Bu yama artık çok büyümüştür dikiş tutmamaktadır. Halkımıza PES dedirttirecek bir hal almıştır. Bu konu sizin emirleriniz dışında hiçbir şekilde çözülmeyecektir. Bu konuyu size üzülerek ve saygıdan dolayı sıkılarak anlatmamızın ve gazetemiz aracığı ile bunu yapmamızın bir tek amacı vardır. Amacımız asla ve asla kurumu rencide etmek değil, sadece vatandaşın bu önemli sorunun çözüm noktasının sizde olduğunu düşünmemizdir. Kurum veya kurum çalışanları kişilikleri ile de hiçbir sorunumuz yoktur. Hepsi insan olarak temiz ve ahlaklı kişiliklere sahip olabilirler.

Yazımız sadece vatandaşın sıkıntısı ile ilgili olup bu konunun emir ve görüşlerinizle derhal çözüleceğine de inancımız tamdır. Yazımızda bir hatamız veya bir kusurumuz olduysa veya sürçü lisan ettiysek sizlerden özür diler özrümüzün tarafınızdan kabulünü arz ederiz.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

SEZER ÖZDEMİR
18 Kasım 2015 - 09:03

Duyarlılığınız için teşekkür etmek istedim bu sorunun ne kadar buyuk bır sıkıntı oldugunu iletmek adına keske bir stand koyarak halkımızdan imza kampanyasıda başlatabılsek eminim herkes imza atacaktır hazır değinmişken Artvin Şavşat yolundaki gereksiz Varyan yüksekliğinden, Erzurum için direk köprü geçişi verilmeyip gereksiz yere Varyant yoluyla Artvın’e ınılıp sonra Eruzurum’a dönüldüğünden, sürekli aynı yerde yükselen suların yolu kapattığından, şuanda kaymanın olduğu ve gelecekte yıne kaymanın olmasının cok kuvvetlı oldugu yerden neden ısrarla yol temızleme calısması yapıldıgı ancak karsı gecıtte Berta tarafındakı yolda neden yenı yol calısmasının yapılmadıgından Sahara’da neden tunel İnşaatının başlamadıgından karları acacak bır ısmakınasının neden hala karayoları hızmet bınasında bulunmadıgından v.s v.s cok uzatmayayım ancak vatanına bağlı saygı ve sevgıyle dolu kalplerı olan bu yüzden sessiz sedasız kalan halkımızın görmesi gereken değeri hak etmesi için yapılacak çok şey oldupuna inanıyorum. Sevgi ve saygılarımla…

Sevilay Çoban
04 Ocak 2016 - 23:23

Nurbay Usta size çok teşekkür ediyorum. Biz gurbetçiler memleketimizin haberlerini sizden duyuyoruz. Var olan bir sorunu da görüp kendinize özgü ve çok güzel yorumlarınızla anlatıyorsunuz. Okurken mutlu oluyoruz. Hep yaz Nurbay Usta. Sen susunca Şavşat sustu demektir. Dışa açılan penceresi sensin. Ayrıca Şavşat’ın Sesi gazetesini de kutluyorum böylesine tecrübeli bir gazeteciyi bünyesinde bulundurduğu ve yazılarını çekinmeden koydukları için.

TemaFabrika
Teknik Destek