...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Biz Her Zaman Okul İstedik

08 Kasım 2017 - 601 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»Biz Her Zaman Okul İstedik
Biz Her Zaman Okul İstedik

Biz Her Zaman Okul İstedik

Daha Cumhuriyet’in kuruluşunu 10. yılıymış.Savaşlardan gözünü  açamamış, iki yakayı birbirine kavuşturamamış; karnı bile tam doyamamış, üstü başı giyim kuşam görmemiş; bit, pire, tahta kurusundan gözünü açamamış. Bazı sosyal hastalıkların kol gezdiği, yokluk ve yoksulluğun bu halkın belini kırdığı işte o on yıl içinde o dönemin siyasileri Şavşat halkına sormuşlar: Bizden ne istiyorsunuz?  Yol, hastane,  fabrika, iş, su, ev. Hiç birini istememişler. Sadece ”okul”  isteriz demişler de naralar atmışlar.

İşte Şavşat halkının genlerinde var olan bu istek ve arzusu halen devam etmektedir.

Doğuda ilk okulculuk hayatının Şavşat’ta başladığını iddia ile itiraf edebilirim.

İlkokulları o dönemin bu fakir-yoksul halkı “yonkayla kaşındığı”, gözlerini bit oyduğu, kıçına don giyemediği, karnı tam doyamadığı bir zamanda kendisi yaptı. Okul dedi, okul işitti Şavşat halkı.

Köy enstitülerinin ve eğitmen kurslarının da 1938-1940’lı yıllarda açılması köy okulları üç yıllık eğitmenli okullarla eğitim-öğretime başladı.  Hemen peşinden köy enstitülerinin mezun vermeleri Cumhuriyet’in yirminci yılında çok güç ve çetin şartlarda  yaptıkları o okullar öğrencilerle dolup taşmaktaydı. Köy enstitülerinden yetişme ideal cumhuriyet öğret-menleri köyleri ve köy çocuklarını irşad ediyor hayata hazırlıyordu.

İşte bu haslet cumhuriyetin doksanıncı yıllarında Şavşat halkında yine daha da hareketli ve daha canlı olarak devam etmektedir. Bu devamın bir başlangıcıdır ki, Şavşat 2015-2016 öğretim yılın da “Hasta ve Yaşlı Bakım Yük-sek Okulu” açıldı. 2016-2017 öğretim yılında buna iki ünite daha eklenerek öğrenci sayısı seksene çıkarılarak Şavşat canlılık kazanmıştır.

Yine bu günün Şavşat’lısına ne istersiniz diye sorulsun, yine de okul açılmasını istiyorum! yanıtını verecektir. Ancak sadece okul istemekle, okul açmakla iş bitmiyor. Okula kayıt ettiğin öğrenciyi rahat ettireceğin bir mekana yerleştirip onu rahat ettirmekte okul açmak kadar önem arz ediyor.

Önümüzdeki 2017-2018 eğitim-öğretim yılına Şavşat’ın istihdam ettireceği iki yüz kişilik öğrenci yurduna çok acil ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaç acilen ve çok ivedilikle karşılanmalıdır.

Okumak ve bir mesleğin sahibi olmak isteyen öğrencileri yurtsuz  yuvasız ve nahoş yerlerde  yaşatmak Şavşat’ın ayıbı olur. Şavşat halkı  okul sevdalısıdır ya, evlerini de boşaltır işte evim size hazırdır der. Ama öğrenciye ev değil, amacına uygun yapılmış yurt gereklidir.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
Teknik Destek