...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Belediyeden Kadınlara Eğlence Programı

10 Mart 2017 - 1.111 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Belediyeden Kadınlara Eğlence Programı
Belediyeden Kadınlara Eğlence Programı

Belediyeden Kadınlara Eğlence Programı

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Nedeniyle Şavşat Belediyesi Kadınlara Özel Program Düzenledi

Şavşat Belediye Başkanlığı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla kadınların bu özel gününü kutlamak için Şavşat Belediye Düğün Salonunda kutlama etkinliği organize etti.

Şavşat Belediyesi Yazı İşleri Müdürü Filiz Özcan’ın sunduğu programa Şavşat Belediye Başkanının eşi Nurgül Öztürk, Belediye Meclis Üyesi Fatma Çelik, Belediye Meclis üyelerinin eşleri ve çok sayıda bayanlar katıldı.

Şavşat Belediye Başkanlığı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla kadınların bu özel gününü kutlamak için Şavşat Belediye Düğün Salonunda kutlama etkinliği organize etti.

Şavşat Belediyesi Yazı İşleri Müdürü Filiz Özcan’ın sunduğu programa Şavşat Belediye Başkanının eşi Nurgül Öztürk, Belediye Meclis Üyesi Fatma Çelik, Bele-diye Meclis üyelerinin eşleri ve çok sayıda bayanlar katıldı.

Başkan Öztürk’ün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı

Düzenlenen eğlence programında Başkan Öztürk’ün Kadınlar Günü Mesajı programın sunucusu Filiz Özcan tarafından okundu. Başkan Öztürk mesajında; “Kadınlar günü tüm dünyada kadınların eşitlik, kalkınma ve daha huzurlu yaşam özlemlerini ve isteklerini dile getirdikleri, birlik ve beraberlik günü olarak kutlanmaktadır.

Kadınlara yönelik her türlü ayrımcılığı, her türlü istismarı reddeden kadın ve erkeği beraber gören geleneğin temsilcileriyiz. Bu nedenle kadınları sosyal ha-yatın içerisindeki en temel güçlerimiz olarak görmekteyiz. Türkiye Cumhuriyeti’nin odak noktasında yer alan kadınlarımız, ülkenin yaşadığı problemlerin birinci derecede muhatabı olmalarına rağmen, hiçbir fedakârlıktan çekinmeden modern ve çağdaş Türkiye’nin oluşmaında söz sahibi olmuşlardır.

Dünya üzerindeki her kadının, güçlü sesini her yaşında, hiçbir dayatmaya maruz kalmadan öz-gürce haykırabildiği günler dileği ile ilçemizin kadınları başta olmak üzere tüm dünya kadınlarının 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyor,  sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

Programda Fatma Acar Çelik Günün Anlam ve Önemi İle İlgili Konuşma Yaptı

Mesajın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı ise Belediye Meclis Üyesi Fatma Acar Çelik yaptı. Çelik konuşmasında; “Kadınlarımıza özgür birey bilinci vererek güven kazandırmak toplum içerisinde sosyalleşmelerini sağlamak onları üretime teşvik etmek yöresel pazarımızı oluşturarak dünyada 210 ülkemizde ise 14 sakin şehirden biri olan Şavşat’ımızın “Sakin Şehir” markasının gücü ile derneğimizi tüm Türkiye’ye ve dünyaya tanıtmak aile içi eğitim çocuk gelişimi organik tarım gibi alanlarda eğitim programları hazırlayarak kadınlarımıza destek olmak Avrupa Birliği-Doka-KOSGEB gibi kuruluşlara projeler hazırlayarak faaliyetlerimizi sürdürmek. Bu faaliyetlerimizi sürdürürken Şavşat Belediyesi-Şavşat Kaymakamlığı-Şavşat Milli Eğitim Müdürlüğü ve Tarım İl ve İlçe Müdürlükleri ile işbirliği yaparak bu kurumlardan destek almak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Şavşatımıza kazandırdığı Kadın Yaşam Merkezi ile bizlere aslında çok büyük bir emanet bırakan sorumluluk yükleyen fahri hemşerimiz Ülkü Ulusoy hanımefendiye şahsım ve Şavşatlı hanımlar adına teşekkür ediyorum. Birlik ve beraberlik içerisinde kurduğumuz ekibe daha nicelerini katarak tüm kadınlarımızın desteği ile bu emanete sahip çıkacağımıza inanıyorum. Şavşat ’ta yapılan bütün sosyal sorumluluk projelerinde olduğu gibi desteğini bizden esirgemeyen Belediye Başkanımız Ahmet Sinan Öztürk’e teşekkür ediyor, 8 Mart Dünya Kadınlar Günümüzü kutluyorum.” dedi.

Avukat Güven Küçük, Kadın Toplumun En Etkili, Yönlendirici, Birleştirici ve Koruyucu Unsurudur

Programda Şavşat Belediyesi Avukatı Güven bir konuşma yaptı. Güven Küçük yaptığı kısa konuşmada Kadın Hakları ve Kadının Toplumdaki Yeri ve Öneminden bahsetti. Küçük; “Biliyoruz ki, kadın toplumun en etkili, yönlendirici, birleştirici ve koruyucu unsurudur. Kadının ilerlemesi sosyal adaletin bir şartı olmakla birlikte sadece bir kadın sorunu değildir. Bu konu,  sürdürülebilir, adil ve kalkınmış bir toplumu inşa etmenin tek yolu olup, politik, sosyal, ekonomik, kültürel ve çevresel güvenliği başarmanın da ön koşuludur. Demokratik, ileri bir toplum için, kadınların güçlendirilmeleri, etkinlik alanlarının genişletilmesi, eğitim, istihdam, sağlık, siyaset, hukuk vb. alanlarda eşit fırsat ve olanaklardan faydalanabiliyor olmaları dolayısı ile büyük önem taşımaktadır. İnanıyorum ki demokratikleşme süreci kadın, erkek ve tüm toplum adına önemli kazanımlar getirmeye devam edecek. Kadınların mantık, duygu, kültür ve his zenginliğinin toplumsal, siyasal, akademik, ekonomik her alanda parıltısının görülmesi devam edecek.

Daha önce de ifade ettiğim gibi bugün dünya kadınlar günü, dünyanın dört bir tarafında, çocuklarıyla savaşın ortasında kalan veya çeşitle nedenlerle hak hukuk adalet ve demokrasi mücadelesi veren kadınları yürekten destekliyor, verdikleri mücadelede zafer diliyoruz.

Kadın varsa Demokrasi Var diyerek 8 Mart Dünya Kadınlar gününüzü kutluyor saygılarımı sunuyorum.” dedi.

Şavşat Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. Özge Yönet “Sağlık herkes için bir haktır.”

Düzenlenen programda konuşan Şavşat Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi Özge Yönet Kendi alanım olan ‘sağlık’ konusunda kadını ele alacağım.

Sağlık herkes için bir haktır. Kadının sağlık hizmetlerinden tam eşit ve en yüksek standartlarda faydalanmasını sağlamaksa insan haklarının vazgeçilmezidir. Sağlık hakkı yalnızca kadınların sağlıkta tedavi hizmetlerinden faydalanması değil, aynı zamanda sağlık konusunda bilgi edinebilme hakkını da kapsar. Tüm dünyaca kabul edilen sağlık tanımına göre; sağlık sadece hastalık ya da sakatlığın olmaması değil, fiziksel ruhsal ve sosyal açıdan tam bir iyilik halidir. Yani sağlıklı olmak için sadece bedenimizin ve ruhumuzun değil, sosyal hayatımızın ve ekonomimizin de iyi olması gerekmekte. Bu özellikle kadınlar açısından çok önemli. Çünkü bu tanım sağlık alanındaki eşitliğin, kadınların sağlık hizmetlerinden erkeklerle eşit düzeyde yararlanmasının yanında, kadın sağlığını etkileyen toplumsal cinsiyete dayalı ayrımcılığı ve sosyo-ekonomik koşulları da içermesi gerektiğini gösteren yeni bir anlayış kazandırmıştır bizlere. Bu da yapılan çalışmalara, kadınlara yönelik her türlü ayrımcılığın önlenmesi, kadının çalışma hayatında daha çok yer bulması ve kendi ekonomik gücünü kazanması yönünde hız kazandırmıştır.

Toplum Sağlığı Merkezi olarak sağlıkta bilgi edinme hakkına herkesin ulaşabilmesi için halk eğitimleri düzenliyoruz. Kadınlarımıza daha sağlıklı olmaları için beslenme, obeziteyle mücadele, kronik hastalıklardan korunma, gebelik dönemlerinde dikkat etmeleri gerekenler ve almaları gereken ek vitaminler konusunda eğitimler veriyoruz. Kadınlarımıza özel rahim ağzı kanseri ve meme kanseri taramaları yapıyoruz. Lütfen kendinizi ihmal etmeyin, eğitim ve taramalarımıza katılın. Siz değerlisiniz. Sağlıklı ve bilinçli olun ki sizin yetiştirdiğiniz nesiller de sağlıklı ve bilinçli olsun.” dedi.

Programda yöremiz sanatçısı Armağan Ekinci birbirinden güzel şarkı ve türkülerle geceye ayrı bir renk kattı. Katılımcılar Armağan Ekinci’nin söylediği şarkılarla oyunlar oynadılar. Değişik yarışmaların yapıldığı gece Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Nadide çiçekler folklar ekibinin gösterisi ile son buldu.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek